Úgy véljük, Magyarországon romlik, gyengül a menekültek és menedékkérők védelme – közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság szóvivője. Vizsgálatot követelnek meg nem nevezett jelentésekre hivatkozva. A napokban a Human Rights Watch közölt Magyarországról olyan, az állítólagos rendőri erőszakról szóló állításokat, amelyeket utóbb a belügyi tárca és a Miniszerelnökség is visszautasított, hazugságnak titulált.
A menekültek elleni rendőri erőszakról szóló jelentések kivizsgálását kérte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága Magyarországtól. Szóvivőjük ismertette: a beszámolók alapján a kivezényelt erők menedékkérőket vertek meg és rendőrkutyákat uszítottak rájuk. Kitért arra a nemrég elfogadott törvényre is, amely lehetővé teszi a határtól nyolc kilométeres távolságon belül elfogott illegális bevándorlók kitoloncolását a kerítés másik oldalára.
Ezek a korlátozások ellentétben állnak az Európai Unió jogrendszerével és a nemzetközi joggal, és a visszaélésekről szóló jelentéseket ki kell vizsgálni – hangsúlyozta. Úgy vélte: a 8 kilométeres sávból 664 embert toloncoltak ki a kerítés túloldalára, és a határ szerb oldalán több mint 1400 ember torlódott fel, főleg nők és gyerekek. A magyar kormány szerinte 10 ezer rendőrrel és katonával erősítette meg a határ védelmét, amelyhez drónokat és helikoptereket is bevet megfigyelés céljából. Ezekből a sorozatos intézkedésekből kiindulva úgy véljük, hogy Magyarországon romlik, gyengül a menekültek és menedékkérők védelme – hangoztatta a szóvivő.
Ismert: a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő csoport volt az, amely a napokban közzétett jelentésében azt állította: a magyar hatóságok rövid úton visszafordítják a migránsokat Szerbiába erőszakos módon anélkül, hogy mérlegelnék a menedék iránti kérelmeket. Szerintük azokat – köztük nőket és gyermekeket –, akik engedély nélkül léptek Magyarország területére, súlyosan bántalmazták, és a határ másik oldalára toloncolták.
A Belügyminisztérium visszautasította a HRW állításait. Hazánk betartja a schengeni határellenőrzési szabályok előírásait, a genfi egyezményt, és megdöbbenéssel fogadja, hogy a szervezet az európai normákkal összhangban megalkotott törvényei betartásának figyelmen kívül hagyását várja el a végrehajtó hatalomtól. Magyarországon nem zaklatják a migránsokat, az arra ténylegesen rászorulókkal humánusan járnak el, a határain várakozók méltányos eljárásban részesülnek – mutattak rá. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hazugságnak és rágalomnak minősítette a csoport megállapításait. Leszögezte: a rendőri és a határrendészeti intézkedések mindenben megfeleltek a törvényi előírásoknak, méltányosak voltak. A miniszter beszámolója szerint a határ nyolc kilométeres térségéből 450-500 embert kísértek vissza a határra, ahol tájékoztatást kaptak arról, menekültügyi kérelmüket hol terjeszthetik elő. Az intézkedéseket rendőrségi videó dokumentálja.
Forrás: MTI/Magyar Idők, fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS