A Veszprémi Járásbíróság első fokon bűnösnek mondta ki kilenc rendbeli, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadása bűntettében a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház onkológus nőgyógyász specialistáját, dr. U.J.-t. A doktornak az elsőfokú ítélet szerint 3 és fél évre kell börtönbe vonulnia, továbbá 4 évre foglakozása gyakorlásától is eltiltották. A daganatos nőktől elkért összegek után 1 millió 40.000 forint erejéig vagyonelkobzást is elrendelt Polgár András bíró tanácsa.
A „150 ezres nőgyógyász” néven elhíresült botrány 2014 tavaszán kezdődött. Első ízben ekkor emeltek vádat dr. U.J. ellen, akkor még vesztegetés bűntette miatt. Egy 37 éves fiatalasszony, aki miután orvosa az operációért 150 ezer forintot követelt tőle, panaszt tett a kórház főigazgatójánál. Ezt követően tett feljelentést az intézmény. Igaz már egy ideje szinte köztudott volt Veszprémben az onkológus nőgyógyász tarifája, ez volt az első alkalom, hogy egy beteg a kórház vezetéséhez fordult, ráadásul kézzel fogható bizonyíték, egy hangfelvétel is igazolta az állítását.
„Az anyagiakat tudtuk rendezni, Angelika?”
Eőri Angelikát petefészek daganattal operálta a doktor. A műtét után a nő lezárt borítékban 50.000 forintot akart adni, hálája jeléül.
– Nem megköszönte és eltette, hanem ott előttem feltépte, majd közölte velem, hogy ő nem ötven, hanem százötvenezer forintos orvos. Úgyhogy a különbözetet legközelebb rendezzük. Levert a víz. Szinte megsemmisültem szégyenemben. Zavaromban csak azt tudtam hebegni, hogy persze rendben van – mesélte korábban Angelika. A nő a következő kontrollra már hangfelvevővel felszerelkezve érkezett, és rögzítette, amikor orvosa konkrétan rákérdez a hiányzó összegre: „Az anyagiakat tudtuk rendezni, Angelika?”
A fiatal nő kálváriája még nem ért véget. Állítja ugyanis, hogy kezelése sem volt megfelelő. Sebe szétnyílt, elmaradt az ösztrogénpótlás, ami miatt azóta is nagyon sok a panasza. Naponta maréknyi gyógyszert szed. Csontritkulása lett, többé nem sportolhat, de egy hosszabb sétát sem tud tenni a gyermekeivel, nem tud házaséletet élni, ráadásul rendszeresek a fájdalmai, rosszullétei.
22 ezres havi jövedelemből kellett volna százezreket fizetnie
Tünde korábban azt nyilatkozta, tőle minden vizsgálat alkalmával 15.000 forintot kért a doktor, amit havi 22.000 forintos jövedelméből igen csak nehezére esett kifizetni. Amikor szóba került a műtét, az orvos előre jelezte, hogy annak az ára 150.000 forint lesz. – Az volt az utolsó kívánságom a szeretteimhez, hogy juttassák börtönbe azt, aki ezt tette velem. Mert ki merem jelenteni, egyáltalán nem törődött velem azután, hogy megmondtam, nem tudunk fizetni neki. Ha ez nem így alakul, talán meggyógyulhattam volna – mondta akkor az asszony. 2014 márciusában már nem tudott felkelni az ágyból és pokoli kínokat élt át áttétes daganata miatt. Néhány hónappal később pedig elhunyt.
A haldokló nő édesanyja árult el megdöbbentő részleteket az orvossal való megbeszéléseikről. Többek közt azt, hogy miután közölték, 150 ezer forintot sehonnan sem tudnak előteremteni az életmentő műtétre, a doktor végignézett a beteg édesanyján és megjegyzést tett annak ékszereire, miszerint ezekre azért futotta… és felajánlotta, hogy ha máshogy nem megy, részletekben is lehet fizetni. Sajnos a családnak erre sem volt lehetősége. A körülmények ezután igen csak megváltoztak. – Elsőként érkeztünk a rendelésre, de utolsónak hívott be. A lányom rosszul lett a folyosón, de tovább váratta. Egy alkalommal pedig elküldte anélkül, hogy megvizsgálta volna.
Megtörtént a műtét, ami után Tündét a doktor gyógyultnak nyilvánította. Később a kontrollvizsgálatok alkalmával panaszaira tőzegáfonyát javasolt. Kórházi papírjaira végül azt írta, tumormentes. Mivel a rosszullétek nem múltak, Tünde visszament ajkai orvosához, aki egy egyszerű ultrahang vizsgálattal megállapította: nem hogy tumormentes, hanem szétterjedt szervezetében a rák, már menthetetlen.
Egy veszprémi nő több mint 300 ezret fizetett, mégis meghalt
Egy veszprémi férfi felesége halála után fordult a nyilvánossághoz, hogy elmondja, ők több mint 300 ezer forintot fizettek ki dr. U.J.-nek, amikor baj volt, mégsem érték el. Az áttéteket ez esetben is egy rosszullét után egy kórházi ügyeletes fedezte fel egyszerű ultrahang vizsgálattal.
Mária operációja, amiért kifizették a 150.000 forintot, jól sikerült. A szövettan azt mutatta, nincsenek áttétek. Teltek múltak a hetek. Mária sebe csak nem gyógyult, és egyre gyakrabban voltak fájdalmai. Kontrollvizsgálat után, amiért ismét fizettek a doktornak, Kaposvárra utaztak, hogy a nő megkaphassa a sugárterápiát, heti öt alkalommal, öt héten át. Ez után több alkalommal mentek vissza a veszprémi specialistához, és persze minden alkalommal fizettek a vizsgálatért. A válasz a gyors, néhány perces vizsgálat után az volt, hogy nem lesz semmi baj, egy kis fájdalom néha elő szokott fordulni, nincs ok aggodalomra. A sugárterápiával viszont csak fokozódott a fájdalom. A család erősködésére csináltak újabb biopsziát. Kiderült, hogy áttétek képződtek.
– Engem nem érdekelt a pénz. Mindent megadtam volna, ha a feleségem meggyógyul. De amikor kiderült, hogy nem vagyunk túl a dolgon, a doktor kijelentette, hogy ő most elmegy nyaralni. A feleségemet minden konzultáció nélkül adta át másik orvosnak, arra az időre míg ő távol van. Hetekig nem történt semmi. A veszprémi kórházban az onkológus főorvos, aki a biopszia eredményét is közölte velünk, kilátásba helyezte a kemoterápiát, de ezzel is meg kellett várni, hogy a kezelőorvos visszajöjjön és összeülhessen az onkoteam, ami végül két emberből állt, a kezelőorvos nem volt köztük – mesélte a férfi.
Míg orvosa nyaralt, Mária kétszer lett rosszul. Teljesen legyengült, és olyan légszomja volt, hogy attól féltek megfullad. Az ügyeletről mentő szállított a kórházba, ahol az éjszaka közepén, ügyeletes orvos állapította meg egy egyszerű röntgenvizsgálat alapján, az asszonynak már alig van tüdeje, akár csak a nyirokcsomóit, szinte felfalták a daganatok. Még mielőtt a kezelőorvosa hazatért volna a nyaralásából, Mária meghalt. 47. születésnapján temették el.
Az özvegy az interjú után azt mondta, hogy katolikus emberként már megbocsátott, de a történtek által az egész orvoslásban rendült meg a hite.
– Elképesztőnek tartom, hogy egy adófizetők pénzéből fenntartott kórházban dolgozó, ott beosztott orvos, aki a munkájáért, lehet, hogy az európai viszonylatokhoz képest nem eleget, de fizetést kap, tarifákat szabjon meg. Mert ez nem a hálapénz. Az valami egészen más. A mi esetünkben bátran mondhatom, nem volt, és nincs miért hálásnak lennem – fogalmazott az özvegy.
A tárgyalóteremben
Eőri Angelika ügyét és később jelentkezett sértettek ügyét végül egyesítette a bíróság. Dr. U.J. 2015 nyarán már 9 rendbeli, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadása vádjával állt Polgár András bírói tanácsa előtt. A vádlott mindvégig tagadta, hogy pénzt kért volna a sértettektől, vagy arra bármivel is utalt volna. A hangfelvételt azzal magyarázta, hogy betege magánélete után érdeklődött. Mivel Angelika korábban állítólag azt mesélte neki, hogy ha meggyógyul, párja egzotikus utazásra viszi, csak még a pénzük nincs meg a nyaraláshoz. Állítólag erre utalt a kérdés: „Az anyagiakat tudtuk rendezni, Angelika?”
A tárgyalóteremben U.J. igyekezett minél hiteltelenebbnek beállítani a vallomást tett sértetteket. Ritát, aki addigra elhunyt, és így már csak korábbi vallomásait tudták felolvasni, neurotikusnak, depressziósnak nevezte, aki agyilag nem volt teljesen ép. Tündét, akiről cikkünkben is írtunk, egyszerű és igénytelen embernek jellemezte. Vallomásában nagyrészt a médiát okolta, akik nem érti, egyáltalán hogy vehették a bátorságot, hogy olyan egészségügyi témáról írjanak, amihez nem értenek. Szerinte a média csinált szenzációt az ügyből, amiért őt most meghurcolják, ártatlanul. A tárgyalásokra aztán idézték a doktor több kollégáját is, akik a mellett, hogy kiváló szakembernek írták le, ellene vallottak és beszéltek arról, hogy szóbeszéd is volt az osztályon: a doktor pénzt kér betegeitől, még az életmentő műtétekért is.
Dr. U. J. az utolsó szó jogán a veszprémi kórház szülészeti osztályán dúló hatalmi harcokat emlegette, melynek szerinte ő lett az áldozata. El akarják üldözni – állította. A vádakat pedig továbbra is tagadta.
Polgár András bírói tanácsa első fokon 3 és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte az onkológus nőgyógyászt. Enyhítő körülményként számítva példás szakmai múltját, és kvalitásaihoz képest alacsony fizetését. Mellékbüntetésként 4 évre eltiltották foglalkozása gyakorlásától. Ezen kívül meg kell fizetnie 100.000 forint pénzbüntetést, továbbá 1 millió 40.000 forintig vagyonelkobzást is elrendelt a bíró. Az ügyész 3 nap gondolkodási időt kért. A védelem fellebbezést jelentett be, felmentésért.
Vezető kép: theglow.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS