A Migrációkutató Intézet főigazgatója szerint helyesen fogalmazták meg a kötelező betelepítési kvótáról szóló októberi népszavazás kérdését.
Orbán Balázs az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában azt mondta: egy megfelelő népszavazási kérdésnek egyszerre két, egymásnak ellentmondó alkotmányos feltételnek kell megfelelnie. Egyrészt egyértelművé kell tennie az Országgyűlés számára, hogy milyen irányú jogalkotási kötelezettsége származik a referendum eredményéből, másrészt annyira egyszerűnek kell lennie, hogy az “átlag állampolgár” meg tudja válaszolni.
A kvótanépszavazás kérdése –
“Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”
– jó kompromisszum a két alkotmányos feltétel teljesítése között – hangsúlyozta a főigazgató.
Orbán Balázs szerint a kvótareferendum európai szintű politikai jelentőséggel bír. A kontinensen zajló, a migrációs válságról és az Európai Unió jövőjéről szóló vitában ugyanis az “egymásnak feszülő erők” különböző eszközöket vetnek be: egyesek az Európai Bizottságot, mások a népszavazás intézményét.
A magyar referendum ebből a szempontból fontos politikai eszköz – emelte ki, hozzátéve: a brüsszeli politikai elit és az európai állampolgárok közötti “véleménytávolság” a bevándorlás és a terrorizmus összefüggéseiről elég jelen.
“Hülye kérdésre ez a válasz, aljas kérdésre nincs jó válasz”
A kvótareferendum kérdése “aljas és gonosz”, a kormányzati propaganda pedig hazugságra épül, a népszavazás árt az ország tekintélyének. Erre a kezdeményezésre pedig a bojkott a méltó válasz – legalábbis Bokros Lajosék szerint. MTI Fotó: Marjai János
Mint ismert: ellenzéki pártok vezető politikusai csütörtökön Budapesten mutatták be közös plakátjukat, amelynek felső részén a “Hülye kérdésre ez a válasz!” felirat olvasható, alatta pedig egy háttal ülő nő és férfi képe látható, akik mindketten kinyújtják jobb kezük középső ujját. A plakáton emellett az “Aki otthon marad, Európára szavaz” és egy vörössel áthúzott “Népszavazás 2016” felirat, valamint a három párt logója szerepel. A tervek szerint a plakátkampányra mintegy 10-20 millió forintot akarnak költeni, amiből körülbelül 300-400 darabot vásárolnak és helyeznek ki a közterületeken.
PS/MTI, Fotó:PestiSrácok.hu, Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS