Egyre élénkebb az érdeklődés a tanári pálya iránt – mondta Rétvári Bence. Az EMMI miniszterhelyettese minderről azután beszélt a PestiSrácok.hu-nak, hogy bejelentette, a pedagógusok – hasonlóan az egészségügyi dolgozókhoz – tegnap már a megemelet fizetésüket kapták kézhez. A kormánypárti politikus szerint a szakmát a több éve tartó béremelési programon túl, az életpályamodell és a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Program tette újra vonzóvá. Rétvári Bence kiemelte, bízik abban, hogy mindez meghozza majd a változást és hamarosan megtörténik a vérfrissítés a jelenleg elöregedőben lévő hazai tanárállományban.
Stílszerűen a Pedagógusok Világnapján, október 5-én – World Teachers’ Day az Unesco kezdeményezésére 1994 óta – már a megemelt fizetésüket kapták meg a hazai pedagógusok – jelentette be Rétvári Bence. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterhelyettese a reggeli sajtótájékoztatón közölte azt is, 2013 óta a mostani a negyedik év, hogy 3,5 százalékkal magasabb fizetést kapnak a tanárok. Ez személyként eltérő nagyságú, de körülbelül 3-15 ezer forint közötti összegről van szó. A béremelés jövőre is folytatódik, így 2017-től összesen 50 százalékkal keresnek többet a pedagógusok.
Nem történt ilyen a rendszerváltás óta
A rendszerváltás óta nem volt példa ilyen mértékű emelésre, amellyel összhangban a tanárok megbecsültsége is nőtt. Számszerűsítve ez 2013-16 között eddig 226 milliárd forintos többletforrást jelent, és az emelés 175 ezer embert érintett. A mostani béremelés nem csak a klasszikus értelemben vett tanárokat és tanítókat érinti. Az óvónőknek, az óvodapedagógusoknak, a logopédusoknak, a fejlesztő pedagógusoknak, a felsőfokú végzettségű bölcsődei nevelőknek, valamint a területi gyermekvédelmi szakszolgálatnál dolgozó örökbefogadási tanácsadóknak szintén emelkedett a fizetése. Rétvári Bence kitért arra is, hogy a pedagógusok bére az emelések előtt átlagosan 26 ezer forinttal volt elmaradva a nemzetgazdasági átlagtól, most pedig 10 ezer forinttal haladja meg. Az OECD országokkal összehasonlítva, 2012 és 2014 között egyik államban sem történt olyan mértékű béremelés, mint nálunk – emelte ki a politikus. A nevelést-oktatást közvetlenül segítők jövedelméről szólva Rétvári úgy fogalmazott, az idei kétszer 35 ezer forinton túl, jövőre 7+3 százalékos béremelésre számíthatnak. Előbbit automatikusan minden érintett megkapja, utóbbiról – vagyis a 3 százalékos növekményről – differenciáltan az iskolaigazgatók döntenek majd. Azok, akik sikeres minősítési vizsgát tettek, és átkerültek pedagógus II-be, ezen túl 35 ezer forint plusszal számolhatnak havonta.
Pedagógus 3., II., I.
Rétvári Bence a PestiSrácok.hu kérdésére megerősítette az a nagyjából 1300 ember, akiknek a legutóbbi sikertelenül zárult az átminősítése, a következő hónapok során könnyített eljárásban szerezhetik meg a pedagógus II. fokozatot. Ez azonban azokra vonatkozik, akiknek adminisztratív vagy egyéb okokból nem sikerült az átsorolás korábban.
A tanári szakma talán újra régi fényében tündököl majd
Rétvári Bence parlamenti államtitkár portálunk kifejtette, bízik abban, hogy az a negatív kép, amelyet az OECD jelentése festett a hazai tanárállmony állapotáról, hamarosan átrajzolódik. Állítása szerint megfordulni látszik a negatív tendencia és egyre élénkebb az érdeklődés a tanári pálya. Bizakodásra ad okot, hogy míg 2012-ben 13 742-en jelentkeztek pedagógusnak, addig a legutóbbi felvételi adatok szerint 20 290-en választották a tanári pályát. Az EMMI miniszterhelyettese szerint a pozitív fordulat a több éve tartó béremelési programon túl, az életpályamodellnek és a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj Programnak köszönhető. A kormánypárti politikus reméli, hogy mindez meghozza majd a változást és hamarosan megtörténik a vérfrissítés a most még elöregedőben lévő hazai tanár állományban és egyúttal az oktatás minősége is javulni fog.
Mit szól a népszavazáshoz?
“Európai kérdésről, ennyi magyar ember, egybehangzó véleményt még soha nem nyilvánított ki!” – nyilatkozta a múlt vasárnapi kvótareferendumról a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence. Semmilyen európai kérdés még ennyi embert szavazóurnákhoz nem hozott, mint a most. Még az európai unióhoz való csatlakozáskor sem volt ilyen egy irányba mutató véleménye a társadalomnak, tette hozzá. Népszavazáson ritkán alakul így, Magyarországon pedig példa nélkülinek számít, hogy ilyen mértékű támogatottság jelenjen meg a kormány álláspontja mellett. Az előző időszakokban az éppen aktuális kormányok álláspontjával szemben alakult ki valamilyen többség a népszavazásokkor. Most viszont ennek az ellenkezője történt meg. Korábban a rendszerváltáskor munkásőrség felszámolásáról kiírt népszavazáskor volt hasonló – 94 százalékos – egyetértés, hozta példának a parlamenti államtitkár. Magyarország a legdemokratikusabb a kényszerbetelepítési kvótával kapcsolatos döntéshozatalban, hiszen más európai ország nem merte megkérdezni az állampolgárait. “Lehet hogy féltek, lehet, hogy más oka volt, de rajtunk kívül senki más nem kérdezte meg az embereket arról a kérdésről, ami ennek és a következő generációnak is legfontosabb kérdése, hogy hogyan alakul Európa népességi összetétele, kultúrája, társadalmi helyzete, illetve terrorfenyegetettsége, közbiztonságának állapota.
A címlap fotón Rétvári Bence parlamenti államtitkár látható. Készítette: kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS