Több országhoz hasonlóan Ausztriában is leáldozóban van a hagyományos politikai elrendeződés, és a választók az új kihívásokra reagáló, azokat komolyan vevő politikai erők felé fordulnak. Két közvélemény-kutató intézet szerint is egyértelműnek látszik, hogy a szabadságpárti jelölt, a korábbi felmérésekkel ellentétben nem második lesz, hanem komoly előnnyel nyeri az első fordulót.
Norbert Hofernek az egyik intézet 37 százalékos, a másik 35,3 százalékos eredményt mért. A második helyen végez a korábban befutónak várt Alexander van der Bellen, mögötte pedig hajszállal lemaradva a független Irmgard Griss – mindketten 20 százalék körül fognak végezni. A kormánykoalíció pártjainak jelöltjei jobban leszerepeltek, mint arra számítottak az elemzők: a néppárti és a szociáldemokrata jelölt is csupán a szavazók nagyjából 11 százalékát volt képes meggyőzni. Az előzetes számok szerint Richard Lugner építési vállalkozó 2,3 százalékos eredményt ért el. Mivel valószínűleg senki sem szerzett abszolút többséget az első fordulóban, négy hét múlva jöhet a második forduló, amelyen már csak az első fordulóban a két legtöbb szavazatot kapott jelöltre lehet majd voksolni. Az már teljesen biztos, hogy Ausztriának – első alkalommal – nem szociáldemokrata vagy néppárti támogatottságú elnöke lesz, hiszen – ugyancsak először – egyikük sem jut be a második fordulóba.
A szabadságpárti Norbert Hoferre leginkább fiatal kora és dinamikus politizálása miatt szavaztak, míg a többi jelöltet túl korosnak ítélték – derült ki a Public Opinion Strategies közvélemény-kutató által a választás előtti három napon készített felmérésből. A megkérdezettek második érvként azt nevezték meg, hogy Hofer szimpatikus személyisége valamint az általa képviselt menekültpolitika miatt voksolnak rá.
A Van der Bellenre leadott szavazatokat a jelölt által képviselt politikai állásfoglalással és értékekkel indokolták. Irmgard Grissre leginkább azért szavaztak, mert függetlenként és párttámogatás nélkül indult a választáson, a válaszadók 23 százaléka pedig amiatt voksolt rá, mert ő volt az egyetlen női jelölt. A szociáldemokrata Rudolf Hundstorferre pártjának törzsszavazói voksoltak, míg a néppárti Kholt a tapasztalata és a kompetenciája miatt választották.
A levélben leadott szavazatokat hétfőn számolják össze, így végleges eredmény csak aznap estére várható.
(MTI, kép: www.fpoe-parlamentsklub.at)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS