Magyar fiatalok önkéntesként harcolnak az ukrán fronton – minderről a Hír24 újságírója számolt be, miután személyesen is találkozott egyikükkel. Úgy tudja, hogy a szakadárok oldalán 125-155 magyar állampolgár harcol. A Terrorelhárítási Központ közleménye szerint a külföldi háborús térségben megforduló és onnan hazatérő állampolgárok minden tagország számára nagyfokú nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.
Magyarország és a magyar állampolgárok biztonsága érdekében – az uniós társszervekhez hasonlóan – a TEK folyamatosan figyelemmel kíséri és elemzi a fegyveres konfliktusokkal terhelt területeken zajló eseményeket. A térségben megforduló és onnan hazatérő állampolgárok minden tagország számára nagyfokú nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek. Ez a jelenség a rendészeti szervezetek megelőző, felderítő tevékenységének nagymérvű fokozását követeli meg, a Terrorelhárítási Központ is nagy hangsúlyt fektet a problémakörre.
A TEK már 2013-tól megerősítette együttműködését a témában érintett uniós szolgálatokkal és folyamatos adatcserét folytat a nemzetközi társszervezetekkel. Elemzik és értékelik a nyílt, partnerszolgálati, illetve nemzetközi forrásokból származó információkat, különös figyelemmel azok magyarországi vonatkozásaira. Ennek a tevékenységnek a részletei – az eredményesség érdekében – értelemszerűen nem nyilvánosak. Folyamatosan ellenőrzik a hazánkon átutazó, vagy itt tartózkodó, fegyveres konfliktusokban érintett – terrorszervezetek támogatásával, vagy terrorcselekmények elkövetésével gyanúsítható – személyeket, szervezeteket. Bűncselekmény gyanúja esetén minden esetben ellenőrizni szükséges az információ hitelességet és a büntetőeljárás megindításához minden lehetséges bizonyítékot meg kell szerezni.
A Terrorelhárítási Központ jogszabályban rögzített feladatait tekintve a fegyveres szervezetek jellege nem jelent különbséget. Természetesen a bírói ítéleteknél megjelenhet a cselekmény eltérő megítélése. Konkrét személy vonatkozásában eddig nem volt megerősíthető, illetve bizonyítható, hogy csatlakozott volna az ISIS terrorszervezethez.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a TEK-nek nincsenek igazolható információi arról, hogy az Iszlám Állam kötelékében magyar állampolgárok teljesítenének szolgálatot. A hazai iszlám szervezetekkel – akikkel nagyon jó az együttműködés – közösen azon munkálkodunk, hogy a radikális iszlamista nézeteket hirdető személyek ne tudják még megkezdeni sem a toborzó tevékenységüket és minél hamarabb elhagyják országunkat. – írják közleményükben.
A Hír24.hu újságírója találkozott egy szakadárok ellen harcoló magyar önkéntessel, aki elmondta, hogy senki sem “ideológiavezérelt”, aki ott harcol.
Én először a légióba jelentkeztem, ahonnan az utolsó körben tettek ki. 2014-ben olvastam az ukrán konfliktusról, többek között a te cikkedet egy svéd önkéntessel. Keresgéltem a neten, találtam embereket, jelentkeztem. Én jó ügynek tartom az ukránok harcát, messzemenően elutasítom az orosz külpolitikát, de mindenképpen oda mentem volna, ahol háború van.
– mondta.
Elmesélte azt is, hogy a konfliktus kezdetén egyedül ő volt az egyetlen magyarországi magyar az egységénél és, hogy több jelentősebb fegyveres összecsapásban is részt vett Mariupolnál, illetve a donyecki reptérnél.
PS/Hír24.hu, Fotó: Jászberényi Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS