Az utolsó, szerda esti amerikai elnökjelölti vitára is sor került Hillary Clinton demokrata, és a mögötte hét százalékkal lemaradtó Donald Trump republikánus elnökjelölt között. Trump a vitában azzal érvelt, hogy Hillary Clinton immár harminc éve van a pályán, és mégsem valósított meg semmit abból, amit most elnökjelöltként ígér. Megjegyezte, Clinton alapítványai bűnszervezetként működnek, és olyan arab országoktól is fogadtak el pénzt, ahol nem tisztelik a nőket, ezért szép gesztus lenne ezeket a pénzeket szépen visszafizetni. Trump arról is beszélt, a választások eleve meg voltak bundázva, hiszen Clinton az email-botrányai ellenére is elindulhatott, így kételkedik az eredmény hitelességében. Hillary Clinton ugyanakkor arról beszélt, Trump akkor érzi jól magát, ha nőket alázhat meg. Hozzátette, a republikánus elnökjelölt Putyin bábja, aki az oroszok által ellopott adatokat használja fel a kampány során. Véleménye szerint Trump már csak jajveszékel, mert érzi, hogy vesztésre áll.
Az utolsó elnökjelölti vitán a demokrata Hillary Clinton és a republikánus Donald Trump kifejtette véleményét az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő legfelsőbb bíróságról és általuk fontosnak tartott feladatairól, a jelölendő új főbíró kiválasztásának kritériumairól, az abortuszról, a fegyvervásárlás és -viselés szigorításának kérdéseiről, a bevándorlásról, az adópolitikáról és tágabb értelemben a gazdaság helyzetéről, valamint természetesen a külpolitikáról. Trump azt mondta Clintonról, hogy “annyira undok nő”, Clinton pedig – csakúgy, mint kedden Obama elnök – azt állította, hogy Trump csak jajveszékel, nyafog, mert már tudja, hogy elveszíti a választást.
Ez A Személy és Undok Nő
A vita a korábbiaknál is hevesebb és személyeskedőbb volt, egy adott pillanatban Hillary Clinton úgy beszélt mellett álló vetélytársáról, hogy „ez a személy“, Trump pedig „undok nőnek“ nevezte őt. Sem a vita előtt, sem utána nem fogtak kezet, és családtagjaik sem köszöntötték egymást.
A kilencven perces vitában mindkét jelölt kapott kemény kérdéseket Chris Wallace műsorvezetőtől, aki a republikánusokhoz közel álló Fox televízió munkatársa. Clinton végig támadóbb volt, több alkalommal nem engedte szóhoz jutni a műsorvezetőt és Trumpot, ezért előfordult, hogy az elhangzottakat nem nagyon lehetett érteni.
Nem tudni, elfogadná e a választás eredményét
Az utolsó elnökjelölti vitán a jelenleg vesztésre álló Donald Trump republikánus párti jelölt nem volt hajlandó kinyilvánítani, hogy elfogadja majd a választás eredményét. Trump a moderátor kérésére kifejtette, szerinte a média megmérgezte az emberek elméjét, de úgy vélte, ezen átlátnak a szavazók. Hozzátette, márcsak azért is megbundázták a választásokat, mert Clinton email-botrányai ellenére is elindulhatott.
Ki a báb?
Hillary Clinton a Wikileaks által nyilvánosságra hozott levelezése kapcsán azzal védekezett, hogy tulajdonképpen itt arról van szó, hogy az oroszok amerikai emberektől loptak adatokat, majd azokat nyilvánosságra hozták és ennek nyilvánvaló haszonélvezője maga Trump. Trump ugyan elítélte ezt, azonban hozzátette, hogy az ISIS elleni harcban például össze lehetne fogni az Oroszokkal, valamint megjegyezte, világosan látszik, hogy Putyin nem tiszteli Clintont. A demokrata elnökjelölt erre válaszul „Putyin bábjának” nevezte Trumpot, aki ezt azonnal visszautasította, és leszögezte, hogy Clinton – és Barack Obama jelenlegi elnök is – azért nem kedveli Putyint, mert minden sarkon kijátszotta és felülmúlta őket.
A legfelsőbb bíróságról szól ez az egész
Az ultrakonzervatív Antonin Scalia bíró halála óta betöltetlen ez a tisztség, a republikánusok ugyanakkor Obama baloldali irányultságú jelöltjével még a kongresszusban sem voltak hajlandók foglalkozni. A republikánusok szerint az új elnök feladata kell legyen a legfelsőbb bíró kiválasztása, aki évtizedekre előre meghatározhatja a legfelsőbb bíróság erőviszonyait. Clinton arról beszélt, a legfelsőbb bírónak nem Trump gazdagjait, hanem az amerikai átlagembereket kell képviselnie, ugyanakkor elmondta, bár nem venné el mindenkitől a fegyvert, értelmes fegyverszabályozást akar, mivel gyerekek is megsérültek, és évente 33 ezer ember halálát okozzák a fegyverek. Trump megjegyezte, Chicagóban van az egyik legszigorúbb fegyverkorlátozás, mégis ott történik az egyik legtöbb fegyveres erőszak is.
Clinton kitépné a babát az anya méhéből
Az abortuszról szóló szópárbajban Trump úgy festette le ellenfelét, mint aki – támogatván a terhesség kései szakaszában elvégezhető abortuszt is – megengedné az orvosoknak, hogy „éppen megszületése előtt kitépjék a babát az anya méhéből“. Clinton azzal vágott vissza, Trump még régebben azt hangoztatta, hogy meg kellene büntetni azokat a nőket, akik abortuszt végeztetnek el magukon. A demokraták elnökjelöltje mindemellett az abortuszt egy minden nő számára fájdalmas döntésnek nevezte. Az idézett álláspontját Trump – a közfelháborodás hatására – később módosította, s nem a nők, hanem az abortuszt végző orvosok megbüntetését szorgalmazta.
Trumpot boldoggá teszi, ha becsmérelheti a nőket
Amikor a műsorvezető rákérdezett Trumpnál az állítólagos szexuális zaklatásaira vonatkozó vádakra, a milliárdos tagadta ezeket. Véleménye szerint Clinton kampánycsapata kereste meg ezeket a nőket, akik csak hírnévre vágytak. „Még a feleségemtől sem kértem bocsánatot, mert nem csináltam semmi” – hangsúlyozta. , Clinton kampánycsapata mesterkedése eredményének tudta be, s javasolta, hogy inkább Clinton email-botrányára összpontosítsanak. Hillary Clinton gyorsan megismételte, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nem javasolta a vádemelést ellene e-mailjei ügyében, és azonnal témát is váltott.
Ezen a ponton kitért arra is, hogy felvételek bizonyítják, hogy Clinton kampánycsapata arról beszél, hogyan tudnak az aktivisták erőszakot szítani Trump kampányrendezvényein. Clinton szerint Trumpot az teszi boldoggá, ha becsmérelheti a nőket, sérti az önbecsülésüket és a méltóságukat. Hillary Clinton szerint ebből is látszik, milyen ember igazából Trump.
Trump beszólt a NAFTA-nak is
Clinton Obama gazdasági és politikai teljesítményét méltatta amirko arról beszélt, Trump csak a gazdagoknak adna adócsökkentést, míg a demokraták a középosztályt és a nőket támogatnák. Nagyszabású munkahelyteremtésre tett ígéretet és a kisvállalkozások támogatására. Trump ugyanakkor arról beszélt, a Bill Clinton idejében megkötött NAFTA szabakereskedelmi egyezmény miatt szűntek meg a munkahelyek Floridában, Pennsylvaniában, Ohióban, és New Yorkban, és ezt a hibás lépést akarja Hillary Clinton kozmetikázni.
Clinton akár visszafizethetné a Katartól kapott pénzeket
A politikusok alapítványai is szóba kerültek a vita alkalmával. Trump arról beszélt, a Clinton tulajdonképpen egy bűnszövetkezetet működtet, Szaúd-Arábiától és Katartól komoly pénzeket fogadtak el, pedig ott egyáltalán nem járnak élen a nők jogaiban. Hozzátette, szép gesztus lenne, ha visszafizetnék az innen kapott pénzeket. Clinton erre úgy reagált, a pénzek 90 százalékát programokra költötték, és a felügyelő szervektől is a legjobb értékeléseket kapták. Trump alapítványaival kapcsolatban megjegyezte, azt nem lehet tudni, Trump mire költötte a pénzét, mert nem hozta nyilvánosságra az adóbevallását.
Trump arról is beszélt, Clinton 30 éve van a politikai pályán, mégsem valósított meg semmit abból, amit most elnökjelöltként ígért. Mint fogalmazott, „csak beszél, de semmit nem vitt véghez”. Példaként hozta fel Szíriát, és Irakot, a hatalmi vákuumban létrejött ISIS-t is. Clinton erre úgy reagált, ő a Fehét Házban követte végig az Oszama bin Laden elleni akciót, Trum pedig eközben a Celebrity Apprentice reality műsorában szerepelt.
Kell a fal
Zárszavában Trump az afroamerikaiak és a spanyolajkúak helyzetének és életkörülményeinek javítását, Clinton pedig a gazdaság és az oktatás javítását, valamint nemzeti összefogást ígért. Trump ugyanakkor megjegyezte vannak „rossz hombre”-k, akiket az ország határain kívül szeretne tudni. „Erős határokra van szükség, a drogokat az országon kívül kell tartani. Szükség van a falra” – utalt a Mexikóval közös határra tervezett falra. Trump szerint Clinton megnyitná a határokat, és tömeges amnesztiát adna.
Clinton erre úgy reagált, ő nem akarja szétszakítani a családokat, és bár az erőszakot alkalmazó illegális bevándorlókat elítélte, Trump elképzeléseit úgy jellemezte, hogy a hatóságok megjelennének az iskolákban, vonatokon, buszokon, otthonokban. Megjegyezte, Trump is alkalmazott illegális munkásokat a Trump Tower építéséhez.
Forrás: MTI/index.hu
Kezdőkép: baconfromacorns.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS