A hazai terrorkészültség kormányzati megemelése miatt egyes hírportálok felelőtlenül riogatják az embereket, és ostorozzák a kabinetet, pedig a hatósági intézkedések nem csak jogszerűek, hanem ésszerűek és szükségesek is – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója. Kiemelte, egyes orgánumok otrombán gúnyolódnak és tréfát űznek abból, hogy a kormány komolyan veszi a helyzetet. Ismert, ma Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy miután a brüsszeli terroristák célpontja Európa volt, ezért fel kell készülni a veszélyre, és itt is minden szükséges intézkedést meg kell hozni.
Miközben Európa legtöbb államában a kormányzat reagált a tegnapi brüsszeli terrorcselekményekre, és számos helyen a terrorkészültséget is növelték, egyes magyar sajtóorgánumok értetlenül állnak az előtt, hogy tegnap Pintér Sándor belügyminiszter kettes fokozatra emelte a magyar terrorkészültséget. A nagy felháborodásokat is kiváltó közéleti vita miatt az Alapjogokért Központ igazgatóját, Szánthó Miklóst is megkerestük, aki a PestiSrácok.hu-nak leszögezte, egyes hírportálok felelőtlenül riogatják az embereket és attól sem riadnak vissza, otromba tréfát űzzenek abból, hogy például a Központi Operatív Törzs komolyan veszi a helyzetet. Kiemelte, egyes orgánumok szándékosan a sokat emlegetett és alaptalanul atomjaira szedett terrorveszély-helyzettel kapcsolatos alkotmánymódosítással is összemossák a terrorfenyegetettséget és a készültséget.
„A terrorfenyegetettség jellemzőihez igazodó terrorfokozatok, illetve azok módosítása nem összekeverendő a korábbiakban sokat emlegetett terrorveszély-helyzettel, amelyet a kormány az Alaptörvénybe szeretett volna emelni, azonban a terve az ellenzék miatt ellehetetlenült. A kettő közötti alapvető különbség, hogy terrorveszély-helyzetben – mint a már most is létező különleges jogrendek mindegyikében – sor kerülhetne az alapvető jogok gyakorlásának felfüggesztésére vagy szükséges mértéken felüli korlátozására. Ilyesmire azonban a most 2-es fokozatba emelet terrorfenyegetettségi szinten nincs lehetőség. Hozzá kell tenni egyébként, hogy a jelenlegi helyzet is mutatja, hogy az alkotmányos szabályok között is helye lenne egy egyértelmű szabályozásnak a terrorveszély-helyzetre vonatkozóan” – fogalmazott Szánthó Miklós, utalva arra, hogy már a szerdai kormányülésen „leporolhatják” a korábbi alkotmánymódosítási javaslatot.
Ismertette, a tegnap bevezetett intézkedés jogi alapját egy 2014-es kormányhatározat teremtette meg. „Eszerint a kedden elrendelt 2-es, magas fokozat akkor léptethető életbe, ha olyan információk állnak rendelkezésre, amelyek konkrét terrorveszélyeztetettségre utalnak. Tekintettel arra, hogy a fent említett kormányhatározaton alapulnak az azóta már meg is kezdett ellenőrzési-védelmi intézkedések, érthetetlenek az olyan szalagcímes riogatások, hogy a TEK-esek elárasztották, vagy elözönlötték Ferihegyet” – nyomatékosította az igazgató.
Portálunk kérdésére úgy vélekedett, a hazai intézkedés nem csak jogszerű, de ésszerű és szükséges is, hiszen egy államnak nyilvánvalóan az az elsőrendű kötelezettsége, hogy egy szövetséges EU-s országban történt súlyos terrorcselekményt követően mindent megtegyen, hogy saját állampolgárait megvédje egy hasonlótól.
„Bár nem a terrorkészültség fokozásával van közvetlen jogi összefüggésben, de érdemes figyelemmel lenni arra, hogy március 9. óta a kormány az egész országra kiterjedően kihirdette a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet. Ezt szintén sokan kritizálták arra hivatkozva, hogy most már csak igen kevés illegális bevándorló érkezik az országba, azonban e helyzet kihirdetésére akkor is lehetőség van, ha bármi olyan, a migrációs helyzettel összefüggő körülmény alakulhat ki, amely a közbiztonságot veszélyeztetheti. Ez azért lényeges, mert e szabályok alapján jelenleg a honvédség is jogszerűen működhet közre a rendőrség mellett a tömeges méretű migráció kezeléséhez szükséges intézkedések végrehajtásában. Márpedig a migráció, a bevándorlás és a terrorizmus összefüggéseire egyre több esemény mutat rá” – tette hozzá Szánthó Miklós.
Ismert, ma Orbán Viktor is arról beszélt, hogy minden biztonsági intézkedést fenntart, vagy egy fokozattal megemel Magyarország a határokon. Fenntartják a kettes terrorfokozatot és a Terrorelhárítási Központ (TEK) teljes riadóját, fokozott rendőri készültséget rendeltek el Magyarország egész területére, valamint továbbra is érvényben tartják a migrációs válsághelyzetet – ismertette a kormányfő, aki utasította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy a szerdai kormányülésre minden olyan, a terrorizmussal kapcsolatos tervezetet készítsen elő, amely korábban politikai viták miatt megrekedt; ilyen például az alkotmánymódosítás. Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a keddi robbantások célpontja nem Belgium volt, hanem Európa, ezért úgy kell tekinteni, hogy a támadás Magyarország ellen is irányult, de szerencsére nem Magyarország területén történt. Mivel azonban Magyarország is az Európai Unióhoz tartozik, fel kell készülni a veszélyre, és itt is minden szükséges intézkedést meg kell hozni – mondta.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS