Több szerkesztőséghez is eljuttatták azt a dokumentumcsomagot, miszerint december elsejétől egy durva összeférhetetlenségi ügybe keveredett bíró irányíthatja átmenetileg a Veszprémi Törvényszéket. Szent-Gály Edit, a törvényszék jelenlegi elnökének kinevezése ugyanis november 30-án lejár, s a PestiSrácok birtokába került leveléből kiderül, hogy az elnöki pályázatok elbírálásáig Szentgyörgyi-Bíró Enikő, a jelenlegi helyettes léphet a helyébe, aki az elnöki posztot is megpályázta. Pedig utóbbiról az Országos Bírói Hivatal is megállapította: több száz cégügyben annak ellenre is eljárt, hogy azok beterjesztője sógora, Hock Ernő ügyvéd volt. Az OBH vizsgálata szerint olyan is előfordult, hogy az elnökhelyettes más tanácsvezető bírónak telefonált sógora érdekében.
Hock Ernő, Ajkán baloldali politikai körökhöz szorosan kapcsolódó ügyvéd. Forrásaink szerint gyakorlatilag az ajkai polgármester, a szocialista Schwartz Béla a jobbkeze. Hock főleg társasági jogi ügyekkel foglalkozik, ami itt annyit jelent, hogy leginkább különböző ajkai és Ajka környéki cégeknek a cégbíróságra kerülő változásbejegyzési és különböző bejegyzési ügyeit intézi, továbbá nagy számban kezel végrehajtási ügyeket. A Veszprémi Törvényszék elnökhelyettese 2019-től Szentgyörgyi-Biró Enikő, aki Hock Ernőnek a sógornője, vagyis a feleségének a húga. Ez a hozzátartozói kapcsolat szakértők szerint olyan jogi következménnyel jár a polgári, munkaügyi, gazdasági, közigazgatási ügyekben – büntetőben nem – hogy Veszprém vármegye egyetlen bírósága, ideértve a polgári bíróságokat, járásbíróságokat, cégbíróságot sem járhat el olyan ügyben, amelyben Hock Ernő érintett, vagyis amikben ügyvédi minőségében eljárt.
Idén év elején váratlanul derült ki az, hogy Szentgyörgyi-Bíró Enikő, vagy az irányítása alá tartozó kollégák – megszegve ezt a jogi tilalmat -, tömegével (közel négyszáz ügyben!) jártak el Veszprém vármegye bíróságain az elmúlt években. A helyzet további pikantériája, hogy az említett törvényszéki elnökhelyettes, Szentgyörgyi-Biró Enikő cégbíró. A cégbírói minőségéből az is következik, hogy ő és kizárólag ő volt a törvényszék vezetői közül abban a helyzetben, hogy lássa, hogy a cégbíróság ügyintézői felületén mi történik, vagyis azt észlelje, hogy a sógora százas nagyságrendben – itt hangsúlyozottan több évet felölelő időszakról van szó – terjeszt elő különböző változásbejegyzési kérelmeket.
Erős a gyanú, hogy itt nem egyszerűen csak egy mulasztásról volt szó, miszerint a törvényszék elnökhelyettese csak elfelejtett szólni. Köztudott a törvényszéken, hogy Hock Ernő ügyeiben az elnökhelyettes közismerten jó barátai is eljártak. Ebből volt egy olyan ügy, ami különösen nagy port kavart fel, mert több évig a törvényszéken tárgyalt, kifejezetten kiemelt gazdasági ügy kapcsán kiderült, hogy egy utóbb már felsőbb bíróságra áthelyezett, vele baráti viszonyban lévő bíró tárgyalta az ügyet, és amikor egy új bíró fennhatósága alatt kiderült, hogy egy összeférhetetlen esetről van szó, csak akkor került ki a törvényszékről ez az eljárás. Erről, a már nyugdíjba vonult felszámolóbíróról szintén kiderült, hogy közeli baráti kapcsolatban áll az elnökhelyettessel.
A botrányos családi összefonódás lelepleződése után Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék elnöke Senyei Györgyhöz, az Országos Bírói Hivatal elnökéhez fordult – a vizsgálati anyagok tanúsága szerint – többek között azt állítva, hogy “súlyosan demoralizáló helyzet” alakult ki. Senyei vizsgálatot rendelt el az ügyben. Július 17-én az általa felkért háromtagú testület megerősítette a gyanút és olyan megállapításokat tett, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg a Veszprémi Törvényszék cégbírósági döntéseinek – köztük számos végrehajtással összefüggő ügynek – a tisztaságát. Ennek ellenére a lelepleződésnek – egyelőre – más következménye nem volt. Sőt: Szent-Gály Edit mellett Szentgyörgyi-Bíró Enikő is megpályázta a december elsejével megüresedő elnöki posztot és addig is ő irányíthatja az egész törvényszéket.
Az, hogy a Veszprémi Törvényszék elnökhelyettese, Szentgyörgyi-Biró Enikő hosszú éveken keresztül segítette rokonának, Hock Ernő ügyvédnek cégbírósági ügyeit, holott ezt az összeférhetetlenségi törvény nem tette lehetővé, az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságában is előkerült:
Megkérdeztük az Országos Bírói Hivatal sajtóosztályától, hogy mindezek ellenére irányíthatja-e a törvényszéket december elsejétől az elmarasztalt elnökhelyettes, Szentgyörgyi-Bíró Enikő? Válaszként az OBH ezt írta:
A megjelölt üggyel kapcsolatban vizsgálat került elrendelésre, és a vizsgálat tényszerűen, széleskörűen feltárta a problémakört. A vizsgálat eredménye, valamint annak következménye nem nyilvános adat, így arról tájékoztatás sem adható.
A vezető képen Szentgyörgyi-Bíró Enikő látható, elnökhelyettesi kinevezése után. Forrás: Bíróság.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS