A vádirat ismertetésével és a vádlottak meghallgatásával megkezdődött a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merénylet tárgyalása szerdán a Fővárosi Törvényszéken. A vád szerint Tanyi és testvérei, illetve egyik ismerősük húsz évvel ezelőtt, a budapesti Kerepesi úti ügetőn meg akarták ölni Prisztás József volt üzlettársát. A férfit három helyen is találat érte, de túlélte a támadást. Tanyi és két testvére tagadta a bűncselekményt, azonban a negyedrendű vádlott a tárgyaláson is felolvasott nyomozati vallomásában részletesen vallott a merényletről. B. László szerint a végrehajtással vádolt Tanyi György hajthatatlan volt és mindenképpen végezni akart a Prisztás lovaival is versenyző hajtóval.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Lakatos Csaba ügetőhajtóra nem sokkal Prisztás József likvidálása után, 1996. november 13-án adtak le több lövést. Ha nem látták volna el időben a sérüléseit, a férfi meghalt volna. Az elkövetőket akkoriban nem tudták elfogni, csak a helyszín közelében várakozó Tanyi Józsefet és Jánost, akiknek testvérük, és B. László elszállításáról kellett volna gondoskodniuk. Mivel abban az időben konkrét bizonyítékok nem álltak a rendőrség rendelkezésére, a nyomozást nyolc hónap után, 1997 júliusában megszüntették.
Emberölés kísérlete a vád
A Nyírfa Ilona ügyész által ismertetett vádirat lényege szerint még 1996. november 13-án, az esti órákban Tanyi György elsőrendű vádlott, miután eltervezte, hogy megöli Lakatos Csaba sértettet, négy célzott lövést adott le a Fiumei úti Sírkert egyik épülete tetejéről a szomszédos ügetőn tartózkodó férfire. Tanyi és vádlott-társai előre megbeszélt szerepe az volt, hogy neki a merénylethez figyelést biztosítsanak, illetve kocsijaikkal a menekülésben segítsék. Végül azonban Tanyi és a temetőben figyelő társa taxival menekültek el, mert a többieket a kiérkező rendőrök a közeli utcákban igazoltatták és mivel a kocsijukban lőszert találtak – őket előállították. A sértettet a mintegy 22-24 méterről leadott négy lövésből három találta el – egy a nyakán, egy az ágyéki csigolyája mellett, egy pedig a bal combjánál – az életét a gyors orvosi beavatkozás mentette meg. Tanyi Györgyöt előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével, míg három társa a vád szerint bűnsegédként vettek részt a cselekményben. A vádlottak terhére rótt 1996-ban elkövetett bűncselekmény tíztől tizenöt évig, vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető.
Börtönben akarták tartani a nehézfiút
Tanyi György a tárgyaláson tett vallomásában elmondta, a nyomozás során azért nem volt hajlandó vallomást tenni, mert nem bízott a rendőrségben, mivel a Nemzeti Nyomozó Iroda korábbi vezetőit többek között a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál tett bejelentése alapján vonták ki a forgalomból, ugyanakkor biztos benne, hogy ezeknek az embereknek a „barátai” még mindig vezető pozícióban vannak a nyomozó hatóságnál. Ezzel összefüggésben elmondta, majd a bíróságnak is csatolta a diszkócsászár, Vizoviczki László vallomását, amelyben az éjszaka ura elismerte, hogy az egyik, ma már vesztegetéssel és más bűncselekményekkel vádolt rendőri vezető megígérte, 36 millió forintért elintézi, hogy a verőlegény börtönben maradjon. Vizoviczki vallomásában az is szerepelt, hogy a rendőr másodmagával találkozott is a Tanyi előzeteséről döntő bíróval. Miután Tanyi később mégis kikerült az előzetes letartóztatásból, ezt a főrendőr az éjszaka császárának azzal magyarázta, hogy Tanyiék szintén lefizettek egy, a kényszerintézkedésében döntést hozó nyomozási bírót – hangzott el a tárgyaláson.
Nem bizonyítható, ki adott megbízást a merényletre
Tanyi kiemelte, nem is érti, miért vádolják ezzel a bűncselekménnyel, hiszen ő a sértettel nagyon jó barátságban volt, arról nem is beszélve, hogy az ügyészség a vádiratban nem nevezte meg, hogy milyen okból akart volna Lakatos Csaba életére törni, ráadásul úgy tudja, a sértettnek oroszokkal volt vitája. A verőember azt is megemlítette, hogy azok a személyek, akik rá terhelő vallomást tettek, nem „aranylelkűek”, hanem korábban súlyos bűncselekményeket követtek el. E körben említette vádlott-társát, B. Lászlót, az ügyben néhány hónappal ezelőtt jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt V. Róbertet, valamint Radnai Lászlót is. Előbbi két személlyel kapcsolatban megemlítette, hogy még a 90-es évek közepén ők követtek el egy sikertelen merényletet az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás ellen. A kecskeméti maffiaperben 12 évre ítélt keresztapával összefüggésben arról beszélt, hogy szerinte valamilyen alku reményében vallott rá és mondta azt, hogy Portik megbízásából lőtt rá Lakatos Csabára. Megjegyezte azt is, évtizedekkel ezelőtt még Radnai volt a főnöke és csapatával a férfi volt cége, a Conti-Car autókereskedés védelmét látta el. Megjegyezte, hogy Radnai „kihasználta az ő tudását”, ha ugyanis valamilyen külföldi bűnözői kör betámadta a céget, akkor “ő ült le velük tárgyalni”, ám ennek ellenére azt állította, hogy soha nem volt fegyver a kezében, hiszen „mindig az öklében bízott”.
A verőembert is megfenyegették?
Szóba hozta azt is, hogy hogy 2014 februárjában feljelentést tett a rendőrségen, mivel a Prisztás-gyilkosság első fokú, később megsemmisített ítélete után Portik, Fürge becenevű embere halálosan megfenyegette, hogy ne merjen vallomást tenni az Energol-vezérre. A férfi közölte azt is, hogy Portik pontosan tudja, hogy melyik az a rendőr dandártábornok, aki elintézte a sorsát, emiatt Lakatos Csabával, Prisztás örökösével, a Prisztás-per harmadrendű vádlottjával és Radnai Lászlóval együtt rajta vannak Portik feketelistáján. Utóbbival kapcsolatban fenyegetője meg is jegyezte, hogy „Radnai a karácsonyt sem éli meg”, és mindenki más is “haza lesz vágva”, aki Portik Tamásra mer vallomást tenni. Azt ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a feljelentés alapján indult ugyan nyomozás, ám végül bűncselekmény hiányában szüntették meg az eljárást.
Vádlott-társa szerint Tanyi hajthatatlan volt
Tanyi két testvére tagadták a bűncselekményt és a negyedrendű vádlottal, B. Lászlóval egyetemben nem tettek vallomást. Utóbbi férfi azonban a rendőrségen még részletesen vallott a cselekményről. A tárgyaláson felolvasott nyomozati vallomása szerint „megfélemlített állapotban követte el a bűncselekményt”. Hangsúlyozta, hogy őt a gyilkossági kísérlet napján Tanyi egy találkozóra hívta, ahol jelen volt még két testvére, V. Róbert és egy azóta már meghalt társuk. Tanyi itt közölte, hogy „meg fogja ölni Lakatos Csabát”. B. László először tiltakozni kezdett, majd Tanyi kijelentette, hogy „ezt nagyon komolyan gondolja” és „már eltervezett mindent”. Később, miután az elsőrendű vádlottat újra számon kérte társa, hogy miért akarja megölni a sértettet, Tanyi idegesen a fejéhez vágta, hogy „semmi közöd hozzá, te fasszopó féreg, örülj, hogy élsz, meg fogom csinálni”. Majd megfenyegették, hogy „gyermekei nélküle fognak felnőni”, ha nem vesz részt a cselekményben. Ezek után látta, ahogy Tanyi a közeli temetőben a sírok között eldugott zsákban tartott fekete sapkát, kesztyűt, puskát és lőszereket magához veszi, majd felkészül a merényletre. Tanyiék a gyilkossági kísérlet után is megfenyegették, ha beszélni mer, meg fog halni, ráadásul valahogyan annak is utána tudtak járni, hogy a rendőrségen milyen vallomást tett – mondta el még a rendőrségen B. László. A per augusztus 30-án a sértett meghallgatásával folytatódik.
Nem először áll bíróság előtt
Tanyinak a Lakatos Csaba elleni merénylet mellett van még egy másik folyamatban lévő ügye is. Ennek lényege, hogy hogy az egyik fővárosi szórakozóhelyen összeverekedett egy, az éjszakai életben is ismert vállalkozóval, majd riasztó pisztolyával a személyzetre támadt. Egy másik alkalommal pedig az autójával összekoccanó, mankóval járó rokkant férfit vert össze. Emiatt ugyan tavaly júniusban első fokon önbíráskodás bűntettének kísérlete, folytatólagosan, társtettesként elkövetett garázdaság, testi sértés kísérlete, kábítószer birtoklásának vétsége, illetve ittas állapotban elkövetett járművezetés miatt három év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte a férfit a Pesti Központi Kerületi Bíróság, de a döntést végül hatályon kívül helyezte a Fővárosi Törvényszék. A nehézfiú ellen néhány hónapja megszüntették az egy ember halálával végződő, Romkert felgyújtása miatt indult nyomozást is, mivel nem tudták igazolni, hogy felbujtóként részt vett a bűncselekményben, illetve még 2009-ben egy darabig ugyancsak kivonták a forgalomból a MOM Leroy felgyújtásának gyanújával, igaz, a bíróság végül felmentő ítéletet hozott az ügyben.
A címlapon Tanyi György látható. Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS