Minap jelentette be Lázár János a szokásos heti kormányinfón, hogy az elmúlt 30 évben soha nem látott mértékű pedagógusbér-emelést hajt végre a kormány. A Pedagógusok Demokratikus Szervezetének elnöke, Mendrey László szerint csak szemfényvesztés a jövőre ígért 36 milliárd. Igaz, az EMMI válaszközleményében 38,4 milliárdról beszél, és szerintük a szakszervezeti vezető fölöslegesen hergeli a pedagógusokat. A PestiSrácok.hu-nak Mendrey még megemlítette, hamarosan újabb megmozdulások várhatók, ugyanis nem történtek meg a szükséges rendszerszintű változások.
Csak újabb terelés és félrekommunikálás Lázár János legutóbbi kormányinfós kijelentése – mondta a PestiSrácok.hu-nak Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke szerint “biztosan lemaradtak valamiről, ha a kormány az elmúlt 30 év legnagyobb béremelését hajtotta végre az ágazatban és egyúttal köszönik szépen a 36 milliárdot.” Ez az információ csak a kormány szemüvegén nézve állja meg a helyét, hiszen a mostaninál jelentősebb mértékű béremelés zajlott 2002-ben. Mendrey úgy látja, a jövő év szeptembertől ígért béremelés csak a pedagógus életpályamodellhez tartozó bérrendezés negyedik részlete, amely 2017-ben csak az utolsó 3 hónapra vonatkozik és mértéke mindösszesen 3-5 százalék közötti. Így havi szinten is maximum 9 ezer forint pluszt jelent a pénztárcákban. Az érdekvédő szerint ez nagyságrendekkel marad el a „lázári mértéktől”, hozzátéve, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentése egyre jobban hasonlít Rétvári Bence „jó gyakorlatához”, aki hosszú hónapokon keresztül kezdte úgy: „a pedagógusok jelentős béremelést kaptak…”
Az EMMI, szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszközleményében azt írja, szerintük Mendrey László “hergelni próbálja a pedagógusokat, miközben nem volt hajlandó részt venni a Köznevelési Kerekasztal munkájában, ahol már számos a pedagógusok munkáját segítő intézkedésről született döntés.” Mint írják a kormány elsőként a pedagógusoknak indított életpályaprogramot, amelyben négy év alatt, 2017-re átlagosan 50 százalékkal emelkedik a pedagógusok bére. Ez 175 ezer pedagógust és felsőfokú bölcsődei nevelőt érint. A bérelemelésre – fogalmaz a közlemény- a kormány eddig 226 milliárd forintot fordított és jövőre újabb 38,4 milliárdot fog.
Nem jön össze a 36 milliárd?
Mint mondta, számítása szerint még úgy sem jön össze a 36 milliárd forint, ha hozzáadja a nagyobb fizetéssel járó pedagógus II-be átsorolt 7 évvel a nyugdíj előtt álló kollégákat és ha beleveszi, hogy 2017-től amikortól – az összes korábban önkormányzati működésben lévő iskola állami kézbe kerül – a nevelő és oktatást segítő (NOKS) dolgozók bérét is az állam biztosítja és a fizetésüket megemeli 10 százalékkal.
Itt adott hangot azon véleményének is, hogy továbbra sem érti miért van az, hogy az érintett nagyjából 15 ezer tanár túlnyomó többségét automatikusan átsorolják a magasabb fizetéssel járó kategóriába, míg a kb. 1300 fő – akik elkezdték, de végül valamilyen oknál fogva nem fejezték be az átminősítési eljárást – csak úgy kerülhet pedagógus II-be, ha részt vesz az egyébként gyorsított eljárásban, melynek költségét az állam magára vállalta. Mendrey László szerint mindez sérti az egyenlő bánásmódot és azt gondolja, a kormánynak ebben az esetben gesztus értékű lépésként mindenkit automatikusan át kellett volna sorolni.
Szokásos terelés csak mindez, hiszen a közoktatás problémái folyamatosan felszínre kerülnek, mondta a PDSZ elnök. Jó példa erre a szociális ágazatban tervezett december 5-i sztrájk, amelyhez szolidaritásból a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is csatlakozott, tette hozzá. Megint megemlítette, hogy az egyébként nagyon helyes minimálbér emelésből kimaradnak a tanárok egy korábbi kormányrendelet eltörlése miatt. Ez jövőre számukra 25-30 forint mínuszt jelent havonta. Sérelmezte, hogy semmi nem valósult meg a tanárlázadások követeléseiből, és úgy véli a KLIK átalakítása csak további forrás kivonásra teremt lehetőséget.
A felszín alatt izzik a parázs
Előbb-utóbb megint történni fog valami, és biztosan lesznek megmozdulások, mivel a mögöttünk álló időszak eseményei nem hozták meg a kellő eredményt
– fogalmazott Mendrey, aki ugyan nem árult el többet arról, hogy mire lehet majd számítani, de hozzátette, a PDSZ együttműködik mind a Tanítanék Mozgalommal, mind a Civil Közoktatási Platformmal és a többi szakmai szervezettel egyaránt.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS