Leleplezték Budapesten IV. Károly, az utolsó magyar király mellszobrát. A Városháza parkban álló műalkotást Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, és Habsburg György, az uralkodó unokája avatta fel.
Semjén Zsolt ünnepi beszédében kiemelte: a rendszerváltozás után is közel két évtizednek kellett eltelnie, hogy a háború utáni történelemtanításon átlépve, elhallgatott fejezeteiről nyugodtan, tényszerűen lehessen beszélni. A kommunista történelemszemlélet hazájukhoz hű, nemzetükért felelősséget vállaló személyeket tűntetett fel negatív színben vagy ellenségként, és helyükre a megszállók kritikátlan kiszolgálóit állította példaképül. Emiatt megpecsételődött mindazon szobrok sorsa, amelyek az elszakított területekre emlékeztettek, a 19-es kommün áldozatainak állítottak emléket vagy a történelmi Magyarország vezetőihez voltak köthetők – mutatott rá.
A kormányfő helyettese felidézte, hogy IV. Károlyt 2004 őszén avatták boldoggá. II. János Pál pápa boldog Habsburg Károly emléknapjának nem halála, hanem esküvője napját, október 21-ét jelölte ki. Ezzel – emelte ki Semjén Zsolt – ráirányította a figyelmet példás házaséletére, hangsúlyozva, hogy a szentté válás egyik útja a házasság. Semjén szerint szerencsésebb lett volna rögtön a király boldoggá avatásakor vagy még előtte szobrot állítani neki, ugyanakkor megkoronázásának századik évfordulóján mindenképpen méltó, hogy ezt az adósságot leróják.
Nagyszerű dolog egy nemzetnek, hogy az első királya szent, és az utolsó királyát is boldoggá avatták. Az életszentség a magyar királyok közül többekre jellemző, gondolva akár Szent László királyunkra. Mégiscsak a történelmünk megbecsülését jelenti, hogy tisztelettel megemlékezünk utolsó királyunkról. Az ő életpéldája azért is fontos, mert ő volt az egyetlen uralkodó, aki mindent megtett a békekötésért, és azért, hogy a birodalmát kivezesse a vérfürdőből. Mind a magyar nemzet történelmi emlékezete, mind a keresztény hit szempontjából, mind a személyes példa szempontjából fontos IV. Károly király
– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Semjén Zsolt.
Habsburg György, az uralkodó unokája arról beszélt, hogy nagyapja katona volt szívvel-lélekkel, a monarchiát szolgálta, s egyetlen államfőként a frontra ment, nem félt a veszélytől. IV. Károly életét felidézve kiemelte: az első pillanattól mindent megpróbált megtenni a békéért, a háború lezárásáért. Kitért arra is, hogy számos szociális intézkedést vezetett be, az első szociális minisztérium felállítása az ő nevéhez fűződik. A szobor felállítása nagy megtiszteltetés a családnak – mondta és köszönetét fejezte ki.
A szobor a főváros V. kerületében a Városháza parkban található, Juha Richárd alkotása.
MTI, PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS