A bűnügyi adatok szerint mostanában főként élelmiszeripari termékekkel követnek el idehaza áfacsalást – nyilatkozta a Magyar Időknek az adóhatóság bűnüldözési feladatait irányító helyettes államtitkár.
Sors László elmondta, hogy a visszaélésekhez használt tej, olaj, kávé utóbb nemegyszer a nagy áruházláncok polcaira kerül, a boltokat azonban általában nem terheli büntetőjogi felelősség, az üzleteket nem lehet felelősségre vonni. A gazdák e heti tüntetésére utalva pedig azt közölte: a tejágazatban elkövetett költségvetési csalások miatt 18 büntetőeljárás zajlik, a kár tízmilliárdos nagyságrendű.
A helyettes államtitkár szerint
áfát csalni lényegében mindennel lehet. Az elkövetők azonban folyamatosan figyelik a piaci igényeket és igazodnak is azokhoz. Ebből a szempontból igen beszédes a mögöttünk hagyott másfél évtized. A 2000-es évek közepén a csalók sokszor a kisméretű számítástechnikai termékek unión belüli utaztatásával okoztak kárt a közkasszának. Később, 2008 után – hogy úgy mondjam – a gabona volt a slágertéma egészen addig, amíg 2012 közepén hatályba nem lépett ezen a téren a fordított adózás. Azóta nem találni készpénzzel fizető vevőket a gabonatáblák szélén. A csalók akkor ismét termékkört váltottak: áttértek a nagy mennyiségben eladható élelmiszeripari termékre, például az étolajra, a cukorra, a kávéra, a lisztre, a rizsre, a tartós tejre, a húsfélékre. Manapság ezek az árufajták szerepelnek a leggyakrabban a jogsértésekben.
Elmondta még, hogy
az élelmiszeripari termékekkel kapcsolatos áfacsalások ügyében sokszor felmerül a legnagyobb forgalmat lebonyolító kiskereskedelmi résztvevők, így a népszerű áruházláncok szerepe. A NAV minden hasonló esetben megvizsgálja a kereskedők felelősségét.
A teljes interjú itt elolvasható.
Forrás: Magyar Idők, fotó: parameter.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS