A dallasi rendőrség letartóztatta csütörtök éjjel azt a két orvlövészt, akiket az esti békés tüntetésen lelőtt rendőrök meggyilkolásával gyanúsítanak. Bejelentették azt is, hogy tizenegy rendőrt lőttek meg, és közülük négyen haltak meg, három pedig változatlanul válságos állapotban van.
“A lakosság már nincs veszélyben” – jelentette helyi idős szerint éjjel negyed kettőkor a Fox televízió riportere, miután őrizetbe vették a két orvlövészt. A rendőrség köröztette a gyanúsítottak fotóit; az egyikük feladta magát, a másikat a rendőrök fogták el. Az első, kiszivárgott információk szerint a két orvlövész minél több rendőrt akart lelőni. A rendőrség az egyik gyanúsított tartózkodási helyéhez közel egy gyanús csomagot is talált, ezt egy tűzszerész egység vizsgálja. A legfrissebb hírek szerint tehát két elkövetőt letartóztattak, de eggyel a rendőrség még tárgyalásokat folytat, amelyeket időnként fegyverropogás szakít meg.
A dallasi rendőrfőnök, David Brown jelentette be a hírt, hogy letartóztatták a két orvlövészt, de mindjárt hozzátette, hogy egy nőt is őrizetbe vettek és további gyanúsítottjai is vannak a lövöldözésnek. Egyikük azt állította, hogy robbanószerkezeteket is elhelyeztek, “a városban mindenütt”. A káosz a texasi nagyvárosban helyi idő szerint este kilenc órakor tört ki, mert az orvlövészek tüzet nyitottak a békés tüntetőket kísérő rendőrökre. Előzőleg több ezren vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak az elmúlt napokban elkövetett amerikai rendőri erőszak ellen: kedden a louisianai fővárosban, Baton Rouge-ban lőtt agyon két rendőr intézkedés közben egy férfit, csütörtökön reggel pedig az északi Minnesota államban lévő Falcon Heightsben (St. Paul városa mellett) forgalmi igazoltatás közben lőtte le a rendőr a jogosítványát kereső autóst. Mindkét esetben a rendőrök fehérek, az áldozatok fekete bőrűek voltak.
Dallasban a Fox televízió helyszínről tudósító riporterének megfogalmazásában “elszabadult a pokol”. Gregg Abbott, Texas állam kormányzója egységre szólította a lakosságot. David Brown rendőrfőnök és Mike Rawlings polgármester sajtótájékoztatón igyekezett megnyugtatni a helyieket, de ennek egyelőre nem sok foganatja lett. A városban fokozott maradt a rendőri jelenlét, a magasban helikopterek cirkálnak. Az Egyesült Államok szövetségi Légügyi Hatósága átmeneti repülési korlátozásról döntött, ennek értelmében Dallas felett egyelőre nem repülhetnek át utasszállító repülőgépek. A Facebook közösségi portál is fokozott ellenőrzést vezetett be felhasználói körében.
Rendőrségi hírek szerint a támadók célja az volt, hogy minél több rendőrt öljenek meg. Az egyikük egyébként feladta magát, miután a fotóját köröztették.
Csütörtökön este más amerikai nagyvárosokban is tüntetés volt a rendőri erőszak és a hatósági túlkapások ellen. Utcára vonultak a minnesotai St. Paulban, továbbá Chicagóban, New Yorkban, a szövetségi fővárosban, Washington DC-ben, a louisianai Baton Rouge-ban, az oregoni Portlandban. Utóbbi helyszínen letartóztattak egy fegyveres férfit, aki szintén lövöldözni akart a békés tüntetésen. Washingtonban a Fehér Ház előtt tüntetők a Capitolium, azaz a törvényhozás elé vonultak, és be is akartak hatolni az épületbe. Péntekre virradóra még mindig rendőri sorfal védte az épületet.
Forrás: MTI
Fotó: theguardian.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS