Megtörtént a nagy bejelentés a március 15-re szervezett pedagógus tüntetésen. Már jó ideje pedzegették a tanárok, hogy újabb lépések várhatók a tüntetések után. Most megtörtént. Pukli István a Tanítanék Mozgalom vezéralakja megmondta a tutit a Kossuth téren. Nyolc napja van Orbán Viktornak és Áder Jánosnak arra, hogy bocsánatot kérjen az elmúlt hat évért, különben sztrájkolni fognak még polgári engedetlenség árán is.
Kemény szavak hangzottak el a nemzeti ünnepen megtartott tanártüntetésen. Pukli István a zuglói Teleki Blanka Gimnázium igazgatója és a demonstrációt szervező Tanítanék Mozgalom képviselője, nem mellesleg pedig az oktatásügy legnagyobb mártírjaként elkönyvelt figurája – akit a jobboldali média szerinte rendre meg akar alázni – ultimátumot adott a kormánynak. Rövid, de annál forrongóbb szónoklata bezengte a teret. Pukli irdatlan méretű sokaságnak nevezte az összegyűlt tömeget. (A szervezők tájékoztatása szerint 50-80 ezren vettek részt a megmozduláson, ám a szokásos Kossuth-téri becsléseket figyelembe véve a parkot már nem, de a lekövezett részt belepő tömeg inkább 8-10 ezres lehetett.)
Pukli azzal kezdte, „itt van velünk lélekben a társadalom 75 százaléka, itt van velünk lélekben a Fidesz szavazók 67 százaléka, itt van 950 intézmény, itt van 35 ezer magánember, itt van 70 támogató szervezet… és persze én is itt vagyok” – tette hozzá.
A Tanítanék Mozgalom képviselője szerint nem maradt más bennük csak a félelem, a megalázottság, a nyomorúság és a szégyen érzése, és a kormány ahelyett, hogy segítene, “megoszt és uszít embert az ember ellen.” Mint mondta eljött végre a lehetőség, hogy a generációk óta cipelt nehéz terhet, mint egy zsákot letegyék.
„Most vagy soha!”
– rivallta a szószóló, hozzátéve,
„már itt van a nyelvünkön a mondat, amelyet már nem félünk kimondani. Nincsen hatalmatok felettünk!”
Majd felhívta a figyelmet, hogy a következőket csak egyszer mondja el.
Szerinte, amíg a kollégái közül bárkit megalázhatnak és megfenyegethetnek vagy kirúghatnak, addig nem lehet szó egyenlő felek közti megegyezésről. Amíg nem nyerik vissza méltóságukat, addig szerinte nincs miről beszélni.
„Amennyiben a magyar kormány képviseletében Orbán Viktor miniszterelnök és amennyiben a magyar állam képviseletében Áder János köztársasági elnök 2016 március 23-ig – azaz 8 napon belül – nem kérnek bocsánatot az elmúlt 6 esztendőben megfélemlített, megalázott emberektől, azoktól, akik Magyarország jövőjéért vagy saját jogaikért szólaltak fel, akkor 2016 március 30-ra egy órás országos munkabeszüntetésre szólítjuk fel a 70 támogató szervezetet, a 950 támogató intézményt, a 35 ezer magánembert, valamint a Fidesz szavazók 67 százalékát, és a társadalom 75 százalékát. Sőt, mindenkit, akit érdekel gyermekeink jövője!”
Azt mondta, erre az egy órára leáll az élet, és a csatlakozók kimennek majd az iskola épülete elé. Ha mindezzel nem érnek el eredményt, akkor az egy óra két hét múlva már két óra, aztán három óra lesz, és így tovább.
Az iskolaigazgató szerint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Palkovics László oktatási államtitkár lejáratta magát, és a billegő, törött lábú kerekasztalt ki kell cserélni megbízható tárgyalóasztalra, amely alapja lehet egy valódi társadalmi párbeszédnek. Ehhez kellenek a hozzáértő és humánus emberek – fűzte hozzá.
Puklin kívül felszólalt még a tiltakozási hullámot elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára is. Pilz Olivér rögtönzött „nemzeti konzultációt” tartott az általuk megfogalmazott oktatást érintő 12 pontról. Követeléseik között sorolta az oktatás európai szintű finanszírozását, a diákok terheinek csökkentését, a pedagógusok kötelező óraszámának 22 órában való rögzítését, és a kötött munkaidő eltörlését.
A tüntetés harmadik szervezője Törley Katalin beszédében kiemelte, számára tanárként a diákok a legfontosabbak. Azt szeretné, ha minőségi oktatásban részesülnének a gyermekek, és az óvodától kezdve segítenék képességeik kibontakozását, majd nyitott, befogadó, a társadalmi mobilitást támogató felsőoktatásban vehetnének részt. Ők többször szóltak, hogy nem működik a Klik, a centralizált rendszertől csak szenvednek a diákok és tanárok is, de „válasz helyett csak sallereket és kokikat kaptak, és azt hogy fogják be a szájukat, így hát elcsendesedtek.”
Az oktatás feladata, hogy mérsékelje a társadalmi különbségeket, de ma az oktatási rendszer éppen a társadalmi egyenlőtlenségek növelésének eszköze – kezdte beszédét L. Ritók Nóra. Az Igazgyöngy Alapítvány igazgatója szerint sosem volt ennyi szegregált iskola, mint ma. Mint mondta, ő azért jött el, hogy azokat a szegénységben élő gyermekeket képviselje, akiknek még kockás ingük sincs.
Az eseményen részt a fekete ruhás nővérként elhíresült Sándor Mária is. Az ápolónő párhuzamot vont az oktatás és az egészségügy helyzete között. Mint mondta akkor a fekete, most a kockás vált szimbólummá. Sándor Mária szerint szabadságharcot vívnak, ahogy 1848-49-ben, és egyre többen vannak, egyre nagyobb a szövetségük.
Neubauer Sándor a szülők nevében arról beszélt, hogy nem pártszimpátia alapján bírálják az oktatási rendszert. Kijelentette: 2011 óta azt érzi, az időt vissza akarják fordítani, az iskolaigazgatókat béna kacsákká teszik, a gyerekeket “janicsárképzőkben cselekvőképtelen alattvalókká” akarják nevelni.
Fotó: PestiSrácok.hu – Horváth Péter Gyula, videó: Szarvas Szilveszter és Kozmix
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS