Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vasárnap cáfolta, hogy öt férfit őrizetbe vettek volna az előző napi New York-i robbantásokkal összefüggésben. Az első hírek, helyi idő szerint vasárnap este kilenc óra körül még arról szóltak, hogy öt férfit letartóztattak New York városban egy hídnál, és bár a kilétükről nem adtak ki jelentést, az amerikai sajtó éppen rendőrségi forrásokra hivatkozva máris azt adta hírül, hogy az öt férfi kapcsolatba hozható a szombaton este Manhattan Chelsea negyedében elkövetett robbantással.
A The New York Post internetes oldalán még azt is tudni vélte, hogy az öt férfi egy autóban a newarki repülőtér felé igyekezett. Az FBI azonban egy órán belül cáfolta a legfőbb televíziós hírműsorokban is azonnal közölt híreket, és a közleményében arra szorítkozott, hogy csak gépkocsi ellenőrzést tartottak, és senkit nem tartóztattak le. Közben az illetékes közlekedési hatóságok vasárnap, szintén későn este bejelentették, a Newark felé vezető vasútvonalakat átmenetileg lezárták, részben a folyamatban lévő rendőrségi nyomozás miatt, részben pedig mert az egyik vasútállomáson gyanús csomagot találtak.
Rendőrök lepték el az utcákat
New Yorkban mindenütt megerősítették a rendőri jelenlétet, a Fox szerint ezerrel több rendőr teljesít szolgálatot, és a Nemzeti Gárda tagjait is szolgálatra hívták be a hétre. A vasútállomásokon állig felfegyverzett katonákat látni, az utcákon nagyon sok a rendőr. Ennek magyarázata lehet az is, hogy az ENSZ-ben hétfőn nemzetközi konferenciát tartanak a migránsválságról, kedden pedig megkezdődik a világszervezet közgyűlésének őszi ülésszaka.
Mint ismert, huszonöten megsebesültek a New York-i Manhattan déli részén szombat este történt robbanásban. Az első információk szerint nem terrorakció történt. A Manhattan Chelsea negyedében – helyi idő szerint este kilenc óra körül – történt robbanás a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) helyszínen lévő munkatársai szerint nem terrorakció volt, hanem egy hulladéktároló robbant be. A riadalom különösen nagy volt, tekintettel arra, hogy pár órával korábban Manhattannel szemben, New Jerseyben csőbomba robbant egy futóversenyen, de senki nem sérült meg. A 2013-as bostoni robbantásokat is hasonló eszközökkel követték el. Dzsohar és Tamerlan Carnajev kuktákat raktak meg robbanószerrel, és azokat hozták működésbe időzítőkészülékekkel. A robbantásos támadásban hárman meghaltak és 260-an megsebesültek.
Szándékos cselekedet következménye volt a robbanás
Bill de Blasio, New York polgármestere a Chelsea-i robbanás helyszínén közölte: a robbanás “szándékos cselekedet” következménye volt, ám “pillanatnyilag nincs bizonyíték arra, hogy terrorista akcióról volna szó”. Hangsúlyozta azt is, hogy New Yorkban nincs terrorfenyegetettség, a város semmiféle erre figyelmeztető jelzést nem kapott az illetékes hatóságoktól. James O’ Neill, a New Yorki rendőrség vezetője a robbanás helyszínén szintén azt hangsúlyozta, hogy a jelek szerint nem terrorakció történt, bár a vizsgálatok még nem zárultak le. Azt már kizárták, hogy gázrobbanás történt.
Forrás: MTI
Fotó: EPA/ Jason Szenes
Facebook
Twitter
YouTube
RSS