Bírósági döntés született arról, hogy Hillary Clinton amerikai demokrata párti elnökjelölt újonnan előkerült elektronikus leveleit szeptember 13-ig nyilvánosságra kell hoznia a külügyminisztériumnak.
Egy szövetségi bíró elrendelte, hogy a külügyi tárcának át kell néznie Hillary Clinton külügyminiszterként a Fehér Házzal folytatott levelezését a líbiai Bengáziban lévő amerikai külképviselet elleni 2012 őszi terrortámadást követő időszakban, hogy megállapítsa, vannak-e köztük eddig még ismeretlenek. Ezt követően szeptember 13-ig valamennyi levelet nyilvánosságra kell hozni.
Hillary Clinton 2009 és 2014 között volt az amerikai diplomácia irányítója, akkori levelezését republikánus politikusok követelésére a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) több mint egy esztendőn keresztül vizsgálta. Clinton ugyanis sok elektronikus levelét nem a hivatali – tehát biztonságos – számítógépéről bonyolította, hanem a magángépéről, s így felmerült a gyanú, hogy bizalmas vagy akár titkosított információk is nyilvánosságra kerülhettek.
Pár héttel ezelőtt James Comey, az FBI igazgatója sajtótájékoztatón számolt be a vizsgálatok eredményéről, s azt mondta, hogy bár Clinton „hanyagul kezelte” a hivatali levelezését, nem javasolnak vádemelést ellene. Ennek megfelelően az igazságügyi minisztérium nem is emelt vádat, igaz, a döntést beárnyékolta az a tény, hogy előtte Bill Clinton volt elnök – Hillary Clinton férje – találkozott Loretta Lynch igazságügyi miniszterrel. Az elektronikus levelezések ügye azonban nem zárult le az FBI bejelentésével, illetve az igazságügyi minisztérium döntésével. Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója a héten bejelentette, hogy újabb Clinton-dokumentumokat hoznak nyilvánosságra, s a héten kiderült az is, hogy csaknem 15 ezer olyan levél létezik még, amelyről állítólag nem tudtak a külügyben. A minisztérium eddig vonakodott feltárni és nyilvánosságra hozni őket, időhiányra hivatkozva csak október végére ígérte, de a csütörtöki bírósági döntés értelmében ezt szeptember 13-ig kell megtennie.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS