Csak az önkéntes kvóták elfogadhatóak, és a migráció egy olyan egész Európát kínzó ügy, amelyre megoldást kell találni. Magyarországon létrejött egy új egység, ahol az emberek világosan elmondták, hogy mit akarnak. A kormánynak az a kötelessége, hogy ennek érvényt szerezzen – mondta Orbán Viktor a kvótareferendummal összefüggésben a Kossuth Rádi 180 perc című műsorában péntek reggel. A miniszterelnök a magyar gazdaság versenyképességéről is beszélt.
A miniszterelnök szerint a kormány célja megállapodást kötni a versenyképességről a gazdasági szereplőkkel, Magyarországon magángazdaság van, vagyis a kormány önmagában nem képes jó gazdaságpolitikát csinálni és javítani a versenyképességet, ehhez meg kell egyezni a magángazdaság szereplőivel. A kormány olyan megállapodást akar kötni velük, amelynek fontos eleme a szakképzés iránya, a bérpolitika, az adórendszer, de kulcskérdés a fiatalok jövője, az oktatás is – mutatott rá a miniszterelnök.
Orbán nyitott az ellenzékkel történő kommunikációra
Nyitva az ajtóm minden parlamenti frakcióval rendelkező párt és elnöke előtt – reagált Orbán Viktor az MSZP-vel való esetleges egyeztetésre péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A miniszterelnök emellett megjegyezte: 3,3 millió ember akarata mutatott egy irányba a népszavazáson, ami nagyobb támogatás, mint amit Magyarországon párt valaha is kapott, ezért nem győzködök senkit az együttműködésről. Érdemes madártávlatból szemlélni az eseményeket, hogy az önbecsülés a helyére kerüljön. A migráció egész Európát kínzó ügy, amire választ kell találni. Egy népvándorlásról van szó – fűzte hozzá Orbán Viktor. Egyetlen országnak volt akarata, mersze, hogy megkérdezze az emberek véleményét a témáról. Ez az ország Magyarország. Az emberek kifejezték az akaratukat, ennek megfelelően kell lépnie a kormánynak. Ez bizonyítja, hogy Magyarországon magas a demokrácia mércéje.
Az alkotmánymódosítás tartalmi ügyeiről a parlamentben vitázunk – hansúlyozta.
„Igyekeztem a legszebb szöveget előállítani. Pontos és méltó szöveg készült, de érdemes róla vitázni, mert minden szövegnél lehet még jobb. Érdekes technikai kérdés, hogy nemzetközi egyezményeket mennyire érdemes beemelni az alaptörvénybe. A nemzetközi jog egyértelmű: aki az életéért fut, azt be kell engedni. Jugoszlávia szétesésekor is bizonyítottuk, hogy akinek kellett, segítettünk.”
Magyarországon létrejött egy új egység, ahol az emberek világosan elmondták, hogy mit akarnak. A kormánynak az a kötelessége, hogy ennek érvényt szerezzen. Az egy bonyolult kérdés, hogy a nemzeti jogok és az EU jogszabályai milyen viszonyban vannak egymással. A magyar álláspont egyértelmű: vannak kérdések, amiket semmilyen külső jogalkotás nem érinthet. Ezek a nemzeti létezésünk alapkérdései. Németország még ennél is határozottabb álláspontot képvisel. Svédország egyetlen forintot/eurót sem ad Magyarországnak – mondta Orbán Viktor.
Csak az önkéntes kvóták elfogadhatóak
A közelgő uniós csúcsról egyelőre nem vették le a kötelező betelepítési kvóták kérdését. Magyarország csak az önkéntes kvótákat tartja elfogadhatónak. A kormányfő reméli, hogy az Európai Bizottság belátja, hogy a miniszterelnökök döntésével szemben nem lehet napirenden tartani a kérdést. A migráció miatt kialakult az a helyzet, hogy a népvándorlás ellen védekező országok hirtelen visszaállították a belső határőrizetet. Ezt november közepéig meg kellene szüntetni. Ennek előfeltétele a külső határok megbízható védelme. Magyarország az üdítő kivétel, ahol stabilan védjük a schengeni határt, de például Olaszországba szabadon bejárnak a menekültek. Felminősítették Magyarországot, ami új helyzetet eredményez. Ez a tény most bekerül a belpolitikai vitákba, mert szeretünk mindenen vitázni. Az ortszág gazdasági lehetőségei köbővültek, erre reagálni kell. A teljes foglalkoztatásra törekszünk, mert munka – és nem segély alapú gazdaságot akarunk. Hat év kemény munkájával sikerült elérni, hogy az emberek munkából és ne segélyekből éljenek. 660-670 ezer körül lehetünk abból az egymillió munkahelyből, amit annak idején megígértem.
Forrás: Origo
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS