Van egy nagyközség Magyarországon, ahol hamarabb kötöttek előszerződést mint ahogy az elvégzendő munkáról határozat született. Van egy hely Magyarországon, ahol hét értékbecslés nélküli ingatlannal fizettek a 43 milliós felújításért cserébe. A 2009-ben kezdődött ügy megjárta a Budapesti Rendőr-főkapitányságot, a Budaörsi Kapitányságot, hogy aztán a Nemzeti Nyomozó Irodán keresztül a Pest Megyei Rendőr-főkapitánysághoz kerüljön. Kis magyar abszurd a hvg.hu-tól.
Az egész történet 2008. december 31-én kezdődött, amikor a piliscsabai polgármester előszerződést kötött azzal a céggel, amelyik aztán 2009. február 10-én az önkormányzat meghívásos közbeszerzésén megnyert egy útfelújítást. A történet csak 2010-ben derült ki, miután az útépítésben érintett lakosok bíróságon támadták meg az önkormányzat számítások nélkül megállapított útépítési hozzájárulását. A rendőrség különböző szervei eltérően vélekedtek arról, történhetett-e bűncselekmény. A pályázati iratok egy része eltűnt, de emiatt senkit nem tudtak felelősségre vonni – a hvg.hu kis magyar abszurdról szóló cikkében az állampolgárokon kívül mindenki jól járt.
A Pest megyei Piliscsaba képviselő-testülete 2009. február 10-én döntött arról, hogy a település Béla király útját szilárd burkolattal látja el, és emiatt egyszerűsített közbeszerzési eljárást írnak ki. Egy hónap múlva pedig arról is határoztak, hogy a három felkért cég közül a nyertes a Bel-Pa Kft.
A győztes kiválasztásában azonban szerepet játszhatott az is, hogy a céggel 2008. december 31-én az akkori polgármester, Kasza Péter már előszerződést kötött. A hvg.hu birtokában lévő dokumentumban a település vezetője hét ingatlant adott el a cégnek, annak fejében, hogy a Bel-Pa “a vételárnak megfelelő beruházási, kivitelezési értéken saját maga elkészíti” a Béla király útjának útépítését. Az érték – a szerződésben írtak szerint – összesen nettó 43 millió forint. Hogy ez miként jött ki, az nem derül ki, az egyes ingatlanokra vonatkozó értékbecslés ugyanis nem szerepel a megállapodásban. A felek mindenesetre kikötötték azt is, hogy “jelen megállapodásuk alapján kötik meg a végleges adásvételi szerződést”.
Minderről a Béla király út lakói akkor szereztek tudomást, amikor a beruházással kapcsolatban az önkormányzat által előírt lakossági hozzájárulás megfizetését néhányan megtámadták a bíróságon. Nem tudták ugyanis, milyen számítások alapján kérnek az utcában lakóktól tulajdonosonként százezer forintot.
Az egyik pereskedő, Medzihradszky László a hvg.hu-nak elmondta: a bírósági eljárásra bekért önkormányzati anyag alapján “összevisszaságot tapasztaltak”. Például azt, hogy a 2009. márciusi 10-i testületi ülés jegyzőkönyve szerint a polgármester előbb azt mondta, hogy még nem írták ki a pályázatot az útépítésre, majd ugyanazon az ülésen nem sokkal később arról tájékoztatta a képviselő-testületet, hogy a közbeszerzésen a Bel-Pa Kft. lett a nyertes. Ez alapján Medzihradszky azt gyanítja, hogy valójában nem is volt pályázati kiírás. Mindezt pedig a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) megtett feljelentésében is leírta.
A teljes cikket a hvg.hu-n olvashatják.
Fotó: profigarden.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS