Pénteken temetik Simon Pereszt, a kilencvenhárom éves korában elhunyt Nobel-békedíjas volt izraeli államelnököt. Az elsők közt politikai ellenfele, Benjámin Netanjahu miniszterelnök nyilvánított részvétet Simon Peresz családjának szerettük halála után. A helyi médiában a politikai oldaltól függetlenül méltatják “Izrael utolsó alapító atyjának” életművét a politikusok és más közéleti szereplők.
A megszólalók kiemelték Peresz mindig a jövőbe tekintő világnézetét, hogy idős korában is a technológiai újítások és változások foglalkoztatták, és hangsúlyozták, hogy emellett a palesztinokkal való megbékélés ügye érdekelte hasonló mértékben egészen hosszú élete végéig.
Reuven Rivlin államelnök ukrajnai utazását megszakítva visszatért Izraelbe, ahol a péntekre várható gyászszertartást Jichák Rabin egykori miniszterelnök 1995-ös temetéséhez hasonlítják, amelyre az egész világról Jeruzsálembe sereglettek az akkori vezetők.
Barack Obama amerikai elnök telefonon részvétét nyilvánította a családnak, és bejelentette, hogy személyesen kíván részt venni Peresz temetésén. Szintén Jeruzsálembe tart Justin Trudeau kanadai kormányfő, Francois Hollande francia elnök, Joachim Gauck német államfő, és Angela Merkel német kancellár, Károly herceg az Egyesült Királyságból, Malcolm Turnbull, Ausztrália miniszterelnöke, Enrique Pena Nieto mexikói elnök, Klaus Iohannis, Románia elnöke, Beatrix királynő Hollandiából és Faure Gnassingbé, Togo elnöke.
Midig békejobbot nyújtott a történelmi kiegyezésre
“Ez Izrael első napja Simon Peresz nélkül” – kezdte Netanjahu a világhírű államférfi elhunyta miatt összehívott rendkívüli kormányülést az egyperces néma főhajtás után. Kijelentette, hogy a köztük lévő nézetkülönbségek ellenére az idő előrehaladtával egyre jobban tisztelte és szerette Pereszt.
“Simon Peresz legnagyobb vezetőink közé tartozott, aki különleges eredményeket ért el. Dávid Ben Gurion, Izrael első miniszterelnöke oldalán jelentős döntésekkel járult hozzá erősödésünkhöz mind a nyilvános, mind a bizalmasan kezelendő területeken” – mondta Netanjahu. Ezzel a megjegyzéssel Peresz meghatározó szerepére utalt egyebek között a külföldi források szerint atomfegyverek gyártását lehetővé tevő dimonai atomlétesítmény létrehozásában.
Mindig békejobbot nyújtott a történelmi kiegyezésre szomszédaink felé, s arra tanított, hogy akkor se essünk kétségbe, ha késlekedik a megbékélés, ne adjuk fel a reményt, és folytassuk a cselekvést
– tette hozzá Netanjahu.
Súlyos veszteség a térség békéje szempontjából
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke súlyos veszteségnek nevezte szerdán, hogy hajnalban elhunyt Simon Peresz régebbi izraeli államfő. Abbász közleményt adott ki, amelyben úgy vélte, Peresz bátor partner volt a békeerőfeszítésekben, halála pedig az emberiség és a térség békéje szempontjából is súlyos veszteség.
A Palesztin Hatóság egyelőre nem közölte, hogy Abbász vagy más képviselője részt kíván-e venni a pénteki temetésen a Rámalláhtól mindössze hat kilométerre lévő Jeruzsálemben. A palesztin szervezetek közül a Gázai övezetet irányító, radikális Hamász előzőleg bűnözőnek nevezte Pereszt, úgy vélve, hogy ő volt az utolsó élő izraeli tisztségviselő a palesztinok elleni megszállás kitervelői közül.
Nemzetét a nehéz történelmi időkben is állhatatosan ápolta
A Reuven Rivlin izraeli államfőnek küldött távirat szerint Áder János mély szomorúsággal értesült Simon Peresz haláláról, amely miatt őszinte részvétét fejezte ki Rivlinnek, az elhunyt családjának és Izrael népének.
Népe egy kiváló politikai vezetőt és egy nagyszerű álmodozót veszített el, aki egész életét Izrael ügyének szentelte és keményen dolgozott honfitársai jólétéért, valamint az izraeli és a szomszédos népek közötti tartós béke biztosításáért. Elnökként és kormányfőként igazi államférfi volt, aki nemzetét a nehéz történelmi időkben is állhatatosan irányította
– olvasható a magyar államfő részvéttáviratában.
Áder János arról biztosította Reuven Rivlint, hogy Magyarország továbbra is megbízható partnere marad Izraelnek Simon Peresz eszményeinek követése terén a valódi közel-keleti béke megteremtése, Izrael és az egész régió emberi és gazdasági fejlődésének erősítése érdekében.
Forrás: MTI/MTI/MTI
Fotó: karpatinfo.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS