A kormány úgy kalkulál, hogy akár a következő évtizedben sem javul a migrációs helyzet, leghamarabb tavasszal újra nyomás alá kerülhet Magyarország – vélekedett a szokásos csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János. Kiemelte, Szíriából újabb 600 ezer menekült érkezhet a török határhoz, a török elnök pedig legújabb nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy ezeket az embereket továbbengedhetik nyugat felé.
A miniszter elmondta, Orbán Viktor szerdán Lillafüreden, a Fidesz kihelyezett frakcióülésén arról beszélt, hogy „az ország biztonsága újra veszélyben van”. A miniszter szerint ez egyrészt növekvő nyomást jelent majd a határkerítés mentén, ahol előfordulhatnak a tavaly szeptemberihez hasonló erőszakos jelenetek. Ezért a kormány felkészül a kerítés megerősítésére, illetve arra is, hogy szükség esetén továbbépítik a román határ mentén is. “Ahol nincs határzár, ott arra kényszerülhetünk, hogy építeni kell, valahol pedig erősíteni kell.” – fogalmazott Lázár, aki hozzátette, meg kell erősíteni a kerítés menti élőerőt is.
Ugyanakkor Lázár azt nevezte a másik, nagy kihívásnak, hogy a jövőben az Európai Unió részéről is komoly nyomás várható országunk felé menekültügyben. A miniszter ugyanis úgy tudja, továbbra is tárgyalások folynak a német és a török kormány közt arról, hogy közvetlenül telepítsenek át menedékkérőket Törökországból Európába, hogy ott aztán egy kötelező kvóta alapján szétosszák őket, „kényszer alá helyezve az európai országokat”. A miniszter szerint ennek ellenállnak majd, illetve nem engednek azokból a jogi megoldásokból sem, amelyek távol tartják a menedékkérőket. A migrációs nyomás kapcsán a terrorveszély is növekszik majd, a kormány szerint csak a honvédség és a rendőrség együtt képes garantálni az ország biztonságát, az ellenzék azonban „nem képes és nem is akar támogatást adni” ehhez. A Fidesz elnöksége dönt arról, hogy lesz-e nemzeti konzultáció a terrorveszélyhelyzet bevezetéséről – mondta Lázár János. Tudomásul kellene vennie az ellenzéknek, hogy nem a kormánynak, hanem az országnak ártanak, ha nem szavazzák meg a hatodik alkotmánymódosítást.
Gallóné a plusz fizetés eltörlésekor nem tüntetett
A kormány azt kéri a pedagógusoktól, hogy a közoktatás problémáinak megoldása érdekében üljenek le tárgyalni a kormánnyal – közölte. Lázár János azt mondta, példátlan, hogy egy olyan komoly szakszervezet, mint a PSZ visszautasította a kormány tárgyalási szándékát, ugyanakkor jelezte: tiszteletben tartják, hogyha tüntetni akarnak. Ha a PSZ felelősen gondolkodik az oktatásról, akkor “nem balhéval, hanem tárgyalással és a tárgyalásokon keresztül változásokkal tudja elérni”, hogy a pedagógusok helyzete és a gyerekek oktatásának minősége javuljon. Lázár János felvetette Galló Istvánnénak, a szakszervezet elnökének személyes felelősségét is, aki szerinte 2009-ben lebeszélte a pedagógusokat a tüntetésről, amikor megszüntették a 13. havi fizetést. Mint mondta, reméli, hogy Galló Istvánnéban most is megvan a személyes felelősség, hogy nem politikát akar csinálni az iskolában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta azt is, meg kell vizsgálni, ki miatt vannak hiányosságok az iskolákban, a fenntartó állam vagy az üzemeltető önkormányzatok miatt. Ha az önkormányzatok nem tudják megoldani, meg kell fontolni az üzemeltetés állami kézbe vételét – jelezte.
Leépítés és fizetésemelés
Tíz háttérintézmény sorsáról zajlik még az egyeztetés a minisztériumokkal az átalakítandó 73 hivatal közül. Lázár János hangsúlyozta: a tárcáknak a következő napokban, hetekben azt kell megválaszolniuk, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyeket nem a minisztériumokban kell elvégezni. A V4-átlagra emelkednek majd az állami cégvezetők juttatásai – jelentette be. Vezetői létszámcsökkentés biztosan lesz, mivel a háttérintézmények vezetői nem vezető pozícióba kerülnek majd. A vitatott háttérintézmények esetében vizsgálják, hogy az átszervezés nem hátráltatná-e az uniós források kifizetését, mely feladatokat vehet át a felsőoktatás, mely kutatóintézeteknek kell államiként működniük, de szempont az is, hogy az átalakítás hogyan illeszkedik egy-egy államtitkár szakmapolitikai elképzelésébe – mondta a miniszter. Hatvan háttérintézmény sorsáról megszületett a döntés, 10 esetben van még vita. Mérlegelni kell, hogy az egyes intézmények milyen szerepet játszanak az uniós kifizetésekben. A közigazgatás működését nem fogja hátrányosan érinteni az átalakítások sorozata – mondta el.
Aki állít, az bizonyítson!
A Hírtv vezérigazgató-helyettesének nyilatkozatára reagálva, miszerint pártirányítás alatt működött a Hírtv – kérdésre válaszolva – Lázár János kiemelte, hogy ő csak műsorba ment be, illetve közölte, hogy aki állít, az bizonyítson, egyben feltette a kérdést, hogy vehetett részt, mint becsületes újságíró ilyen dologban a vezérigazgató-helyettes.
Forrás: PestiSrácok.hu/MTI/origo.hu/vs.hu
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS