A menekültáradat lassítása, megállítása érdekében új európai védelmi vonal felállításán dolgozik Magyarország – kürtöli világgá a német sajtó, amely cikkeiben azt is kiemeli, a visegrádi országok mellett új szövetségesei is lehetnek Budapestnek. A PestiSrácok.hu külföldi hírösszefoglalójából kiderül, Magyarország és más uniós országok is a görög-macedón határ lezárását vetették fel az uniós külügyminiszterek mai, amszterdami informális találkozóján. Pikáns, hogy hazánk elképzeléseit most az az Ausztria is támogatja, amely eddig a magyar kerítés miatt fasisztázta az Orbán-kormányt. Angela Merkel német kancellár továbbra is totojázik.
Ismét a német sajtó címlapjaira került Magyarország, de ezúttal nem a már megszokott rituális keresztre feszítésünket kell végignéznünk, hanem egy előre el nem ítélt javaslat miatt kerültünk rivaldafénybe. Az egyik legolvasottabb német napilap, a Die Welt ma délután azt kürtölte világgá, hogy a menekültáradat lelassítása, megállítása érdekében új védelmi vonal felállításán dolgozik Magyarország. Hazánk ugyanis más uniós tagországokkal együtt azt vetette fel az uniós külügyminiszterek mai, amszterdami informális találkozóján, hogy miután Görögország képtelen megvédeni a közösség külső határait és nem tesz eleget kötelezettségeinek, az unióban egy belső határt kell felállítani és le kell zárni a görög-macedón határt.
Pikáns, hogy hazánk elképzeléseit most az az Ausztria is támogatja, amely eddig a magyar kerítés miatt fasisztázta az Orbán-kormányt, így a német sajtó sem mehetett el szó nélkül amellett, hogy a visegrádi országok mellett új szövetségesekre is lelhet Budapest. Angela Merkel német kancellár eközben továbbra is totojázik, és a török-görög határról, a törökországi megállapodásokról beszél. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Amszterdamban azt is kiemelte, hogy Macedónia mellett Bulgária határait is le kell zárni. Sebastian Kurz, Ausztria külügyminisztere a felvetésre úgy reagált, “a görög-török határ nem létezik, így a tagországoknak együtt kell működniük és segíteni kell a Balkán országokat, meg kell védeni Schengent”.
A görög-macedón határ lezárása és a magyar javaslat persze megosztotta az uniós bürokratákat, akik közül jó néhányan továbbra sem látnak semmilyen problémát, és nyitva tartanák Európa kapuit. Az EU bővítési biztosa, Johannes Hahn szerint az ötlet lavinát indíthat el, előidézheti a dimonó-effektust, és más országok szemében is legalizálhatja a kerítésépítést. Ugyancsak a dominó-hatásra figyelmeztetett az EU külpolitikai vezetője, Federica Mogherini, aki azonban még Hahnnál is messzebbre ment. Mogherini ugyanis leszögezte: “a határzár rossz, a határzár nem megoldás”…
Minden jel szerint tehát továbbra sem akarják felnyitni a szemeiket az unió erős vezetői, és továbbra is homokba dugják a fejüket. Szijjártó Péter nem is állta meg, hogy ne fogalmazzon meg újabb figyelmeztetést. “Az unió félreérti a helyzetet, és hónapok óta terméketlen viták zajlanak az Európai Unióban a bevándorlással kapcsolatban a migrációs válság megoldását illetően” – hangsúlyozta a magyar tárcavezető az uniós külügy- és védelmi miniszterek amszterdami informális találkozójának zárónapján, szombaton. A külügyminiszter a távirati irodának úgy nyilatkozott, “mi elfogadjuk, hogy az elvek fontosak és az elvek védelme is fontos, de a helyzet nagyon súlyos, és végre az emberek megvédésével kellene foglalkoznunk”. Mivel a helyzet nem javul Szíriában, egyre többen érkeznek a szír-török határra, ami azt mutatja, hogy az Európai Unióra háruló bevándorlási nyomás növekedésére számíthatunk – tette hozzá Szijjártó Péter.
Az Európai Unió óriási kockázatot vállal a hónapok óta folytatott, teljesen terméketlen elméleti vitával, ami az ellenőrizetlen és szabálytalan tömeges migrációhoz vezetett. Ez növeli a terrorveszélyt, rontja az európai közbiztonságot, összedöntheti a schengeni övezetet és destabilizálhatja a nyugat-balkáni térséget is – jelentette ki miniszter. A kiutat a visegrádi négyek együttműködése jelentheti – vélekedett Szijjártó Péter. Ha a visegrádi országok Macedónia és Bulgária miniszterelnökeivel kiegészülő február 15-i csúcstalálkozóján létrejön a macedón-bolgár védvonal, az képes lesz megszüntetni az Európai Unió jelenlegi, déli határok felőli védtelenségét – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter.
Vezető kép: Dimitar Dilkoff/AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS