Több mint félmillió forintért cserébe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyik osztályvezetője egyes cégekről adótitoknak minősülő adatokat adott ki, ellene és két társa ellen eljárás indult – közölte Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vezetője.
A NAV egyik Pest megyei adóigazgatóságán a végrehajtási osztály vezetőjeként dolgozó férfi elleni nyomozást a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indították. A megalapozott gyanú szerint a férfi összesen több mint félmillió forint ellenében vállalta, hogy két társa által megjelölt cégekről adótitoknak minősülő adatokat szolgáltat ki, és az adóvégrehajtási eljárás jogellenes befolyásolása útján közreműködik abban, hogy a cégekkel szembeni eljárás eredménytelenül záruljon, így az adótartozást végül töröljék – áll a közleményben. A főügyészség október 26-án – egy pénzátvétel után – elfogta az osztályvezetőt, akit vezető beosztású hivatalos személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntette miatt hallgattak ki gyanúsítottként, majd őrizetbe vették.
Még nem gyanúsított a vesztegető
Úgy tudjuk, hogy a főgyanúsított két társa civil, akik az egyelőre még – hivatalosan – nem azonosított vesztegető és a NAV-os osztályvezető között közvetítettek, illetve részt vettek a pénzátadásban. Őket is kihallgatták ugyanazon a napon. Mindannyian beismerték a bűncselekmények elkövetését és szabadlábon védekeznek. Simon Richárd, a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője megkeresésünkre azt mondta, hogy a nyomozás még folyamatban van és a gyanúsítottak köre még bővülhet.
Érdemes megemlíteni, hogy egy ugyancsak vesztegetéssel összefüggésbe hozott, magas rangú NAV-os ügyében jövő héten fog ítéletet hozni első fokon a Fővárosi Törvényszék. T. Zoltán egykori pénzügyőr alezredes terhére azt rója a vádhatóság, hogy 2011. évtől a 2013. februári elfogásáig a rendelkezésére álló nyilvántartásokból kiválasztotta azokat az ügyeket, melyek érintettje a feltételezése szerint nagyobb vagyonnal rendelkezett és amelyekben a büntetőeljárás megindulása esetén várhatóan előzetes letartóztatásba kerülhet. Az alezredes civil bűntársát bízta meg, hogy a kiválasztott vállalkozókkal,közvetítők útján is felvegye a kapcsolatot és ajánlja fel, nagyobb összeg – általában 10 millió forint – ellenében elintézik, hogy az érintettel szemben ne induljon büntetőeljárás, illetve a már esetlegesen folyamatban lévő nyomozás esetén információt adnak át a nyomozás során beszerzett bizonyítékokról és a tervezett nyomozási cselekményekről. A vád szerint előfordult az is, hogy a már előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított számára ígértek segítséget ahhoz, hogy a legrövidebb időn belül szabadlábra kerüljön. A NAV-os tiszt az ajánlat elfogadása esetén jogosulatlanul adatokat kért le a hivatalos nyilvántartásokból, és azokat, továbbá a rendelkezésére álló információkat jogosulatlanul kiadta az érintetteknek.
Forrás: PestiSrácok.hu/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS