Brüsszelnek nem áll szándékában, hogy a nemzetállamokat maga alá gyűrje, de túl gyakran bomlik meg az egység a tagállamok között olyan területeken, ahol inkább közös erőfeszítésekre lenne szükség – figyelmeztetett az Európai Parlament plenáris ülésén elmondott évértékelő beszédében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerdán Strasbourgban.
Nem lesz európai szuperállam
Európa nem válik egységes állammá, nem is szabad, hogy egységes állammá váljon
– mondta Juncker, aki azt is leszögezte, „nem vagyunk nihilisták“.
Felszólalásában úgy vélte, hogy a tagországok kormányai túl gyakran a kizárólagos nemzeti érdekeket részesítik előnyben, ez pedig megnyitja az utat a populizmus előtt, amely ellen fel kell lépni.
A populizmus semmilyen problémát nem old meg. A populizmus problémákat okoz
– jelentette ki Jean-Claude Juncker.
A britek kilépése nem veszélyezteti az unió létét
Sajnáljuk, de tiszteletben tartjuk a britek döntését, ez azonban nem veszélyezteti az Európai Unió létét
– mondta Juncker.
A bizottság elnöke felszólalásában ismételten az unióból való kilépési szándékának mielőbbi hivatalos bejelentésére szólította fel az Egyesült Királyságot. Mint mondta, véget kell vetni a bizonytalanságnak.
Tovább kell ösztönözni a kis- és közepes vállalkozásokat
Juncker bejelentette, a Juncker-tervnek is nevezett európai beruházási program élettartamának és tőkeerejének megduplázására tesz javaslatot. A bizottság elnöke sikeresnek ítélte a 315 milliárd eurós európai beruházásösztönző intézkedéscsomagot. Elmondta, hogy a beruházásokat megvalósító Európai Stratégiai Beruházási Alap (EFSI) létrehozása óta eltelt időben, annak keretében több mint 200 ezer kis- és közepes vállalkozás (kkv) kapott kölcsönt.
A kiterjesztett program keretében a bizottság tervei szerint 2020-ig összesen legalább 500 milliárd eurót tudnak majd mozgósítani, 2022-ig pedig 630 milliárd eurót – tudatta.
Természetesen, ha a tagállamok többet adnak bele, akkor még gyorsabban elérhetjük ezeket a számokat
– mondta Juncker, hangsúlyozva, hogy kedvező beruházási klímát szeretnénk létrehozni Európában.
Közös uniós katonai erő
Az Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy a tagállamok katonai képességeitől függjön, a közös katonai erő megteremtésén kell dolgoznunk – hangsúlyozta szerdán Jean-Claude Juncker. Kijelentette, ennek a katonai erőnek a NATO-t kiegészítve kellene működnie.
A több európai védelem nem szabad, hogy kevesebb NATO-védelmet jelentsen
– mondta.
A bizottság elnöke úgynevezett európai védelmi alap létrehozására tett javaslatot az év végéig a haditechnikai kutatási és fejlesztési tevékenység élénkítése céljából. „Létre kell hozni vagy meg kell újítani az európai védelmi ipart” – szögezte le. Hozzátette, hogy számításaik szerint a katonai együttműködés hiánya évente mintegy 20-100 milliárd euróba kerül az uniónak.
Forrás: MTI/MTI/MTI/MTI
Fotó: tasnimnews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS