A Fidesz, a KDNP és a Jobbik egyetért a hetedik alkotmánymódosításnak a frakcióközi egyeztetések után kialakult szövegével, ám „politikai kérdések fennmaradtak” – mondta Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető a Fidesz, a KDNP, valamint a Jobbik és az LMP közti négypárti tárgyalás után.
Az LMP később dönt arról, hogy a szöveg ismeretében támogatják-e az alkotmánymódosítást, a Jobbikkal pedig továbbra is fenntartotta azt a véleményét, hogy ki kell vezetni a letelepedési kötvényt. A Jobbik korábban ezt támasztotta az alaptörvény-módosítás támogatásának feltételéül. A Fidesz szerint azonban ennek semmi köze az alkotmány módosításához, a kötvények ügye finanszírozási kérdés.
Megvan a szöveg, a politikai vitákat nem tárgyalták
A frakcióvezető összegzése szerint a törvényalkotási bizottság elé kerülő alkotmánymódosítási szöveg „minden igényt kielégít, kompromisszumos, mindenkinek benne van a saját javaslata”, a fennmaradó politikai kérdések megoldását viszont a frakcióközi megbeszélésen nem tűzték ki célul. Kósa a legfontosabb kompromisszumok között említette, hogy a migrációs kérdésekre vonatkozó jogszabályi területeket sarkalatosnak minősítették, azaz a jelenlévő parlamenti képviselők kétharmadának támogatásához kötötték. Az alaptörvény-módosítás biztosítja Magyarország megvédését a kötelező betelepítési kvótától; a parlamenti zárószavazást november 8-án meg lehetne tartani, de végleges döntés még nincs – jelentette ki a politikus.
Helyes törekvés a hazai tulajdonú média
A Népszabadságot is kiadó Mediaworks Opimus Press általi megvásárlásával kapcsolatban helyes törekvésnek nevezte, hogy hogy a magyar piacon jelen lévő média minél nagyobb része legyen hazai tulajdonban. A média nemzeti elkötelezettségét leginkább a tulajdonosi struktúra biztosítja – mondta, hozzátéve, hogy „ez nem jelenti a média egyszínűségét”. A Fidesz frakcióvezetője szerint ostobaság Mészáros Lőrinc közelinek nevezni az Opimust, amely egy nyílt részvénytársaság, nagyon sok tulajdonossal. A témával kapcsolatos szavait azzal zárta:
Nem tudom, hogy kinek mi a szándéka a Népszabadsággal kapcsolatban. Ez egy olyan médiaügy, aminek egyébként hozzánk semmi köze nincs.
A kereskedelemben dolgozók munkavégzésével kapcsolatos KDNP-s tervekről Kósa Lajos kérdésre azt mondta: a kereszténydemokraták szerint úgy kellene elkészíteni a beosztásokat, hogy a munkavállalóknak havonta legalább két szabad hétvégéjük legyen. A javaslaton még dolgoznak.
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője megerősítette, hogy csak a letelepedési kötvények kivezetése esetén járulnak hozzá az alaptörvény módosításához, viszont a módosítás szövegét el tudnák fogadni. Volner János a szerdai frakcióközi egyeztetés után kijelentette: biankó csekket nem töltenek ki. Pártja kitart amellett, hogy a kötvényeken keresztül gazdag bevándorlókat se lehessen betelepíteni és számoljanak fel egy olyan „korrupciós mechanizmust”, amelynek szálai a Fidesz vezető politikusaihoz és háttérembereihez kötődnek.
Enélkül nem lesz alaptörvény-módosítás
– közölte.
Értékelése szerint a kormány eleinte még próbált taktikázni, de most meghátrálni látszik, és úgy néz ki, hajlandó kivezetni ezeket a kötvényeket a rendszerből és törvényes garanciát adni, hogy nem is vezetik azokat vissza. Hozzátette: ezt kívánja a választói akarat is.
A frakcióvezetőt kérdezték arról is, hogy sajtóhírek szerint a bőnyi lövöldözésben érintett a Jobbikhoz köthető Magyar Nemzeti Arcvonal vezetője.
Most ezt nem gondolja komolyan ezt a kérdést?
– kérdezett vissza Volner János, aki szerint a riporter „fideszes pletykaportálokra hivatkozik”.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS