A magyar embereknek joguk van elmondani a véleményüket, és nekik van csak joguk eldönteni, hogy kikkel akarnak együtt élni – reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra, hogy Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a Die Welt német lapnak adott interjújában elmondta, ki kéne zárni Magyarországot az Európai Unióból.
A magyar külügyminiszter Jean Asselborn azon állításaira válaszolt, hogy a menekültekkel Magyarországon „szinte rosszabbul bánnak, mint a vadállatokkal”, és Magyarországot ki kellene zárni az Európai Unióból. Asselborn annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarország „kerítést épít háborús menekültek ellen”, megsérti a sajtószabadságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét, ezért a kizárása az egyetlen lehetőség a közösség értékeinek és összetartásának megőrzésére. Egyúttal fájlalta, hogy ezt nem lehet a tagállamok egyszerű többségének a döntésével meglépni, hanem az összes tagállam beleegyezése kellene hozzá.
Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „eddig is tudtuk, hogy Jean Asselborn komolytalan figura”, látszik, hogy csak néhány kilométerre lakik Brüsszeltől, „kioktató, nagyképű, frusztrált”. Magyarországot akarja kizárni az EU-ból, de „magát már régen kizárta a komolyan vehető politikusok közül” – vélekedett. Hozzátette: „rendes nihilistaként” fáradságot nem ismerve dolgozik az európai biztonság és kultúra lerombolásán.
A külügyminiszter hangsúlyozta: ezzel szemben Magyarország történelme során mindig Európát védte, és most is ezt teszi. A magyar emberek október 2-án véleményt mondanak az illegális bevándorlásról, a brüsszeli kvótacsomagról és „a Jean Asselborn típusú figurákról” – közölte, megjegyezve: ez a jogállam. Kiemelte, hogy a magyaroknak joguk van elmondani a véleményüket, és csak nekik van joguk eldönteni, hogy kikkel akarnak együtt élni és kikkel nem. Ezt a jogot sem a brüsszeli bürokraták, sem a luxemburgi külügyminiszter nem veheti el – fűzte hozzá.
Szijjártó Péter szerint ugyan kissé furcsa, hogy az „adóoptimalizálás” hazájából érkező Jean Asselborn és a szintén luxemburgi Jean-Claude Juncker beszél közös teherviselésről, „de értjük, hogy ez mit jelent: mások hibáiért viselje a terheket Magyarország”. A magyar kormány ezt visszautasítja, a magyarok pedig október 2-án elmondják a véleményüket – áll a külügyminiszter közleményében.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS