A nagy-britanniai népszavazás eredménye felett nem a briteknek, hanem inkább „az EU maradékának” kellene elgondolkodnia – írta a Mladá Fronta Dnes című cseh liberális napilap szombati kommentárjában. Úgy véli: Nagy-Britanniának segíteni fog az EU-ból való távozás, új energiát ad neki, míg az EU-ra inkább a szétesés vár, jó esetben békés úton.
A Brexit gazdasági szempontból is nagyobb probléma a kontinentális Európa, mint Nagy-Britannia számára. „Tehát nekünk nagyobb szükségünk van Britanniára, mint neki ránk” – vélekedett a lap. Rámutatott, hogy Nagy-Britannia mindig gazdasági impérium akart lenni, és nem volt szüksége belépni az európai országok klubjába. „Most az az érzés kerekedett felül, hogy beveszik őket a migránsok, és Brüsszel szabályozza őket, hogy mindez nincs ellenőrzésük alatt, hogy valaki fékezi őket. Ezért kiadták a jelszót: Exit!” – írja az újság, amely a legrosszabbnak azt tartja, hogy míg a britek most a B-tervről fognak tárgyalni, a kontinentális Európának semmiféle jó terve sincs a jövőről.
A Lidové Noviny című konzervatív lap szerint nincs semmi vész. A legoptimistább forgatókönyv az, hogy Nagy-Britannia olyan státust szerez, mint Norvégia vagy Svájc: ezeregy szállal Európához kötve, de formálisan mégis kívül lesz. Míg a britek tudják, mit akarnak, Európa válasza a brit döntésre egyelőre csak alakulófélben van – mutatott rá a lap.
Jarosław Kaczyński, a Lengyelországban kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke még tegnap szintén az EU felelősségéről beszélt a brexittel kapcsolatban. Az Európai Unió megreformálását és új alapszerződés kidolgozását sürgette, ami után az uniós intézmények „nem önkényes módon működnének”, hanem újradefiniálnák az EU és a nemzetállamok közötti hatáskörmegosztást, szem előtt tartva mindenekelőtt a szubszidiaritás, vagyis az ügyközeli döntéshozatal elvét. Kaczyński elutasította a föderalizációs törekvéseket, szerinte az EU ma is „a nemzetállamok Európája”. A válság elmélyülésének veszélyére figyelmeztetett azzal, hogy Lengyelországban ugyan nem merült fel az EU-ból való távozás gondolata, de Franciaországban, Hollandiában, Ausztriában és Csehországban észlelhetőek ilyen hangok. A Brexit folyamatában két fél vett részt, a brit kormányfő becsületesen felajánlotta lemondását, de szerinte „az uniós hatóságoknak is fel kell tenniük maguknak bizonyos kérdéseket” – üzent az EU-nak Kaczyński.
MTI, valasz.hu
kép: rosindell.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS