Alig néhány hónap alatt jelentős munkaügyi vérengzést hajtott végre az Országos Mentőszolgálat decemberben megbízott igazgatója. Miközben sorra válik meg a régi vezetőktől, elismert szakemberektől, saját holdudvart épít. Fél tucat új kollégát vitt a főigazgatóságra, olyan státuszokba, ami nem is létezik az OMSZ-nál, van köztük biztonsági szakértő, nemzetbiztonsági múlttal, sőt még turisztikai szakember is. Miközben nemzetközi szinten elismert orvosokat az új menedzsment első dolga volt eltávolítani. Az új Szervezeti és Működési Szabályzatot, ami jogalapot adna az egészségügyi szakmán kívüli vezetők alkalmazásának, zsinórban többször visszadobta már az egészségügyért felelős államtitkárság.
Máté Gábor repülőmérnököt, aki számtalan terület mellett néhány évig dolgozott az Országos Mentőszolgálatnál is mentőápolóként, december elsején bízták meg a szervezet vezetésével. Nem volt pályázat, semmilyen megmérettetés. Máté Gábor, akinek egyetlen vezetői tapasztalata interneten fellelhető írások szerint egy fővárosi rendezvényszerző iroda marketing vezetői beosztása, egyik napról a másikra megjelent, mint a legnagyobb hazai egészségügyi ellátó szervezet első számú vezetője. Azt, hogy orvosok, elismert egészségügyi szakemberek után milyen szél repített egy outsidert az OMSZ élére, senki sem tudja. Viszont egyre többen találgatják, mivel Máté Gábor olyan lépéseket enged meg magának, ami előtt értetlenül áll a szakma. Sokan a mentőszolgálat és a mentés széthullásától és drasztikus következményektől tartanak.
Szervezeti átalakítás – Tízszer visszadobott SZMSZ
Máté Gábor nem rejtette véka alá, nagy tervei vannak, és komoly átalakításokra készül. Köszöntőjében, mely számtalan helyen fellehető a világhálón, már átszervezésről, Biztonsági Igazgatóságról beszélt. Aztán a májusban megjelent Mentők Lapjában az elődöket és területi vezetőket ostorozta, hozzá nem értő vezetőkről, kiskirályokról és a miattuk kialakult általános morális válságról tett említést. Ennek tükrében a kinevezések, új státuszok és személycserék logikusak – épül a saját klientúra. A májusi Mentők Lapja fényképpel, és rövid életrajzzal mutatja be az új főigazgatósági munkatársakat. Összesen hét új kollégával gyarapodott a Markó utcai mentőpalota, közülük mindössze egy orvos, a többieknek semmilyen egészségügyi múltja, képesítése nincs, jogászok, mérnökök és közgazdászok, biztonságvédelmi szakemberek, a főigazgató kabinetfőnöke például turisztikai szakember.
Minisztériumi információink szerint a hónapok óta kozmetikázott új Szervezeti és Működési Szabályzat új szervezeti egységek létrehozását is tartalmazza. A Biztonsági Igazgatóság két főosztállyal működne, mint Biztonsági Főosztály, illetve Munkabiztonsági Főosztály. Csak a Biztonsági Főosztályra 17 fő felvétele van tervben. De ugyancsak szerepel az SZMSZ tervezetben egy Jogi Főosztály létrehozása is. Az államtitkárság azonban nem látja indokoltnak az életmentéssel foglalkozó mentőszolgálat vezetésébe az egészségügytől távol álló területek integrálását, ezért az SZMSZ tervezetet sem írták alá. Eddig körülbelül tízszer küldték azt vissza az OMSZ-nak. Vagyis máig nincs életben az új SZMSZ.
Máté Gábor megbízott főigazgatót mindez nem zavarta abban, hogy pályázatot írjon ki, sőt meghallgatásokat is tartson olyan pozíciókra, melyek a jelenleg hatályos Szervezeti és Működési Szabályzat szerint nem is léteznek az Országos Mentőszolgálatnál, például szakmai és operatív főigazgató helyettes. Bár a Biztonsági Igazgatóság létrehozása sem kapott még zöld utat, a biztonsági szakértők már ott ülnek a főigazgatóságon – hogy pontosan milyen feladatkörrel és milyen foglalkoztatási formában, főként milyen alapon – az talány. Ha azon tűnődünk, mégis mit tud hozzátenni az életmentéshez egy biztonsági szakértő, milyen feladata is lehet, csak abból tudunk kiindulni, amit abban a bizonyos köszöntőben maga Máté Gábor írt le. E szerint a létrehozandó Biztonsági Igazgatóság feladata, hogy „megvédje az Országos Mentőszolgálat épségét, egészségét és becsületét”. (A kérdéseink töredékére éppen 15. napon megküldött válasz szerint biztonsági területen jelenleg ketten dolgoznak, egyikük közalkalmazottként, másikuk szerződéssel. A két biztonsági szakértőnek egyébként havonta több mint 1 millió forintot fizet ki az OMSZ – ami egy mentőápolónak például háromnegyed évi bére.)
Szerettük volna megtudni, mégis mit jelent ez a mondat, mitől vagy kitől kell megvédeni az Országos Mentőszolgálatot, milyen biztonsági, információ biztonsági vagy nemzetbiztonsági feladatok lehetnek az egészségügyi szervezetnél. Több mint húsz kérdés között, az erre vonatkozó kérdést is elküldtük az OMSZ-nak több mint két héttel ezelőtt. Közérdekű adatigénylést terjesztettünk elő, hogy megtudjuk, a Mentők Lapjában is bemutatott új „munkatársak” havonta mennyibe kerülnek, foglalkoztatásukra mennyi közpénzt költ havonta az Országos Mentőszolgálat. Húsz kérdésünkből mindössze 5-re érkezett részleges válasz. (Alább szóról szóra közzétesszük az OMSZ válaszlevelét)
Aggályos pályázatok – többször változtatott, visszavont pályázati kiírások
Minisztériumi forrásból tudjuk, az egészségügyért felelős államtitkárság határozott fellépésének köszönhetően nem sikerült további vezetőket leváltania, kineveznie Máté Gábor megbízott főigazgatónak és kabinetjének. Első körben régió igazgatói pályázatokat írtak ki, amiben a feltételként szereplő egyetemi végzettséget főiskolaira változtatták. Van olyan régió, ahol a potenciális új régióvezető, valamilyen humán területen szerzett főiskolai végzettséggel már körbe is járta a mentőállomásokat, bemutatkozva: ő lesz az új főnökük. Az államtitkárság végül visszavonatta a kiírt pályázatot, a jelenlegi régió igazgatók kinevezését pedig december 31-ig meghosszabbították. Kiírtak pályázatot biztonsági szakterületre is, melyben kifejezetten nemzetbiztonsági tapasztalatot kértek. Hasonló sorsra jutott és visszavonásra került a szakmai és operatív igazgató helyettesi pályázat is.
A vezető mentőtisztek tekintetében már sikerült végigvinni a tervet. Egy héttel a pályázat beadási határidejének lejárta előtt a 10 éves vezetői tapasztalat, mint feltétel eltűnt a pályázati felhívásból. A beadási határidő napján már személyes állásinterjúkat tartottak a Markó utcában, egy 7 tagú bizottság előtt. Hivatalosan annyit tudni, hogy a bizottság tagjai voltak az egyes „szakterületek” vezetői. Az elbeszélgetésen részt vett pályázóktól úgy tudjuk, szép számban jelen voltak az új biztonsági és jogi „munkatársak”, és kérdéseik között legkevésbé a szakmai kvalitásokra és képességekre voltak kíváncsiak. Több megyében már a pályázat kiírása előtt közszájon forgott, ki lesz az új vezető megyei mentőtiszt – az eredmény pedig nem hozott meglepetést. Április 30-án, az előző vezetők megbízási ideje lejárati napján megvolt az új névsor. A döntésben, kinevezésekben az sem volt akadály, hogy az egyik kiválasztott végig külföldön tartózkodott és így a meghallgatáson sem tudott részt venni.
Összesen tíz megye élére került új vezető mentőtiszt, háromnak közülük nem hogy tíz éves, hanem semmilyen vezetői tapasztalata nincs. Zala megyében tavaly végzett mentőtiszt lett a befutó, aki ráadásul csak részidőben dolgozott a mentőknél korábban. De Fejér és Heves megyében is minimális tapasztalattal ültek a mentőtisztek a vezetői székbe. Mind a 10 leváltott vezető mentőtiszt több évtizedes példás szakmai múlttal rendelkezik, többen közülük a szakmában kapható minden elismeréssel, kitüntetéssel rendelkeznek. Búcsúznia kellett vezető mentőtiszti beosztásától olyan elismert, tapasztalt szakembernek is, akinek mindössze két éve van hátra a nyugdíjig.
A tíz megyei vezető mentőtiszt még csak személyes értesítést sem kapott a pályázati eredményről. Legtöbben július 1-jén, éppen Semmelweis-napon, körbeküldött hírlevélből értesültek arról, kiket neveztek ki a helyükre. A régió igazgatónak még csak véleményezési joga sem a pályázatok elbírálásánál, azzal kell együtt dolgozniuk, akit kaptak.
Nemzetközi szinten elismert orvosok talpára kötöttek útilaput
A tisztogatás a Légimentőket sem kerülte el. A Légimentő Szolgálatot 2005-ben az Országos Mentőszolgálat alapította. Jogutódja, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. szintén az OMSZ égisze alatt, 2009 óta látja el a légimentést Magyarországon.
Máté Gábor két olyan orvossal sem volt hajlandó együtt dolgozni, akiket nemzetközi szinten jegyez a szakma. Dr. Temesvári Péternek, aki mellesleg az OMSZ orvos igazgatója is volt, valamint dr. Hetzman László, légimentő orvos igazgatónak május 11-től indoklás nélkül mondtak fel. (Illetve teremtettek körülöttük olyan körülményeket, hogy kénytelenek voltak elfogadni munkaviszonyuk közös megegyezéssel történő megszűnését) A felmondási idejük idejére még a munkavégzés alól is fel lettek mentve, ami azt jelenti, hogy hónapok óta nem vonulhatnak, a továbbiakban pedig a főigazgatói tiltás miatt egyáltalán nem vehetnek részt a mentésben.
Mindkét orvos a szakma csúcsának számító London Airambulance-nál, angol légimentőknél rendelkezik sok éves tapasztalattal. Hetzman László e mellett a közel 20 országot tömörítő, Európai Légimentő Szövetség Orvosi Munkacsoportjának társelnöke is. Dr. Temesvári Péter köztudottan a légi- és földi mentés egyik szakmai megújítója. Londonból hozott tudásával, tapasztalataival komoly szerepet vállalt a ma nemzetközileg is elismert sürgősségi ellátás felépítésében. Temesvárit, miután az Országos Mentőszolgálat orvos igazgatója lett 2013-ban, a Légimentőknél Hetzman László váltotta.
Miközben orvoshiányban szenvedünk, a külföldre csábított magyar orvosok miatt panaszkodunk, két ilyen kiválóságra egyszerűen nincs szüksége a magyar mentésnek. Az orvosok menesztése és annak módja orvos körökben komoly felháborodást keltett. A légimentő állomány aláírásgyűjtéssel, valamint több írásos megkereséssel is tiltakozott a két orvos eltávolítása ellen. A Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság elnöke egy hónapja levélben is kifejtette aggályait Máté Gábor főigazgatónak. A birtokunkba került dokumentumban az elnök úgy fogalmaz az elbocsátott orvosokról: „sürgősségi ellátás napi gyakorlatából való eltávolításuk súlyos szakmai veszteség. A XXI. század orvosszakmai kihívásának megfelelni tudó sürgősségi szemlélet, rendszer szintű térnyerését napjainkban Magyarországon a társadalmi és politikai megfogalmazott igény-szemlélet-akarat hiánya, illetve az előbbivel is összefüggő humánerőforrás hiány is veszélyezteti. A jelzett problémákat csak elmélyíti tapasztalt, a sürgősségi szemléletet képviselni képes kollégák rendszer szintű elvesztése.”
A kollégáktól, bajtársaktól, szakmai szervezetektől Máté Gábornak címzett levelekre, megkeresésekre információink szerint semmilyen válasz nem érkezett. Légimentésben egyébként minden eddiginél nagyobb szükségünk lenne a tapasztalt vezetőkre. Márciusban ugyanis lejár a jelenleg használt helikopterek bérleti szerződése és a kormány tervei szerint mintegy százmilliárdos projekt keretében vásárol saját helikoptereket, köztük mentőhelikoptereket a magyar állam.
“Szakorvos esetében példátlan amit velem tettek” – Külföldre kénytelen távozni Temesvári Péter
Megkeresésünkre Temesvári Péter volt orvos igazgató, légimentő orvos megerősítette, Máté Gábor kinevezése után nem volt maradása az OMSZ-nál. Először olyan orvos-szakmai döntésre utasította az új főigazgató, ami vállalhatatlan volt, majd útjaik elváltak, vezetői megbízatása megszűnt. Igazi megdöbbenés az után érte, hogy megtudta, Máté Gábor a részmunkaidős mentőorvosi munkavégzéséhez sem járul hozzá – ezért most bármennyire szeretne itthon maradni és magyar egészségügyben dolgozni, arra kényszerül, hogy elfogadja valamelyik külföldről kapott ajánlatot.
“2013 elején kaptam a rendkívül megtisztelő feladatot, hogy az Országos Mentőszolgálat orvos-szakmai és oktatási munkáját irányítsam orvos igazgatóként. Nagyszerű lehetőség volt ez, hogy a külföldön és itthon megszerzett tudást a kollégák és a betegek javára kamatoztassam. Elmondható, hogy az általam vezetett csapat olyan lendületet és szakmai minőséget hozott a helyszíni betegellátásba, amely hosszú évek óta példátlan volt. A sikerek, amiket elértünk, számszerűsíthetők is voltak” – emlékezett a korábbi időszakra dr. Temesvári Péter.
Mint mondta, abban a döntési helyzetben laikusnak tekinthető főigazgató vitára sem adott lehetőséget a megbízott főigazgató.
– Úgy gondolom, hogy ez a rövid színjáték felesleges volt, az eltávolításomról nyilván korábban született döntés. Tulajdonképpen érthető, hogy ha egy vezetőben az új főnökének nincs bizalma, akkor a megbízatás megszűnik. Az már kevésbé érthető, hogy egyszerű beosztottként, részfoglalkozású mentőorvosként való munkavégzésemhez sem járult hozzá Máté Gábor, előkészített munkaszerződésemet nem írta alá. A mentőszolgálat életében azt hiszem egy szakorvos esetén ez biztosan példátlan – fogalmazott Temesvári doktor.
Hozzátette, mivel mindenképpen szeretett volna továbbra is mentésben dolgozni, főfoglalkozásban a Légimentőknél kapott erre lehetőséget. A nagy meglepetés néhány hónappal később érte, amikor , amikor a megbízott főigazgató alapítói határozatban utasította a légimentők ügyvezetőjét, hogy a kiváló Hetzman László orvos igazgatóéval együtt a munkaviszonyukat is szüntessék meg.
– Mindezt egy köztudottan rendkívül munkaerőhiányos területen. Így az a helyzet állt elő, hogy tanult szakmámban Magyarországon nem tudok jelenleg dolgozni, így kénytelen vagyok a számos külföldi lehetőség egyikét elfogadni – mondta a PestiSrácoknak dr. Temesvári Péter
Kurta válasz, nagy késéssel
Hosszas várakozás után érkezett meg szerkesztőségünkhöz Máté Gábor levele, aki a feltett kérdéseinket csak részben válaszolta meg.
Tisztelt Szerkesztőnő! 2016. július 1-én a korábban jelezettől eltérő médiumban (az Omega Hírek internetes oldalán), az Országos Mentőszolgálat válaszait nem megvárva jelentetett meg cikkét, mely számos valótlan állítást tartalmazott. A cikk kapcsán az Országos Mentőszolgálat 2016. július 5-én sajtó-helyreigazítást kért, melynek szövege az Ön által feltett kérdések egy részére adható válaszokat is tartalmazta. A további, közérdekű adatigénylésnek minősíthető kérdéseire az alábbi válaszokat adom:
Pontosan hány főből áll a Biztonságvédelmi Igazgatóság, név szerint kik ők, milyen egészségügyi vagy egyéb, a területen szükséges szakmai múlttal rendelkeznek?
Biztonságvédelmi igazgatóság nem jött létre. Biztonsággal kapcsolatos feladatokkal a főigazgatóságon két fő foglalkozik, mindketten rendelkeznek a feladat ellátásához szükséges képzettséggel és tapasztalattal.
Havonta milyen összegű javadalmazásban részesülnek a Biztonságvédelmi Igazgatóság tagjai?
Biztonsággal kapcsolatos feladatokat ellátó munkatársaink:
Dr. Szabó Gábor, közalkalmazotti bérként bruttó 500 000,- Ft/hó.
Dr. Bozsik Frigyes, vállalkozói díjként 580.000,- Ft+ÁFA/hó.Az Országos Mentőszolgálat összesen hány gépjárműve van jelenleg javítás alatt?
Naponta változó adat, a kérdésfeltevés napján 116 db gépjármű állt javítás alatt.Ha van, vannak olyan járművek melyek javítása hosszabb ideje áll, miért, mi indokolja a parkoltatást?
Hosszabb ideje csak a karambolos gépkocsik állnak (a biztosítóval történő egyeztetés és javításuk idejéig), valamint azon gépkocsik, melyek javítása nem gazdaságos.A javítás miatt kieső gépjárművek nem hiányoznak-e az állomások gépjárműparkjából? – Van-e tudomása főigazgató úrnak arról, hogy bármely mentőállomás gépkocsiparkja hiányos lenne, azt ne lehetne kiállítani a javítás alatt álló gépjárművek miatt? – Volt-e szükség átszervezésre, autók átirányítására mentőállomások között azért, hogy ki lehessen állítani a gépkocsiparkot?
A javítás miatt kieső járműveket pótoljuk (erre szolgál a tartalékgépjármű-állomány). A szervezett kocsipark működtetésének műszaki akadálya nincs, a mentőellátás folyamatos. Az elmúlt fél évben az OMSZ mentőgépkocsi-parkja jelentősen bővült.Üdvözlettel,
Máté Gábor
mb. főigazgató
Facebook
Twitter
YouTube
RSS