Nemrég egy kőbányai játszótéren drogosok által használt injekciós tűbe nyúlt bele egy öt éves kislány, napokkal ezelőtt pedig a józsefvárosi Ludovika téren találtak használt fecskendőket az arra járók. A tűcsereprogramok leállításával elvileg biztonságosabb lett a helyzet a főváros érintett városrészeiben, azt azonban a fenti példák is mutatják, a probléma közel sincs még megoldva. A józsefvárosi szakember szerint míg a tűcsere program a drogosok számát emeli, a kerület saját programja a visszailleszkedéshez is segítséget nyújt.
Egy földből kiálló tűbe nyúlt véletlenül egy játszótér melletti kutyafuttatónál egy 5 éves kislány. Kiderült, hogy az ilyen fajta tűt intravénás drogosok használják. A kislányra még több vizsgálat vár – írta a Ripost. A gyermek a X. kerületi Rottenbiller parkban sétáltatta szüleivel kutyájukat. Egy otthagyott gumiabroncson keresztül dobált köveket, amikor az egyikért lehajolt, egy tű állt a kezébe. A gyermek édesanyja a portálnak elmondta: a kislány a tenyerét dörzsölve ment oda hozzá. Azt mondta, hogy egy tű szúrta meg.
Kihúztam a földből, akkor láttuk, hogy ez egy injekciós tű, de nem orvosi.
A szülők azonnal bevitték a kislányt a Heim Pál Gyermekkórházba, ahol az orvos is megerősítette, hogy ilyen tűt szoktak használni a drogosok. A gyermek kapott oltást az esetleges Hepatitisz megelőzésére. Rögtön vettek tőle vért is, leszűrik Hepatitiszre és HIV-re, hiszen azt még nem tudni, fertőzött volt-e a tű.
Székely László, az alapvető jogok biztosa tavaly októberben tette közzé állásfoglalását a XIII. kerületi tűcsere program megszűnésének hatásairól, a helyzet kezelésének lehetséges eszközeiről. A jelentés szerint a tűcserék megszüntetése nagy kockázatokkal jár. Az ártalomcsökkentést végző alapítvány egy mobil szolgáltatás bevezetéséért küzd. Szakemberek és az ombudsman szerint azonnali állami beavatkozásra is szükség lenne. Komoly következményekkel jár a XIII. kerületben 20 évig működő tűcsere program megszűnése, amely egy “aggályos folyamat” újabb állomása – állapította meg Székely László. Az alapvető jogok biztosa szerint a tűcsere program
szakmai bizonyítékon alapuló szociálpolitikai intézkedés, ami a fertőző betegségek megelőzésében hatékony, a szerhasználót kezeléshez juttatja, csökkenti az utcai drogfogyasztást, hozzájárul az egészséges környezet biztosításához.
Székely László úgy vélte, a helyi lakosság egészséghez való jogával, az érintett kliensek egyenlő méltósághoz való jogával, valamint a jogállamiság elvével összefüggő visszásságot okoz, többszörös jogsérelem közvetlen és súlyos veszélyét idézi elő a programok megszüntetése, amelyek nem a droghasználatot népszerűsítik, épp ellenkezőleg, csökkentik az illegális szerhasználat előfordulását, és hozzájárul a szerfogyasztók ellátásba jutásához. A tűcsere program működésének biztosításával az állam úgy tartja tiszteletben az érintettek önrendelkezési jogát, hogy közben nem hagyja magukra őket kiszolgáltatott helyzetükben – olvasható az ombudsman jelentésében. Budapesten nem az angyalföldi az egyetlen eset, hogy ilyen programok szűnnek meg – az ombudsman 2014-ben a józsefvárosi tűcsereprogram megszüntetéséről is kemény hangú állásfoglalást tett közzé, mert szerinte a szolgáltatások eltűnése miatt pedig a rendszer egyre alkalmatlanabb arra, hogy az egyébként az államot terhelő kötelezettségeket legalább minimum szinten teljesítse.
“Hisztérikus hangvételű” lakossági bejelentések
A Drogprevenciós Alapítvány (DPA) angyalföldi, Hollán Ernő utcában található irodájának azért kellett bezárnia és új helyre költöznie, mert az önkormányzathoz egyre több és egyre ijedtebb hangvételű lakossági panaszbejelentés érkezett amiatt, hogy a környéken növekedett a “rossz küllemű drogosok” száma, akik zaklatták az arra járókat, eldobálták a használt tűket. Mindez azután történt, hogy a VIII. kerületben megszüntették a Kék Pont Drogkonzultációs Központ tűcsere programját, így nem is csoda, hogy a DPA-t felkereső szerhasználók száma – a munkatársak becslése szerint – napi szinten mintegy 20 százalékkal emelkedett. Az alapítvány irodáját új helyre, egy Csángó utcai ingatlanba költöztették, ám az önkormányzat kikötötte, hogy ott sem lehet a tűcsere programot folytatni, mert a közelben templom, iskola és idősek klubja is található. A kerületi vezetés azt állítja, összesen 11 ingatlant kínáltak fel a szervezetnek, végül az alapítvány döntött a Csángó utcai mellett. A kerület és az alapítvány az elmúlt években azonban jól együtt tudott működni, és azt az ombudsman is megállapította, hogy az önkormányzat “példás kerületi drogstratégiát hozott létre”.
A normális életet segítik
Szemben a Kék Pont Alapítvány korábbi munkájával, amely szinte csak „tűosztogatásról” szólt, a Józsefvárosban működő Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) érdemi munkát is végez – állítja Ferencz Orsolya a KEF vezetője. Portálunknak kifejtette: 2014 óta teljesen új alapokra helyezték a fórum tevékenységét. Eszerint a felépülés központú rehabilitációt helyezték a középpontba, aminek három alappillére van: a drogprevenció, kínálatcsökkentés (rendvédelem) és a felépülés központú, gyógyító ellátás. Ferencz Orsolya szerint a kínálatcsökkentés abszolút rendészeti feladat: megszüntetni szinte lehetetlen a drogkereskedelmet, de csökkenteni lehet a kínálatot, ezzel pedig a drogfogyasztás, de a drogfogyasztók számának csökkenése is lehetséges. Minden oktatási intézményben, ami a kerületben működik, bevezették az „Életvezetési ismeretek és készségek” elnevezésű tantárgyat, ami nem csak a drogokkal összefüggő információkat juttatja el a gyerekekhez és a fiatalokhoz, hanem a pozitív frusztrációkezelésről, stresszkezelésről és kapcsolatépítésről szóló információkat. Mindezekkel együtt kommunikációs személyiség fejlesztési tréninget tartanak a fiataloknak, akik ezáltal felismerhetik, hogy miért fogyasztanak kábítószert, alkoholt a szüleik és milyen más útja lehet a belső feszültségük feloldásának. A fórum vezetője úgy véli:
A felépülést azzal biztosan nem lehet segíteni, hogy a kezébe nyomok egy tűt, amivel a sarkon belövi magát egy olyan valamivel, amiről azt sem tudja, hogy micsoda, aztán eldobja a tűt.
A Hepatitisz probléma korábban is megvolt, és a Kék Pont Alapítvány tevékenysége alatt sem adtak ki annyi tűt, amire szükség lett volna ahhoz, hogy ne terjedjen a vírus, hiszen egy dizájner drogot intravénásan használó kábítószerfüggő naponta akár 10-15 alkalommal is lövi magát. Ez ezer drogosnál egy év alatt közel öt és fél millió steril tű kiosztását feltételezné. A számok alapján az intravénás droghasználók szubkultúrájában mindenképpen megtörtént a tűcsere programok idején is a használt tűk csereberéje. Kukából, és a játszótereken eldobált, használt tűket korábban is használták, ami szepszishez is vezetett. Ferencz Orsolya kiemelte, semmilyen felelősség nem várható el az intravénás droghasználók szubkultúrájától, mert
nincsenek olyan állapotban, hogy akár a kupakot visszahúzzák a tűre mielőtt eldobálnák játszótereken, vagy behajítanák az óvodák udvarára.
A józsefvárosi óvodákba ugyanis a dadusoknak picit korábban kell bemenniük, hogy összeszedjék a kertbe bedobált tűket, hogy ne a gyerekek találják meg – mondta a KEF vezetője. A nyolcadik kerületben bekerített közterületekkel és fejlett kamerarendszerrel igyekeznek védekezni a még mai napig is előforduló tűszúrásos balesetek ellen, aminek köszönhetően javultak az adatok.
A mobil tűcsere is a drogfogyasztást segíti?
Nemrég megjelentek a kerületben az úgynevezett mobiltűcserések, akik buszba, vagy mentőautónak látszó járműbe visszacsempészve ugyanazok, akik eddig egy fix ponton osztogatták a tűt, most ismét a drogfogyasztást segítik – fogalmazott Ferencz Orsolya. Az Alternatív Alapítvány „munkájával” az a legnagyobb baj, hogy az elhasznált tűt nem gyűjtik be, nem az elhasznált tűért cserébe adnak ki steril fecskendőt, hanem ismét csak tűosztogatás zajlik. Hiába teljesítenek a közterületesek is erőn felül, ismét tapasztalható a mobil tűcsere működése óta a játszóterek, óvodák és kutyafuttatók környékén eldobált használt tűk számának növekedése. Erre a Józsefvárosnak is speciális csoportja van, speciális eszközökkel gyűjtőedényekbe szedik össze a drogosok által eldobált fecskendőket, mivel ezek veszélyes egészségügyi hulladéknak számítanak.
Míg egy laborban a laboráns, ha nem tud elszámolni este a használt tűkkel, akkor kirúgják. Itt meg úgy osztogatják emberek, mint a cukrot. Az inzulinfüggő cukorbetegnek pedig meg kell vennie pénzért a patikában.
Az egyik legnagyobb problémát az okozza a Hepatitisz-fertőzöttséggel, hogy legkevesebb 10 millió forintjába kerül az egészségügynek, hogy kikezelje a beteget, és a drogbetegeknél fennáll az a veszély, hogy két-három nap múlva újrafertőződik – hangsúlyozta Ferencz Orsolya. A dizájner drogok használatával megnövekedett tűhasználat miatt viszont 10-15-ször nagyobb esélye van egy intravénás kábítószerfüggőnek az újrafertőződésre.
A HIV-fertőzés egyébként a véletlen tűszúrásos baleseteknél kisebb jelentőségű, mert szerencsére a HIV-vírus kevésbé életképes a levegőn. De sajnos a Hepatitisz-vírus akár hetekig életképes, még beszáradt állapotban is. Azt gondolom, hogy a valódi járványveszélyt az jelenti, hogyha veszélyes egészségügyi hulladékok százezrei hevernek a közterületeken – fejtette ki a KEF vezetője.
A betegeket monitorozva, utánkövetve hatékony központokba irányítják a nyolcadik kerületből. Ilyen például az Emberbarát Központ a X. kerületi Cserkesz utcában, ahol sikeres stratégiával, sikeres százalékos mutatókkal, teljes körűen rehabilitálják a drogfüggőket. Ebből a központból a korábban drogfüggő betegek szakmával a kezükben, a társadalomba teljes mértékig visszailleszthetően távoznak. Szemben a tűcserepontokkal, ahol anonim módon, utókövetés nélkül osztogattak fecskendőket.
Ferencz Orsolya emlékeztetett arra is, hogy vegyészek által gyártják sorozatban a dizájner drogokat, ami tulajdonképpen élő emberkísérletként működik, hiszen akkor próbálják ki talán először, „amikor a díler odaadja a drogosnak”. Ez a folyamat pedig pont a szerek ára miatt robbanásszerű: akár 200-300 forintért is hozzá lehet jutni, vagyis „ olcsóbb mint a kannás bor”. “Soha sehol nem emelkedett a gyógyult betegek száma, a rehabilitáltak száma, ahol a tűcsere program megjelent, ellenben nőtt a drogosok, a drogosok által elkövetett bűncselekmények és a drogszemét mértéke. Ezek a statisztikák.Tudomásunk szerint többezer kliensből, alig néhányat tudtak továbbítani rehabilitációra, de azoknak a sorsát sem tudták követni. Ezzel szemben viszont egyetlen beteg kezébe legalább 19 ezer tűt adtak egy fél év alatt” – jegyezte meg Ferencz Orsolya.
Címlapfotó: hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS