A munkanélküliségi és a foglalkoztatási ráta is rekordot döntött, és az aktivitási ráta is emelkedett május-júliusban – emelték ki az MTI-nek nyilatkozó elemzők a KSH keddi adatismertetése után.
A KSH jelentése szerint egy év alatt 78 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma, így a munkanélküliség 5 százalékra mérséklődött idén május-júliusban. A foglalkoztatottak száma velük, valamint a gazdaságilag aktív lakosság 70 ezres létszámnövekedésével 148 ezerrel nőtt, és elérte a 4 millió 372 ezret. A 15-64 év közöttiek 70,4 százaléka gazdaságilag aktív az országban, ami már megközelíti a 72,5 százalékos európai uniós átlagot.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője rámutatott: Magyarországon még soha nem volt ilyen alacsony, 230 ezernél is kevesebb a munkanélküliek száma. Mostanra több közfoglalkoztatott van az országban (mintegy 235 ezer), mint munkanélküli. Az elemző hangsúlyozta, hogy a gazdaságban folyamatos munkaerőhiány miatt a munkaerő kereslet-kínálat alakulását már a kormánynak kell majd valamilyen eszközzel befolyásolnia, és talán érdemes lenne a közfoglalkoztatást is újragondolni, esetleg átalakítani. Úgy véli, a munkanélküliségi ráta a következő hónapokban akár 4,5-4,7 százalékra is lecsökkenhet, de csak akkor, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak és a vállalatoknak sikerül bevonni a kívánt munkaerőt.
A munkanélküliség további csökkenését és gazdasági növekedést várnak
Ürmössy Gergely, az Erste Bank makrogazdasági elemzője hangsúlyozta, a foglalkoztatási ráta emelkedése egyebek mellett a nyári idénymunkáknak is köszönhető, ezért nyár végére, ősz elejére akár 5 százalék alá is eshet. A szakértő becslése szerint az éves munkanélküliségi ráta 5,4 százalék lehet, jövőre folytatódhat a csökkenő tendencia és átlagosan 5 százalékosra mérséklődhet.
Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. elemzője a foglalkoztatás dinamikus bővülését látva további gazdasági növekedésre számít, a foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése nyomán pedig a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását várja. Ő úgy számol, jövő év közepére már 4 százalék közelébe süllyedhet a munkanélküliség.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank Zrt. elemzője szerint a tartósan munkanélküliek, akik több mint 1 éve álláskeresők nem azért nem tudtak elhelyezkedni, mert a cégek és a vállalakozások nem kínáltak munkát, hanem azért, mert a munkakeresők képzettségét és földrajzi elhelyezkedését tekintve eltérés van a munkaerő kereslet és kínálat között.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS