Az Irakban és Szíriában jelentős területeket elvesztő Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet Egyiptomban is gondokkal küzd, ahol a hadsereg megpróbálja kiűzni a Sínai-félszigeten lábukat megvető dzsihadistákat – írta pénteki elemzésében az AFP francia hírügynökség.
2013 óta az IÁ egyiptomi szervezete erőszakos lázadást hajt végre a félsziget északi részében. A Sínai Tartomány nevű terrorcsoport több száz rendőrt és katonát ölt meg. Csütörtökön tizenkét – a dzsihadisták szerint tizenöt – katona halt meg a Szabíl falunál lévő ellenőrző ponton gépkocsiba rejtett pokolgéppel elkövetett merényletben. Ez a csoport vállalta magára az orosz chartergép elleni, 2015 szeptemberi merénylet elkövetését. A 224 ember halálát előidéző robbantás egyben végzetes csapás volt az egyiptomi idegenforgalomra. A Sínai-félszigeti dzsihadistáknak azonban nem sikerült lakott területeket birtokukba venni: 2015 júliusában a hadsereg visszaverte a Sejk-Zuvejd városka elfoglalásáért indított támadást. A szervezet a felmorzsoló háború taktikájával próbálja fenntartani a nyomást, de egyre inkább sarokba szorítják. A katonák földig rombolják a Gázai-övezet határán lévő lakóházakat, hogy ütközőövezetet hozzanak létre, és lerombolják a földalatti alagutakat, a félszigetet Egyiptom többi részével összekötő utakon pedig ellenőrző pontok sokaságát állítják fel. Jantzen Garnett, a Navanti Group Analytics agytröszt szakértője szerint a hadsereg legnagyobb sikere, hogy sikerült a 2013-ban, Mohammed Murszi elnök megbuktatása és az iszlamisták elleni véres megtorlás után kitört felkelést a Sínai-félsziget északi részére korlátozni.
“A hadsereg rövid távú eredményeket ért el, de a dzsihadista csoport továbbra is alkalmazkodóképes, és az eredményeket hosszú távon nem szabad sikereknek tekinteni”
– figyelmeztetett a szakértő. A Sejk-Zuvajdban elszenvedett kudarcuk óta a dzsihadisták más típusú műveleteket választottak – magyarázta Mokhtar Awad, az amerikai George Washington egyetem kutatója.
“A terrortámadásokra összpontosítanak, robbanószerkezeteket ásnak el, több, orvlövészek által végrehajtott támadást követnek el”
– mondta. A fegyveresek tiszteket rabolnak el és ölnek meg, besúgókat végeznek ki gyakran nyilvánosan, mint ahogyan ezt két alkalommal el-Arísban, Észak-Sínai tartomány székhelyén tették. A hadsereg csak alkalomszerűen jelenti be a támadásokban elesett katonáinak a halálát, és a közölt veszteségeket független forrásból nagyon nehéz ellenőrizni. Novemberben az egyiptomi média legalább tíz katona és tiszt temetéséről tudósított. Az áldozatok egy nappal korábban olyan támadásokban haltak meg, amelyekről nem számoltak be a nyilvánosságnak. A hadsereg – állítása szerint – több száz dzsihadistát ölt meg, ez utóbbiak soha nem adnak számot a veszteségeikről. Az IÁ Sínai-félszigeti szervezetének hierarchiája továbbra is rejtély. A hadsereg augusztusban bejelentette, hogy megölte a csoport vezetőjét, Abu Duaa el-Anszárit, de közelebbi részleteket nem közölt. Az Anszári ragadványnév, amellyel a dzsihadisták azt jelölik, hogy az illető a Sínai-félszigetről származik, és amely arra enged következtetni, hogy egy Sínai-félszigeti beduinról van szó.
Egy elfogott dzsihadista viszont a kihallgatásakor azt vallotta, hogy az IÁ helyi főnökének nem ismerik a személyazonosságát, és egyik alárendeltje útján közli a parancsait. A főnök alá tartozó vezetők feladatait – biztonság, katonai ügyek, pokolgépek előállítása és média – a különböző részlegek parancsnokai között osztják meg. A médiafelelős az ismert beduin dzsihadista, Sádi el-Menei – tudta meg ügyészségi iratokból az AFP. Menei már az Anszár Beit al-Makdisz (Jeruzsálem védelmezői) egyik fontos vezetője volt. A csoport azután vette fel a Sínai Tartomány nevet, hogy csatlakozott az Iszlám Államhoz. Az Anszár Beit al-Makdisz a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök 2011 februárjában történt bukása után az Izrael elleni támadásokat végrehajtó fegyveresekből állt. A csoport tagjai voltak gázai palesztin dzsihadisták, illetve a 2004 és 2006 között üdülőhelyek elleni pokolgépes merényleteket elkövető beduin fegyveresek is.
PS/MTI Fotó:parameter.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS