Egyhangúlag, 167 igen szavazattal felfüggesztette Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogát az Országgyűlés. A politikust a Központi Nyomozó Főügyészség bűnszövetségben és bűnsegédként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás kísérlete, illetve vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt szeretné gyanúsítottként kihallgatni. Mengyiről lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján augusztus elején írták meg, hogy uniós támogatásért cserébe tízmillió forint “alkotmányos költséget” kért a pályázóktól. A képviselő állítólag ebből tavaly nyáron át is vett ötmillió forintot, amit az adóhatóság nyomozói videón rögzítettek.
Egyhangúlag, 167 igen szavazattal hétfő délután felfüggesztette Mengyi Roland mentelmi jogát az Országgyűlés. A mentelmi bizottság ma ugyancsak a fideszes képviselő mentelmi jogának felfüggesztését javasolta a parlamentnek. Vejkey Imre, a testület KDNP-s elnöke közölte: a bizottsági ülésen meghallgatták Mengyi Rolandot is, aki a testület előtt azt mondta, nem igaz az átiratban szereplő tényállás, és kérte a mentelmi jogának felfüggesztését. Emlékezetes, bűnszövetségben és bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás kísérlete és vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt augusztus közepén kezdeményezte Mengyi Roland mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész. A 168 Óra lehallgatási jegyzőkönyvek és beismerő vallomások alapján írta meg, hogy Mengyi Roland fideszes képviselő az uniós támogatásért cserébe “alkotmányos költség” címén ötmillió forintot kért előre a nyertesként befuttatott cégektől és ugyanennyit a végén is. További feltételként pedig 90 százalékos visszaosztási rátát szabott meg a kiutalt pénzből.
Megtudhatták, hogy nyomoznak ellenük
A nyomozati anyagokból ugyanakkor kiderült az is, hogy a gyanúsítottak tudták, hogy lehallgatják őket. Az egyik beszélgetés során például szó szerint az hangzik el két gyanúsított között, hogy “óvatosan beszéljen, mert ki van baszva operatívra”. Információink szerint az ügyészség utóbbi szálat is vizsgálja. A 168 Óra arról is írt, hogy ötmillió forintot át is vett Mengyi, az átadás pedig a NAV nyomozóinak szeme, illetve kamerája láttára történt. Az ötmilliós „alkotmányos költséget” egy tiszaújvárosi olasz étteremben, egy nejlontasakban adták át Mengyinek 2015. július 14-én, de a lap szerint a NAV nyomozói bár teljes körűen felkészültek, megfigyeltek, jelentettek, videóztak a helyszínen, végül nem érkezett meg az engedély a rajtaütésre. Mengyin azért akartak a helyszínen rajtaütni, mert mentelmi joggal rendelkező személlyel szemben csak ilyen módon léphetnek fel. Mengyi Roland portálunkhoz is eljuttatott közleményében korábban azt írta, hogy az eljáró hatóságokkal teljes mértékben együttműködik, és ő maga fogja kérni az Országgyűlést, hogy a mentelmi jogát függessze fel a “valóság mielőbbi tisztázása érdekében”.
Orbán is beszélt Mengyi Rolandról
Mengyi Roland ügye a PestiSrácok.hu információi szerint a Fidesz-KDNP-frakciók balatonfüredi háromnapos értekezletén is szóba került. Úgy tudjuk, volt olyan képviselő, aki rákérdezett Orbán Viktornál a Voldemort-ügy következményeire, felvetve, hogy Mengyi Roland megtarthatja-e képviselői posztját. Orbán Viktor erre hangsúlyozta, hogy ő, vagy a párt senkit nem fog megvédeni, aki valóban gyanús ügybe keveredett, de az ártatlanság vélelme alapján addig nem is ítélik el az illetőt, amíg nincsenek kézzel fogható bizonyítékok. Mindenkinek saját magáért, a saját tetteiért kell felelősséget vállalnia – felelte értesülésünk szerint a kormányfő. Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője is úgy fogalmazott legutóbb, hogy a képviselőnek magáért kell helyt állnia, a kormány nem tervezi, hogy helyt áll érte. A Mengyi-üggyel összefüggésben érdemes kiemelni, hogy a mentelmi bizottság egyhangú szavazással javasolta a politikus mentelmi jogának felfüggesztését, míg például a korrupcióval vádolt, majd első fokon, bizonyítottság hiányában felmentett Hiszékeny Dezső esetében a bizottság szocialista tagja pajzsolta párttársát, a kémkedéssel vádolt Kovács Béla mentelmi jogát pedig Polt Péter legfőbb ügyész indítványa után, hosszú vitát követően, másfél évvel(!) később függesztette csak fel az Európai Parlament.
Címlapfotó: minap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS