Január 19-én kötelezte jogerősen hatszázezer forintos kártérítésre és helyesbítésre a HVG.hu-t a Fővárosi Ítélőtábla a PestiSrácok.hu kiadójáról megjelent valótlanságok miatt, ám azóta is hiába várjuk a megítélt jóvátétel teljesítését.
Még 2013-ban Gergely Zsófia írt oknyomozónak látszó cikket a portálunkat tavaly decemberig kiadó GerillaPresS Lapkiadó és Médiatanácsadó Kft. egy kommunikációs megbízásáról, gyakorlatilag azt állítva, hogy a Gipsz Jakab-gate-nek elkeresztelt ügyben tízmillió forintot vett fel a cég egy 150 dollár értékű munkára. Annak idején hiába kértünk helyesbítést a HVG-től és hiába mutattuk be a kapcsolódó szerződéseket is, miszerint valójában bruttó kilencmillió forintért egy éven át négy szerkesztő, négy újságíró, fotós, videós és informatikus kolléga dolgozott a PolgárPortál.hu kifejlesztésén, majd tartalmainak előállításán, s nem csupán egy 150 dollár értékű szoftver letöltése volt a megbízás tárgya, az etikus újságírást a konkurens médiumokon rendszeresen számon kérő hetilap szerkesztősége nem volt hajlandó a nyilvánvaló hazugságok helyesbítésére. Pedig akkoriban valóságos lavinát indított el a baloldali-liberális sajtóban a HVG cikke, amely ráadásul összemosta a GerillaPresS Kft.-t a Civil Együttműködési Tanácskozás projektjeként megbízó Nők a Magyar Nemzetért Egyesület egy komikus adminisztrációs bakiját a PolgárPortál ügyével. Emlékezetes: az egyesület éves beszámolójában véletlenül benne maradt egy amúgy teljesen érdektelen űrlap, amelybe előzőleg a civil pályázatokat kiíró szakállamtitkárság informatikusa viccesnek szánt bejegyzéseket írt, például a “Gipsz Jakab” és “Hát Izsák” neveket.
A HVG.hu a jogerős ítélet és az ügyvédi felszólítás ellenére nem fizette meg a GerillaPresS Kft.-nek és Huth Gergely ügyvezetőnek a jó hírnevük megsértéséért megítélt 300-300 ezer forintos kártérítést és kamatait, az ítéletben megfogalmazott további jogsértéstől való eltiltás ellenére nem törölte le Gergely Zsófia 2013. június 14-i cikkét, továbbá az elégtétel megadására megszabott 15 napos határidő ellenére azóta is elszabotálja az alábbi helyesbítő közlemény megjelentetését:
“Az alperes hamis színben tüntette fel a megbízás tárgyát. A cikk több ízben is említi a PolgárPortál létrehozásával kapcsolatosan a 10.000.000 forintos összeget és azt is, hogy a 10.000.000 forinthoz képest rendkívül olcsó dizájnsablonnal készült a honlap, és fenntartása sem emészthet fel jelentős összegeket. Az alperes azonban írásában nem ismertette azokat a tényeket, amelyek a a 2012. április 29. napján az I. rendű felperes, mint megbízott az internetes hírportál megtervezésével, létrehozásával, működtetésével és üzemeltetésével kapcsolatos feladatokat volt köteles elvégezni. Ennek során szerződésben meghatározták a tervezéssel, webes felület kialakításával, a weboldal szolgáltatással és az üzemeltetéssel kapcsolatos feladatokat. Az üzemeltetés kereteit a szerződő felek részletesen kialakították a felelős szerkesztők és feladataik kijelölésével, valamint a tartalmi elvárások felsorolásával.
Tévesen minősítette az elsőfokú bíróság a felperesek által sérelmezett közlésrészt véleménynek, mivel a felperesek által szolgáltatott bizonyíték alapján egyértelműen kikövetkeztethető volt, hogy az egyesület által elnyert támogatás összegét a felperesek milyen szerződéses konstrukció mellett használták fel és e körben milyen kötelezettségek terhelték őket. Az alperesi cikk kizárólag a technikai előkészítés mozzanatát állította a középpontba és ehhez viszonyította az elnyert összeget. A szerződés tényleges tartalmának ismertetése, illetve az arra való utalás nélkül az alperes a való tényeket hamis színben tüntette fel, mivel az olvasók csak arról szerezhettek információt, hogy az ügyletkötés alapján a felperesek a PolgárPortál létrehozása címén csak egy weboldal olcsó szoftverrel való elkészítését végezték, minimális fenntartási költségek mellett.
Az ilyen alperesi magatartás sértette a felperesek jóhírnevét, mivel tevékenységüket sértő és valóságot hamis színben feltüntető módon úgy láttatta, mint akik közpénzből származó, jelentős anyagi támogatást úgy használnak fel, hogy azért érdemleges, a támogatás összegével arányban álló munkát nem végeztek. Fővárosi Ítélőtábla, 2016. január 19. Kizmanné dr. Oszkó Marianne, a tanács elnöke, Dr. Kisbán Tamás előadó bíró és Dr. Hercsik Zita bíró.
Meg kell jegyezni, hogy a bíróság arra hivatkozva nem ítélte meg a GerillaPresS Kft. és Huth Gergely által eredetileg kért hárommillió forint kártérítés teljes összegét, hogy a felpereseket nem érte olyan fokú sérelem, amely ezt a magas összeget indokolta volna, így az ilyen ügyekben szokásos kártérítés mértéke mellett döntött. Az Ítélőtábla döntése szerint az alperes híradása alapján keletkezett újabb sajtóközlések ténye pedig önmagában nem szolgáltat alapot a nem vagyoni kártérítés kiemelkedő mértékének megállapítására.
Gergely Zsófia hamis állításai alapján számos rágalmazó írás jelent meg akkoriban. Szily László a Cink.hu-n például “A HVG végképp lebuktatta Huth Gergelyt” című posztjában azt állította, hogy “A balosok morális lebuktatásában utazó jobbos exújságíró havi egymillióért nem csinál semmit.” A 444.hu “Házhoz ment a pofonért a Fidesz láncos kutyulija” címmel idézte győzedelmesen Gergely Zsófiát, Szabó Tímea PM-es politikus “Meztelenre vetkőztetett rezsim” címmel posztolta ki a HVG hamis cikkét, sőt: még egy feminista szervezet is kampányba kezdett az egykor tekintélyes hetilap állításaira hivatkozva.
A vezető fotót a HVG 2005-ös címlapkiállításáról az MTI/Barna Sándor készítette
Facebook
Twitter
YouTube
RSS