A Népszabadság mellett, a Sajtószabadság Facebook csoport is rendezvényt tartott a Kossuth téren, ahol körülbelül ezer résztvevő, főleg civilek érkeztek a helyszínre. A tömegben több sajtóorgánum újságírói, valamint ellenzéki politikusok is részt vettek. A tüntetésen kevés szó esett a sajtószabadságról, a résztvevők többnyire a kormányt bírálták.
Emlékezetes, a Mediaworks kiadó szombaton jelentette be, hogy felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig. A kiadó a döntését közleményében azzal indokolta, hogy a Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, aminek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel.
Megírtuk azt is, hogy ugyan többen a “magyar sajtószabadság halálának” nevezték a Népszabadság kiadásának felfüggesztését és a Fideszt vádolják a döntés miatt, de a párt a történteket nem politikai, hanem ésszerű gazdasági döntésnek tekinti, hiszen a kiadó tájékoztatása szerint a lap 5 milliárd forintos veszteséget termelt. Mint írják: Az lenne a sajtószabadság megsértése, ha beleszólnánk egy médiatulajdonos döntéseibe. Az MSZP-nek ezt nyilván nehéz elfogadnia, hiszen a lap korábban a párt tulajdona volt. Azonban érdekeltségüket 2015-ben eladták.”
A szombat este hat órakor kezdődött tüntetésen a “legnagyobb napilap” elvesztéséről beszéltek a Kossuth téren, ahol legalább 1000 ember gyűlt össze. A megmozduláson csak elvétve volt hangosítás, bárki, aki akart, mondhatott pár szót a sajtószabadságról, de a megszüntetett lapról kevés szó esett. A Parlament előtt főleg az Orbán-kormányt bírálták. A felszólalók a Népszabadság megszüntetését a nyugdíj elvesztésével hozták összefüggésbe. Az eseményen előkerült a „migránspolitika” és a népszavazás kérdése is: a megszólalók szerint a migránsoknak a helyiekkel is együtt kellene léteznie, a fiatalok pedig azért mennek el külföldre, mert “félnek”.
A Kossuth téren összegyűlt mintegy ezer ember közül néhányan a Magyar Idők lapszámait égették el a “szimpátiatüntetésen”. A lap munkatársaival az új tulajdonos egyébként azt közölte, hogy nullszaldós üzleti terv esetén folytathatnák a munkát a Népszabadság munkatársai. Az atv.hu azt írta: gyakorlatilag lehetetlen feltételt szabott a kiadó a napilap számára. A szerkesztőség tagjai holnap mégis munkába mennek – hirdetik a közösségi portálon, ahol kiemelték: “Terveink szerint nem helikopterrel megyünk.”
A Népszabadság 1956 november 2. óta működött, 2011-ben még Magyarország egyik legnagyobb példányszámú politikai napilapjának számított. A rendszerváltásig a Magyar Szocialista Munkáspárt központi lapjaként működött (a Szabad Nép folytatásaként indult). A Magyar Szocialista Párthoz kötődő Szabad Sajtó Alapítvány révén 2015-ig jelentős befolyása volt a pártnak a lapban. A Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal csökkent, és a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt.
Címlapfotó: Dezse Balázs/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS