Magyarországot és a visegrádi szövetséghez tartozó országokat is megfenyegette Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, amikor a két politikus a France 24 televízió kedd esti adásában azt üzente a magyaroknak és a kelet-európaiaknak, hogy tanulják meg szeretni a migránsokat és a kvótát. Juncker leszögezte, továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a menekülteket szétosszák az unió tagállamai között. “Szó nincs arról, hogy lemondtam volna a kvóta ötletéről” – mondta Juncker. Schulz még Junckernél is messzebbre ment a fenyegetőzésben, amikor hazánkra is utalva kijelentette, a kelet-európaiak ismerik a szolidaritást, ha pénzügyi támogatásra van szükségük, de migráció ügyében semmit nem akarnak kezdeni a szolidaritással.
Magyarországnak és a kelet-európai államoknak címzett üzengetésre és fenyegetésre használta fel a France 24 televízió kedd esti adásában leadott interjút Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. A két uniós vezető ugyanis nem fogta vissza magát és keményen nekiment Orbán Viktor és a visegrádi államok migránspolitikájának és álláspontjának.
Juncker kifejtette, szó nincs arról, hogy lemondott volna a kvóta, a migránsok szétosztásának ötletéről, továbbra is ragaszkodik ahhoz a gondolathoz, hogy a migrációs válságot pontosan a kvótával kell kezelni. “Nem az Európai Unió, hanem egyes tagországok vallanak kudarcot a migránskérdés kezelésében” – üzent Orbán Viktornak és Magyarországnak Juncker.
Az Európai Bizottság elnökéhez hasonlóan Martin Schulz is bírálta, hogy a kelet-európai tagállamok vonakodnak végrehajtani a menekültek elosztására vonatkozó döntéseket. Schulz itt azonban nem bírt megállni, messzebbre ment. “A szolidaritás egy elv, nem könyöradomány. A kelet-európaiak ismerik ezt a szolidaritást, amikor pénzügyi támogatásra van szükségük, vagy fenyegetve érzik magukat Oroszországtól. A migráció ügyében azonban semmit nem akarnak ezzel a szolidaritással kezdeni. Ha megkérdőjelezzük a szolidaritást, magát az EU-t kérdőjelezzük meg” – fogalmazott Schulz, aki szerint az európai közösség azért van mély válságban, mert egyesek, például mi magyarok kilógunk a sorból. “Az Európai Unió egyáltalán nincs jó állapotban, mivel a tagállamok között viszály alakult ki” – nehezményezte Schulz.
Juncker és Schulz azt üzente a magyaroknak és a kelet-európaiaknak, hogy tanuljuk meg szeretni a migránsokat és a kvótát.
Ismert, ma délelőtt Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos is arról beszélt, hogy fel kell gyorsítani a menedékkérők áthelyezését. A nyilatkozatra Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelenöke, a Fidesz frakcióvezető-helyettese reagált, aki leszögezte, ez a nyilatkozat is megerősítette, szó sincs arról „a szocialisták által terjesztett hazugságról”, hogy már nincs napirenden a kvótacsomag.
“A brüsszeli kijelentés egyértelművé teszi, hogy az Európába illegálisan érkezettek betelepítését a tagállamokba kifejezetten fel akarják gyorsítani. Így ha a magyar választók nem állítják meg ezt a folyamatot a vasárnapi kvótanépszavazáson, akkor karácsonyra felső korlát nélkülivé válhat a betelepítés” – mondta Gulyás Gergely. Szavai szerint Brüsszel döntése „olyan meghívólevelet jelent az Európába jönni szándékozóknak, amely jóval felülmúlhatja a tavalyi többmilliós népvándorlás méretét is”.
A frakcióvezető-helyettes a brüsszeli csomag „három különösen veszélyes” eleme közé sorolta a felső létszámkorlát nélküli kötelező betelepítési kvótát, a be nem fogadott illegális bevándorlók után fizetendő pénzbüntetést és a családegyesítések megkönnyítését. Gulyás Gergely azt is mondta, hogy a magyar ellenzék „nem egyenes, nem tisztességes, kétarcú politikát folytat”, mert míg itthon nem mer nyíltan az igen mellett kampányolni, addig az Európai Parlamentben (EP) az MSZP és a DK EP-képviselői minden olyan javaslatot megszavaztak, amelyek felső korlát nélkülivé tennék a bevándorlók kényszerbetelepítését Magyarországra, illetve ennek a folyamatnak az elindítását célozzák.
A kormánypárti politikus szerint a magyar álláspont nem a migránsok ellen van, sőt humánusabb, mint sok nyugat-európai állam álláspontja. A magyar kormány ugyanis azt mondta: csak azokat szabad beengedni Európába, akiket valamelyik állam önkéntes kvóta alapján hajlandó befogadni – közölte. Magyarország azonban nem akar bevándorlókat befogadni – jelentette ki. Szavait azzal zárta, hogy az Európa melletti felelős magatartásnak azt tartja, ha valaki részt vesz a népszavazáson, és nemmel voksol. „Aki az EU pártján van, az nemmel szavaz, aki távol marad, az egy erős, hatékony, kulturális identitását megőrző és jól működő Európával szemben foglal állást” – fogalmazott Gulyás Gergely.
Vezető kép: spiegel.de
Facebook
Twitter
YouTube
RSS