Több száz, főleg afganisztáni és pakisztáni migráns indult útnak pénteken délután Belgrádból a magyar határ felé gyalog. Mint arról korábban írtunk, várható volt, hogy a migránsok nagyon elszántak, hogy “akár erőszakos módon”, mindenáron Nyugat-Európába jussanak. Közben Prágában bejelentették: Csehország rendőröket küld Magyarországra, akik segíteni fognak a schengeni határ védelmében.
Az MTI belgrádi tudósítója a Belgrád külvárosának számító Zimonyban (Zemun) követte a körülbelül 300-400 fiatal férfiból álló sort, a migránsok útját a rendőrök biztosították. Mivel a közel-keleti és ázsiai illegális bevándorlók az út mellett haladnak, szükség van a rendőri felügyeletre, nehogy balesetet szenvedjenek. A migránsok délelőtt a szerb főváros autóbusz-pályaudvara melletti parkban még éhségsztrájkba kezdtek, akkor azt mondták, nem a szerbiai körülmények ellen tiltakoznak, hanem a Bulgáriában tapasztalt rossz bánásmód, valamint amiatt, hogy úgy értesültek, nem tudnak tovább menni Magyarország felé. Délután viszont legalább 300-an útnak indultak, körülbelül 200-an viszont a parkban maradtak. Előbbiek azt mondták: minden segítséget – élelmiszert, ivóvizet, takarót, ruhaneműt – megkaptak a segélyszervezetektől, ám megunták a hiábavaló várakozást, ezért keltek útra.
Mint arról korábban írtunk, várható volt, hogy a migránsok nagyon elszántak, hogy “akár erőszakos módon”, mindenáron Nyugat-Európába jussanak a Szerbiába – részben Macedóniából, Bulgáriából – érkező bevándorlók, akik egyre nagyobb számban közelítik meg a magyar határt.
A tavalyi évben több mint 700 ezren haladtak át Szerbián, az idén eddig több mint százezren. Az úgynevezett balkáni útvonalat március elején hivatalosan lezárták, azonban a migránsok embercsempészek segítségével, illegális útvonalakon továbbra is érkeznek a nyugat-balkáni országba Bulgária és Macedónia felől. Aleksandar Vulin szerb szociális ügyi miniszter szerint jelenleg mintegy 3 ezer migráns tartózkodik Szerbiában.
A szerb sajtó meg nem nevezett segélyszervezetekre hivatkozva pénteken azt írta, hogy a szerb hatóságok elkezdték visszaszállítani az illegális bevándorlókat azokba az országokba, ahonnan beléptek Szerbiába, ám a hatóságok ezt az értesülést tagadták.
A szerb kormány vasárnap bejelentette, hogy a rendőrség és a hadsereg közös járőrözést kezd a Macedóniával és Bulgáriával közös határszakaszon, hogy megakadályozza a migránsok feltorlódását az országban, Aleksandar Vucic miniszterelnök megfogalmazása szerint azokat, akiknek semmi esélyünk sincs arra, hogy menedéket kapjanak az Európai Unió országaiban, nem lenne szabad beengedni az országba. Hozzátette, hogy minden migránst nyilvántartásba kell venni, és aki regisztráció nélkül tartózkodik az országban, vissza kell küldeni abba az országba, ahonnan Szerbiába érkezett. Szerb illetékesek szerint azzal lehetne csökkenteni a nyomást a szerb-magyar határon, ha a migránsok nem a tranzitzónába belépve, hanem már a befogadóközpontokban átadhatnák menedékjogi kérelmeiket.
Csehország várhatóan rendőröket küld Magyarországra, akik segíteni fognak a schengeni határ védelmében, míg a cseh rendőrök hasonló macedóniai küldetését szeptemberig meghosszabbítják – közölte Milan Chovanec cseh belügyminiszter pénteken Prágában.
“Macedónia és Magyarország további rendőröket kért a Cseh Köztársaságtól a schengeni határ védelmére. A partnereknek segíteniük kell egymásnak. Az információt továbbítottuk a kormánynak” – mondta Milan Chovanec.
A tavalyi migrációs hullámmal érkezett Európába a németországi baltás gyilkos
Közben kiderült az is, hogy az az afgán fiatal, aki a hét elején Németországban baltával támadt egy vonat utasaira – mindezt Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója mondta el újságírói kérdésre válaszolva.
A 17 éves fiatal sajtóhírek szerint az Iszlám Állam hívének vallotta magát, több embert súlyosan megsebesített, majd amikor a helyszínre érkező rendőrökre támadt, lelőtték. A baltás támadás nyomán indult eljárásban a német hatóságok nem tudták tisztázni az elkövető nevét, személyazonosságát. Megkeresést intéztek több európai társszervhez, amelyek közül a magyar hatóságok a támadásnál rögzített ujjlenyomat alapján azonosították a fiatalt.
A magyar hatóságok 2015. június 23-én Ásotthalomnál fogták el az afgán fiatalt, de miközben a menekültügyi eljárás zajlott, ismeretlen helyre távozott. A felkutatására tett intézkedések eredménytelenek maradtak, ezért a magyar hatóságok megszüntették a menekültügyi eljárást – közölte a belbiztonsági főtanácsadó. Álláspontja szerint ez az eset is rávilágít az illegális migráció súlyos biztonsági kockázataira, valamint arra, hogy a terrorizmus és a bevándorlás között szoros összefüggés van.
Cikkünk folyamatosan frissül!
Információink szerint a határon 50 méterenként állnak felváltva a katonák és a rendőrök.
A rendőrség folyamatosan értékeli a határőrizet operatív helyzetet és a szükséges erőkkel és eszközökkel látja el a határvédelmet.
– válaszolta az ORFK sajtóügyeletese megkeresésünkre.
Arra azonban nem kaptunk választ, hogy megerősítik – e a határvédelmet, rendeltek-e el azonnali intézkedést? Kíváncsiak voltunk arra is, hogy milyen létszámmal vannak jelen a határvédelemnél, de ezt sem közölték.
PS/MTI, Fotó: Híradó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS