Piliscsaba békés hely, azt mondják, madártávlatból. Itt magasodik a gyönyörű Pilis és itt terül el a magyar Leuven, azaz a Pázmány Péter Katolikus Tudományegyetem campusa. Azonban mégsem olyan békés hely közelebbről nézve. Igen pikáns közjáték borzolta a kedélyeket a helyi Fidesz és KDNP között 2014-ben, amikor egy új KDNP-s-fideszes jelölt verte meg a korábbi fideszes polgármestert. A helyzet azóta nyugvópontra látszott jutni, ám úgy tűnik újabb viták indultak meg annak a hírnek a hallatára, hogy a bukott, de a képviselő-testületet még éppen uraló, a bizniszmeneket és csatlósaikat tömörítő Fidesz-csoport elnökének házát több mint százmillió forintos köz- és egyéb tartozás miatt árverezésre bocsátották. Felbukkan a sztoriban egy autókereskedő is, aki szintén az előző érában írt később a bíróság előtt is fércmunkának minősülő helyi közlekedéspolitikai tanulmányt oldalanként 60 ezer forintért a “Ctrl+C, Ctrl+V” nemes módszerével, s abban a nagy kapkodásban a trolihálózat és a HÉV-megálló terve is benne maradt, ami piliscsabai viszonylatban valóban merész húzásnak tűnt.
A 2014-es önkormányzati választás igen meglepő helyzetet teremtett Piliscsabán. A KDNP-Fidesz 8 képviselőjelölttel indított külön listát, és használhatták a Fidesz logóját – „a megújulás”, a „változás csapata” nevében. A jelöltjük Farkas András volt, aki nyert is, azóta polgármesterként képviseli a helyiek érdekeit. Azonban a 2010-ben választást nyert korábbi fideszes önkormányzati csapat is újraindult, ők a „folytatás” mellett érveltek a választási kampányban – szintén Fidesz színekben. Az ügyről igen kárörvendően számolt be az ellenzéki sajtó. A korábbi fideszes polgármester azonban már függetlenként indult 2014-ben és vesztett (egyébként kis szavazati aránnyal) – a KDNP – Fidesz ellen. A képviselő-testület jelenleg igen érdekes megoszlást mutat: 4 Fidesz-EHE-s és a polgármesterrel együtt 4 KDNP-s van bent az önkormányzatban. Ahhoz, hogy a sok Fidesz és KDNP -volt és jelenlegi képviselői közötti káoszban átvágjuk a gordiuszi csomót, és a konfliktusok mélyére nézzünk, egy kicsit mélyebbre kell ásnunk a helyi történelemben.
Egy kis helyi politikatörténet
A települést 1990-től Kasza Péter irányította, azonban 1999-ben meg kellett válnia egy botrány miatt tisztségétől – fegyelmivel. 1990-ben még MDF-es, majd MDNP-s végül 98-ban fideszes volt, ám távozása után már nem indították. Sőt, 2005-ben a Heti Válasz információi szerint 99-es botrányos áfa-csalásos ügy miatt jogerősen 10 hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott. 2002-ben aztán szocialista polgármester következett.
Kasza Pétert 2006-ban újra megválasztották – immár a Fidesszel szemben, ellenjelöltje a helyi Fidesz szervezet alapítója, Gáspár Csaba volt. Akkori megválasztásával kapcsolatban érdekes hangok hallatszottak, a Heti Válasz által akkor – 2006-ban – megszólaltatott helyiek így nyilatkoztak: “Elképesztő, hogy mi folyt itt a választásokon. Kaszát részben a magdolnavölgyiek juttatták vissza a polgármesteri székbe. Súlyos visszaélések történtek, a szórólapjainkat például Tóth Jánosék be sem engedték a lakóparkba. A piliscsabai cigánysoron viszont nagy ökörsütés és szavazatvásárlás folyt Kasza érdekében.”
Akkoriban az is parázs vitákat szított, hogy a Magdolnavölgy-nevű – tulajdonképpen lakópark – amely a Piliscsaba része volt, el kívánt válni az anyatelepüléstől. Az index.hu akkori tudósítása szerint kis híján faluszakadáshoz vezetett az ingatlanbefektetők és a környezetvédők háborúja Piliscsabán. Még népszavazást is tartottak, ahol a magdolnavölgyiek az elszakadás mellett szavaztak volna, és így Magyarország első kerítéssel és 24 órás portaszolgálattal védett magánfaluja jött volna létre, ha Lamperth Mónika után Sólyom László is aláírja a rossz emlékű Pilis-Invest által létrehozott Magdolna-völgyi lakópark önállósodási kérelmét. Ám végül nem írta alá, így ma nem ismerünk ilyen nevű települést.
A beruházás mögött álló Pilis-Invest Ingatlanbefektetési és Hasznosító Szövetkezet volt vezetői ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, sikkasztás és más bűncselekmények miatt indult büntetőügyben végül több éves börtönbüntetéseket szabott ki a bíróság. A Pilis-Invest vezetői elleni büntetőper 2008 márciusában kezdődött. A szövetkezet volt vezetői a vádirat szerint 3831 kisbefektetőt károsítottak meg 11,6 milliárd forinttal – tulajdonképpen egy piramisjátékot üzemeltettek.
Kasza Péter polgármester volt az is, aki úgy döntött, koncepció-tervet készíttet Piliscsaba földútjainak szilárd burkolattal történő ellátásáról. A nyertes a helyi vállalkozó Styevola István cége lett aki egyébként a későbbiekben, 2010 után 2014-ben is a Fidesz színeiben indult és nyert a települési képviselőválasztásokon.
Solti Gábor a guruló forintok nyomában
Azonban a Magdolnavölgyben történtek után olyan komoly viták törtek ki a helyi képviselő-testületben, hogy az 2009 februárjában feloszlatta magát. Ezzel Kasza távozni kényszerült, időközi választást kellett kiírni, az új polgármester Solti Gábor lett, a Korona Csereklub Egyesület jelöltje, akit információink szerint a KDNP is támogatott. A településen új képviselő-testületet is választottak.
Tehát összefoglalva: a Kasza-érának vége lett, nem lett különálló település Magdolna-völgy, és új, időközin megválasztott polgármester került Piliscsaba polgármesteri székébe. A Pilis-Invest vezetői ellen pedig akkor már egy éve tartott akkor a büntetőeljárás.
Az új polgármester, Solti Gábor aztán egy „Guruló forintok” című cikkben és egy beszédben is „fércműnek” nevezte a Kasza által megrendelt,és Styevola által elkészített tanulmányt, azt a problémát vetette ugyanis fel, hogy a korábban megrendelt 70 oldalas anyag túl drága – 4,2 millió forint. Ez így oldalanként 60 ezer forintjába került az önkormányzatnak.
“Bazinagy plágium” HÉV-vel és trolikkal…
A volt polgármester információink szerint főleg azt nehezményezte, hogy a tanulmányban troli és HÉV megállókra utalt. A 70 oldalból ugyanis 25 oldal –Solti Gábor, volt polgármester állítása szerint – az „Útügyi Műszaki Előírás ÚT 2-1.201”, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium Hálózati Infrastruktúra Főosztálya által 2008-ban kiadott „Közutak tervezése” című, 140 oldalas útmutatójából volt kiollózva.
A fércmű szót aztán Styevola István, aki helyi fideszes képviselő 2010-től, igen erőteljesen nehezményezte és pert is indított. A pert azonban Styevola István a dr. Solti Gábor volt polgármester ellen jogerősen elvesztette. A bíróság a keresetét elutasította és kötelezte a perköltségek kifizetésére. Az ítélet 2011. december 14-én jogerőre emelkedett, és abban a bíróság leszögezte, hogy valóban 60 ezer forintba került oldalanként, illetve,
hogy utalás jelleggel a HÉV és Troli megállóhelyek elhelyezését is a műbe foglalta.”
Tény azonban az, hogy Piliscsaba most felfejlesztett a Budapest-Esztergom elővárosi vasútvonal tekintetében erőteljesen kapcsolódik a fővárosi agglomerációs közlekedéshez, s nem túl valószínű, hogy ezek után bárkinek is eszébe jutna HÉV-et, vagy trolihálózatot is kivezetni a fővárosból. A legközelebbi trolivégállomás például a Jászai Mari téren van, 26 kilométerre Piliscsabától.
Az ügyben ugyanakkor az akkori polgármester akkori jegyzője büntetőeljárást is kezdeményezett, amit azonban a rendőrség és később az ügyészség több körben is elutasított. (A tanulmány inkriminált részeit olvasóink a cikk végén tekinthetik meg.)
Röviden tehát “fércműnek” jogszerűen lehet nevezni a tanulmányt -az véleménynyilvánításnak minősül, de bűncselekmény az ügyben nem történt. Azonban a helyzet úgy állt, hogy az időközi választáson megválasztott polgármester 1 éve után új vezető következett.
Még újabb polgármester
Időközben a helyi politika további meglepetésekkel szolgált, 2010-ben új, fideszes polgármestert választottak, az új vezető régi ismerősünk, Kasza Péter 2006-os ellenfele, Gáspár Csaba lett. Az ő ciklusa 2014-ig tartott. Azonban 2014-ben, állítólag pártközpont hatására már független jelöltként indult az egyszerű ember hírében álló, szakmáját tekintve autószerelőként dolgozó Gáspár, akit ennek ellenére nem merészelnénk a vállalkozói körök strómanjaként aposztrofálni. Vele szemben a Fidesz-KDNP egy másik, közmegbecsülésnek örvendő jelöltet indított Farkas András személyében, ám azt nem tiltották meg, hogy a régi fideszesek is pártszínekben induljanak a képviselői helyekért. Így lett aztán két külön jobboldali, részben fideszes lista.
Az önkormányzat összetétele 2014-től a Nemzeti Választási iroda hivatalos eredménye szerint a következő lett:
A KDNP-hez pedig még hozzáírandó a megválasztott polgármester, aki KDNP-jelölt- így áll össze a 4-4 es felállás. 2014-től tehát Gáspár Csaba ellenfelét, Farkas Andrást választották meg a piliscsabaiak a Fidesz-KDNP egységesen támogatott jelöltjeként, de fércmunkáról elhíresült Styevola István nevével fémjelzett Fidesz-EHE-s csapata megkerülhetetlen lett a választók jóvoltából. A képviselő-testületben pedig a fenti táblázatban látható erőviszonyok állapíthatók meg.
Farkas a választási programjában a megújulás mellett a szennyvízelvezetés és az útburkolat fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta. Helyi forrásaink szerint ugyanis a probléma adott maradt még Kasza polgármesterkedése óta.
Bombahír: 120 milliós tartozás miatt dőlt meg a régi Fidesz-vonal főnöke
A napokban egy nyilvános hirdetmény alapján terjedt el Piliscsabán a bombahír, hogy igen csak nagy bajba keveredett a régi, főleg vállalkozókat és kijáróembereket tömörítő Fidesz-EHE-vonal főembere, Móczár Ferenc Fidesz-elnök, építőipari vállalkozó. Feleségével közös impozáns házát árverezik, szinte alig lehet számba venni, hányféle végrehajtás került az ingatlana.
A végrehajtás jogalapjaként az okirat például mintegy 70 millió forintos adótartozást mutat, több részletben egy 26 millió forint kölcsöntartozás és közel tízmilliós egyéb kölcsön és vételártartozások is megmutatkoznak, az egyik ügyszám még 2005-ös keltezésű. A Pestisrácok.hu birtokába jutott dokumentum igazolja, hogy nem egyedi botlásról van szó.
Móczár: Ez az építőipari vállalkozók sorsa
Móczár Ferencet is megkerestük a az ügyben, az üggyel kapcsolatban még annyit kívánt elmondani, hogy
a magyarországi építőipari vállalkozók sorsa az ilyen, négy munkáját nem fizették ki, azonban a hitel sajnos a házra volt terhelve. Hozzáteszem építőipari vállalkozásaimban 50-80 embernek adtam munkát, fizetést sok éven keresztül.”
Egyben arról is tájékoztatta lapunkat, hogy
a tartozások egyáltalán nem a Fidesz elnöki tevékenységem alatt keletkeztek, vagyis amikor a vállalkozásom csődbe ment, még nem voltam a helyi FIDESZ vezetője. Több tartozásom egész egyszerűen elévült, vagy annak jogszerűségét vitatom.”
egyben arról informálta a PestiSrácok.hu-t, hogy az ügy a helyiek között már régóta közismert, annak semmilyen közjogi relevanciája nincs, a közéleti tevékenységre nincs semmilyen hatással.
Külön pikantériát ad az ügynek, hogy a Fidesz-elnök adóstársa a felesége, Móczár Ferencné, a helyi katolikus óvoda köztiszteletben álló vezetője.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS