Kapitális hibákat véthettek a belga és a francia titkosszolgálatok, megkönnyítve ezzel a párizsi és a brüsszeli merénylők és terroristák dolgát – zengi a világsajtó. Ismert, a PestiSrácok.hu is tálalta azokat a terrorcselekmények után kiderült információkat, miszerint Törökország hivatalosan már 2015. júliusában értesítette Belgiumot az egyik brüsszeli támadó terrorista kapcsolatairól, valamint hogy a rendőrség már december elején tudta annak a lakóháznak a címét, amely hónapokon át a tavalyi párizsi terrortámadások feltételezett főszervezője, az előző héten őrizetbe vett Salah Abdeslam búvóhelyéül szolgált. A belga titkosszolgálatok tehát szinte mindent tudhattak, mégsem történt semmi, nem akadályozták meg a terroristákat tervük végrehajtásában. Felmerül a kérdés: megbuktak az európai titkosszolgálatok?; a csukott szemű elhárítás miatt játszva hajthatnak végre terrorakciókat a dzsihadisták? A kérdéseket Molnár Zsoltnak, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnökének is nekiszegeztük, aki kérdésünkre azt is elárulta, az Iszlám Állam érdeklődése most egész Európára kiterjed, a fókuszban Magyarország és Budapest is ott lehet, de nincs arról információ, hogy hazánk ellen terrorakciót készítenének elő. Molnár Zsolt szerint a francia és a belga titkosszolgálatok is hibáztak, ezért indokolt lenne egy uniós terrorelhárító csúcsszerv felállítása. Kiderült, a párizsi és a brüsszeli terrorcselekményekhez köthető személyeket Abdeslam vitte Magyarországról az unió fővárosába.
A párizsi és a brüsszeli merényletek is felróhatók a belga és a francia titkosszolgálatoknak, amelyek ha nem követnek el kapitális hibákat az elmúlt időszakban, akkor akár megelőzhetőek is lettek volna a tragédiák. A nemzetközi sajtó is arról ír, hogy nem először és feltehetően nem is utoljára hibáztak az európai hatóságok, a párizsi és a brüsszeli terroristák gyakorlatilag kijátszották a rendszert és a titkosszolgálatokat.
Ismert, a PestiSrácok.hu is tálalta azokat a terrorcselekmények után kiderült információkat, miszerint Törökország hivatalosan már 2015. júliusában értesítette Belgiumot az egyik brüsszeli támadó terrorista kapcsolatairól, valamint hogy a rendőrség már december elején tudta annak a lakóháznak a címét, amely hónapokon át a tavalyi párizsi terrortámadások feltételezett főszervezője, az előző héten őrizetbe vett Salah Abdeslam búvóhelyéül szolgált. A belga titkosszolgálatok tehát szinte mindent tudhattak, mégsem történt semmi, nem akadályozták meg a terroristákat tervük végrehajtásában. Felmerül a kérdés: megbuktak az európai titkosszolgálatok?; a csukott szemű elhárítás miatt játszva hajthatnak végre terrorakciókat a dzsihadisták? A kérdéseket Molnár Zsoltnak, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnökének is nekiszegeztük.
A szocialista politikus a PestiSrácok.hu-nak leszögezte: “Valamilyen hibát a francia és a belga titkosszolgálat is elkövetett, csak a hiba súlyát nehéz még felmérni”. Molnár Zsolt szerint az túlzás, hogy a párizsi és a brüsszeli terrortámadások minden körülmények között kivédhetőek lettek volna, de tény, hogy voltak egyértelmű jelzések például a török titkosszolgálat részéről. Molnár Zsolt ezzel Recep Tayyip Erdogan török államfő szavaira utalt, aki tegnap bejelentette, a keddi brüsszeli támadások egyik elkövetője egy 2015 júniusában Gaziantep tartományban elfogott, őrizetbe vett, majd deportált férfi volt. Erdogan kiemelte, a török hatóságok 2015. július 14-én értesítették az ankarai belga nagykövetséget arról, hogy a férfi külföldi harcos és jelentős terrorista kapcsolatokkal bír, ennek ellenére, Belgium szabadon engedte a férfit. Molnár Zsolt ugyanakkor annyit felhozott a belga és a francia titkosszolgálat védelmében, hogy a hiba rendszerszerűen kódolva van, mert lassú és körülményes a tagországok titkosszolgálatai közötti együttműködés, koordináció.
“Indokolt lenne egy integrált, uniós titkosszolgálati, terrorelhárító csúcsszerv felállítása. A kérdés ugyanis az, hogy elegendő-e, ha a nemzeti titkosszolgálatok a jövőben hatékonyabban cserélnek információt. Szerintem ez nem lenne elégséges. Fontos ugyanakkor, ha uniós terrorelhárító csúcsszervről beszélünk, akkor az nem egy lépés lenne az Európai Egyesült Államok felé. A nemzetállamok titkosszolgálatait ugyanis meg kell tartani, sőt lehetőség szerint erősíteni kell” – mondta Molnár Zsolt.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke szerint az uniós vezetőknek azon is érdemes lenne elgondolkodniuk, hogy a közösségen belül szélesebb körben kellene alkalmazni a fémdetektorokat, és hogy mielőbb meg kellene szüntetni a papírok nélküli telefonkártya vásárlás intézményét. “Párizs bebizonyította, hogy a merénylők azért nem jutottak be a stadionba, mert nem tudtak átjutni a fémdetektoros beléptetőrendszeren. Meg kellene fontolni, hogy például a repülőtéri terminálokhoz, várókhoz, pályaudvarokhoz és központi épületekhez is fémdetektoros kapukat telepítsenek a tagállamok. Az eldobható telefonkártyák pedig egyértelműen segítik a terroristákat. Jelenleg Európában ellenőrizhetetlenül lehet telekommunikációs eszközhöz jutni. Ezt mielőbb meg kell változtatni” – nyomatékosította Molnár Zsolt, aki szerint lépéselőnybe kerültek a terroristák.
A Brüsszel utáni európai terrorfenyegetettséggel kapcsolatban Molnár Zsolt elárulta, az Iszlám Állam érdeklődése mos egész Európára kiterjed, amely minőségileg egy új biztonsági kockázatot jelent. “Az Iszlám Állam visszaszorult a területein, területeket vesztettek, amelyből egy kitörési pontjuk van, a terror fokozása. Titkosszolgálati információk szerint nyugat-európai metropoliszok az elsődleges célpontjai az Iszlám Államnak. A szervezet most egész Európát feltérképezi, fókuszában Magyarország és Budapest is ott lehet, de nem tudunk arról, hogy hazánk ellen terrorakciót készítenének elő. Indokolt, hogy Magyarországon a kettes terrorkészültségi fokozat lépett érvénybe. A brüsszeli merénylettel azt is üzente Európának és az európaiaknak az Iszlám Állam, hogy: Sehol sem vagy biztonságban” – fogalmazott Molnár Zsolt.
A politikusnál Abdeslam nyári, magyarországi útjára is rákérdeztünk. Molnár Zsolt portálunk kérdésére elárulta, Salah Abdeslam azért jött Budapestre, hogy bizonyos személyeket elvigyen Brüsszelbe. “Abdeslam a párizsi és a brüsszeli terrorcselekményekhez köthető személyeket vette fel Magyarországon, és vitte őket az unió fővárosába. Azt egyelőre nem tudom megerősíteni, hogy Abdeslamék jártak volna Sopronban is” – szögezte le Molnár Zsolt. Felvetésünkre, hogy Abdeslam fuvarjával kapcsolatban hibázott-e a magyar titkosszolgálat, Molnár nyomatékosította, hogy nem, mint ahogy más szervek sem. “Abdeslamról és útitársairól Ausztriában tudhatnak többet, mert nem a magyar, hanem az osztrák rendőrök állították meg őket a magyar határ közelében” – ismertette Molnár Zsolt.
Vezető fotó: Europress/EMMANUEL DUNAND – AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS