Egyre kritikusabb a munkaerőhiány Magyarországon, Budapest vonzáskörzetében legalább 18 ezer ember hiányzik az itt működő cégekből. A feldolgozóiparban pedig még soha nem kerestek ennyi embert. A fő ok, hogy a munkaerő-kereslet és -kínálat nem felel meg egymásnak.
A versenyszféra üres álláshelyeinek mintegy fele Közép-Magyarországra koncentrálódott az első negyedévben – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. Ez azt jelenti, hogy a leggyorsabban fejlődő és a legtöbb munkahellyel rendelkező központi régió több mint 18 ezer munkavállalót tudna azonnal felvenni. A Közép-Dunántúlon 4500 üres álláshely van, amivel az álláshelyek 2 százaléka betöltetlen. Munkaerőhiánnyal küzdenek azok a régiók is, amelyekben a munkanélküliség és a szintén potenciális kínálatnak tekinthető közfoglalkoztatotti létszám is magas. Az ok, hogy a munkaerő-kínálat és a -kereslet nem felel meg egymásnak.
A friss adatok szerint egyre kritikusabb a munkaerőhiány Magyarországon: 2016 első negyedévében a nemzetgazdaság legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásainál 36 ezer, a költségvetési intézményeknél 14,5 ezer állás várt betöltésre. A feldolgozóiparban az üres álláshelyek megfigyelésének kezdete óta eltelt, közel egy évtizedben még soha nem volt ilyen magas az üres állások száma. A 660 ezer fővel a legnagyobb foglalkoztatónak minősülő feldolgozóipar vállalkozásainál 14 ezer állás várta, hogy betöltsék. Ezen belül a legtöbb munkavállaló – közel 2,6 ezer – a járműgyártás alágazatból hiányzott, ahol jellemzően műszaki értelmiségieket, illetve szalagmunkásokat kerestek. Az alkalmazotti létszámot tekintve második legnagyobb nemzetgazdasági ág, a kereskedelem és a gépjárműjavítás 3,8 ezer embert tudott volna azonnal felvenni.
A betöltetlen állások aránya az informatikai és kommunikációs szektorban volt a legmagasabb, a versenyszféra átlagának több mint kétszerese, ami 2,9 ezer üres álláshelyet jelentett. Valószínűleg ennél jóval nagyobb a hiány a valóságban, hiszen a fejlesztési tárca által kezdeményezett tavalyi ágazati felmérésből az derült ki, hogy 22 ezer betöltetlen informatikai álláshelyről beszélhetünk Magyarországon. Az óriási különbség oka az, hogy a cégek leginkább az egyszerű fizikai és betanított munkát igénylő állásokat jelentik be a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnak, valamint azokat, amelyekkel kapcsolatban valamilyen állami támogatást remélnek.
vg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS