Az idei népszavazás sem múlik el rendkívüli események nélkül: az október 2-i voksolás során volt rosszullét, dühös szavazó, epilepsziás roham, áramszünet, gyanús csomag, de még helytelen öltözet is. A fennakadásokon minden esetben, gond nélkül sikerült felülkerekedni, így a voksolás folytatódhatott. Az NVB összeállítása.
Áramszünet, darázsrajzás, helytelen öltözet, avagy elég nehez indult a nap
A népszavazás nem indult felhőtlenül. Hevesvezekényben már a kora reggeli órákban néhány perces áramkimaradás keltett zavart, de hála a felkészült stábnak a szavazás nem került felfüggesztésre, illetve pánik sem tört ki. Az esemény bekövetkeztekor 2 választópolgár tartózkodott a szavazóhelyiségben, ők addig várakoztak, amíg az áramellátást helyreállították. A bonyodalmak sora Szekszárdon folytatódott, ahol darázsrajzás miatt kellett pihentetni a voksolást; a szavazókör áttelepült másik terembe, de ez néhány percre zavarta meg a működést. Mindenközben Velencén majdnem anarchia tört ki, amikor a szavazatszámláló bizottság egyik tagja olyan öltözéket viselt, amely állítólag a választópolgárok akaratának befolyásolására alkalmas volt. A bizottság gyorsan és szigorúan reagált: felkérte az érintettet, hogy az öltözékét azonnal cserélje le. A bizottsági döntésnek a delegált tag eleget tett, fegyelmi eljárás, nem indult, börtönbüntetés kiszabása nem volt szükséges.
Gyanús csomag, dühs szavazó – a feszültség egyre csak fokozódik
A délelőtti órákban a XV. kerületben az egyik szavazóhelyiség melletti közterületen gyanús csomagot találtak. A táska azért tünt veszélyesnek, mert gazdátlanul hevert a földön. A tűzszerészek az átvizsgálás időtartamára a szavazóhelyiséget bezáratták, de húsz perccel később már meg is nyitották, és azóta minden rendben halad, az értékeire mindenki fokozottan ügyel. Információink szerint ezzel nincs összefüggésben a pest megyei Tápióságon történt eset, melynek során a Szavazatszámláló Bizottság egyik tagja epilepsziás rohamot kapott, ezért orvosi ellátásban részesült. A szavazás szüneteltetésére nem volt szükség, ahogyan póttag bevonására sem. A feszültség a későbbi órákban érezhetően fokozódott: Hosszúhetényben például egy választópolgár a szavazólapját a szavazókör utcai bejárati ajtajára tette, ami illegális. Az esetet egy másik, szemfüles választópolgár jelezte az SZSZB elnökének, amit további bejelentések követtek. A gyorsreagálású csapatnak köszönhetően a szavazólapot a bejárati ajtóról levették. Az ilyen incidensek egyébként nem egyedi esetek: Tiszaalpáron egy választópolgár megjelent a 001. számú szavazókörben, miközben a 001. sz. szavazókörben nem szavazhatott, mivel nem ebbe a szavazókörbe tartozott. Az 1-es a szerencseszáma lehetett, mivel a tájékoztató után nem volt hajlandó elhagyni a szavazóhelyiséget, így a HVI a rendőrség segítségét kérte. A rendőrség kiérkezése előtt a férfi önként elhagyta a szavazóhelyiséget.
A betegségek sem kímélik a népszavazást
A fokozott stressz következtében a betegségek és rosszullétek is egyre csak nehezítik a bizottsági tagok munkáját: a Fejér megyei Ercsin például az egyik szavazatszámláló a nap folyamán nagyon rosszul érezte magát, így az ügyeletes orvos ellátására szorult. Sajnálatos módon az egészségi állapota nem javult, ezért 14:30 órakor haza ment. Az SZSZB 14:30-tól 5 fővel végzi azóta is a munkáját. Hasonló eset történt Baranya megyében is, ahol a szavazatszámláló bizottság egyik tagja hirtelen rosszul lett, kórházi kezelése vált szükségessé, ezért a szavazóköri munkáját nem tudta folytatni. A szavazás felfüggesztésére nem került sor, a HVI vezetője azonnal intézkedett póttag berendeléséről, így ők szerencsésebbenk mondhatják magukat, mint Fejér megyei kollégáik.
Forrás: NVB
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS