A munkaerőhiány miatt országszerte egyre nehezebb biztosítani a háziorvosi ügyeleti rendszert. Leginkább az alacsony óradíjak miatt nem találni elég ügyelő orvost. A helyzeten érdemben csak a finanszírozás jelentősebb emelése javíthat, de a Sürgősségi Ügyeleti Ellátók Egyesülete már a szaktárca által szeptembertől ígért 4,1 milliárd forint többletnek is örül.
„Az utóbbi pár évben egyre komolyabb feladat az óraszám lefedése megfelelő emberi és szakmai kvalitású orvosokkal. Minden hónapért meg kell küzdeni” – írta az adonyi polgármesternek az év elején a helyi háziorvosi ügyelet főorvosa. Glaszhütter Csaba a városvezetés támogatásával 2000-ről 3000 forintra emelné az ügyelő orvosok, 1300-ról 1800-ra az ápolók és 1100-ról 1600-ra a gépkocsivezetők óradíját. Rédei József, a Sürgősségi Ügyeleti Ellátók Egyesületének elnöke szerint ezt ugyan megszavazta a képviselő-testület, de erre nem minden település képes, mert az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott fejpénz reálértéken több mint tíz éve nem emelkedett. Jelenleg óránként átlagosan 2-3 ezer forintot kap egy ügyelő orvos, de van, ahol az óradíj csupán 1600 forint, és olyan hely is – bár ez igen ritka –, ahol 4500-5000 forint. Jellemzően minél kisebb egy település és minél távolabb van a várostól, annál magasabb ez az összeg, de sehol sem éri el a kórházak 5-10 ezer forintos ügyeleti díját. Összehasonlításként: a kirendelt védői és pártfogó ügyvédi óradíjat a parlament 5000 forintban állapította meg, de az építőiparban a jogszabály által előírt minimális rezsióradíj is 2500 forint volt már tavaly.
Jól jön a segítség, de hosszútávon több kell
Az alacsony ügyeleti díj az egyik fő oka annak, hogy nehezen találni ügyelő doktorokat, a háziorvosi ügyeletben ugyanis − az elnevezéssel ellentétben − ma már nem csak, sőt nem is elsősorban háziorvosok dolgoznak. Mint az egyesületi elnök elmondta, csak néhány településnek van olyan szerződése a háziorvossal, amely kötelezi őt az ügyeletre, egyébként a családorvosok közül már inkább az idősek vállalnak ügyeletet nyugdíj-kiegészítésként, de a legnagyobb számban kórházi és mentőorvosok mennek ki a betegekhez – túlmunkát végezve –, közülük is főleg a fiatalok vállalkoznak erre.
Az országban ma körülbelül 300-400 orvosi ügyeleti szolgálatot működtetnek, ezeknél mintegy nyolcezer orvos, ápoló és gépkocsivezető dolgozik. Rédei József szerint azon települések számára, ahol most kritikus a helyzet, nagy segítség lesz, ha szeptembertől valóban 4,1 milliárd forinttal több jut erre a feladatra, ahogyan azt a szaktárcánál ígérik. Az egyesületi elnök szerint ez a működőképességet fenntartja, és jó kiinduló alapja lehet az ügyeleti ellátás javításának. Úgy véli, hosszú távon és megnyugtatóan csak a finanszírozási díj érdemi emelésével rendeződhet a helyzet, addig komoly logisztikát igényel, hogy mindig mindenütt legyen ügyelő orvos.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS