Az MSZP nem hagyja magát a baloldali mikropártok által zsarolni, ezért bár odaáll a baloldalon már régóta lebegtetett előválasztás mellé, saját hét pontos tervezettel állt elő. A javaslatban szerepel e közös erkölcsi ideológiai alap meghatározása, és az is, hogy akár jobboldaliak is beleszólhatnának a baloldali jelöltek előválasztásába. Az MSZP ráadásul minden képviselőt egyénileg mérettetne meg, nem lennének különleges még a pártvezérek között sem. Az elképzelés azért is érdekes, mert olyan pártok kezdeményeznek most előválasztást, akik korábban egy népszavazás elszabotálására buzdítottak.
Csak különleges, neki megfelelő feltételek mellett áll az előválasztás mellé az MSZP. Mint arról korábban is írtunk, a szocialisták továbbra is vezető baloldali pártként tekintenek magukra, és nem szívesen vennék, ha más kisebb pártok a már kiépített hálózatukat kihasználva jutnának be a parlamentbe.
A CsepelInfo sajtóinformációkra hivatkozva arról ír, a jelöltállításhoz mind a 106 választókörzetben 500 ajánlást kell összegyűjteni. A baloldal egyes mikropártjai azonban jobbára csak a fővárosban rendelkeznek a hibahatár fölött mérhető támogatottsággal, míg a szocialisták kiépített hálózattal rendelkeznek, igaz, az ajánlások összegyűjtéséhez nekik is használniuk kell elvileg nem létező szimpatizáns-listáikat. A kisebb pártok tehát borítékolhatóan képtelenek lesznek összegyűjteni az ajánlásokat, mindenképpen szükségük lesz az MSZP-re, kérdés tehát, hogy a szocialisták milyen feltételekkel lesznek hajlandók a nagy összefogásra.
A korábbi gyakorlat szerint a pártok belső életének fontos része volt a jelölés, amelyet a helyi szervezetek is csak a felsőbb vezetés vétójoga mellett tehettek meg. A CsepelInfo sajtóforrásokra hivatkozva most arról ír, ennek a hagyománynak vége szakadhat, mivel az MSZP vezetése úgy döntött, kiáll az előválasztás mellett.
Ehhez az MSZP saját előválasztási koncepciót is kidolgozott, mivel a kisebb pártokkal folytatott korábbi tárgyalások nem hoztak előrelépést. Az elképzelést már kedden el is küldték az összefogás lehetséges szereplőinek. A nyugati demokráciáktól nem idegen az előválasztás intézménye, hasonló történt nemrégiben a francia jobboldalon, a magyar esetben ugyanakkor a pártok közös megegyezéssel de a választókra fogják bízni, melyik képviselőt indítják el a választásokon.
A szocialista javaslat hét pontban foglalható össze:
ÉRTÉKNYILATKOZAT – az előválasztás résztvevői elfogadnak egy közös értéknyilatkozatot, amelyben nemcsak az előválasztás technikai részleteit rögzítik, hanem a közös alapelveket értékeket is, amelyek összekötik a baloldali pártokat. Bár nem kormányprogram, de több tartalommal bírna, mint az Orbán Takarodj!
GAZDASÁGPOLITIKA – Az MSZP szeretne egyfajta utalást arra nézve is, hogy az összefogás szakítana az unortodox gazdaságpolitikával, ezért néhány társadalompolitikai, gazdaságpolitikai és jogállami álláspontot szeretnének lefektetni, például az igazságos, progresszív adózás tekintetében.
MINDENKINEK EL KELL FOGADNIA – Az előválasztáson induló jelöltek, pártok, támogató „civilek” aláírják az értéknyilatkozatot, de azt el kell fogadnia az választónak is, aki az előválasztáson részt akar venni. Regisztrálni bárki regisztrálhatna egy harminc napos időszakon belül, ingyenesen.
A JOBBOLDALIAK IS BELESZÓLHATNAK – A harminc napos időszak alatt fel tudnák mérni, kik vesznek részt az előválasztáson, amelybe beletartoznak a Fidesz és a Jobbik szavazói is. A szocialisták ugyanakkor nem tartanak jobboldali trollkodástól.
MINDENHOL MEGTARTANÁK – Az MSZP mind a 106 egyéni választókerületben tartana előválasztást, semelyik párt semelyik képviselője nem kaphatna ez alól mentességet. Ez ugyanakkor azt jelenti, hogy a pártok vezetése is egyfajta népszerűségi rangsort állítana fel. A javaslat szerint még Molnár Gyulának is ajánlásokat kellene gyűjtenie.
A FELESLEG HAMAR LEMORZSOLÓDNA – annak érdekében, hogy magányos esélytelen jelöltek ne indulhassanak, mindenkinek 500 ajánlást kellene összegyűjtenie a regisztrálóktól.
KÉT HÉT ELŐVÁLASZTÁS – miután egy hónap alatt kialakul a jelöltek névsora, két hetet szánnának arra, hogy a választók valamelyik pártirodában leadják előszavazatukat. AZ MSZP a rögzített időpontban megtartott szavazásoktól sem riadna vissza, delegáltakat minden párt küldhetnek ellenőrzés céljából.
A miniszterelnök-jelölt választását a szocialisták úgy oldanák meg, hogy az előválasztás alkalmával nemcsak a helyi képviselőkre, hanem a miniszterelnök-jelöltekre is lehessen szavazni. Egy másik javaslat az lenne, hogy külön tartanának előválasztást ebben a kérdésben, de az is elképzelhető, hogy már jóval korábban megegyeznek a pártok ebben a kérdésben.
Az MSZP kikötné azt is, hogy a közös jelöltek közös név és logó alatt induljanak a választásokon, ezért választási szövetséget ajánlanak. Függetlenek, civilek is indulhatnak az előválasztáson – például Kész Zoltán Veszprémben -, de nekik is vállalniuk kell, hogy nem függetlenként, hanem a közös logó alatt indulnak. A finanszírozásról a szocialista javaslat nem szól, ugyanakkor feltételezhetően jelentős forrásokat emésztene föl az előválasztás, a papír és az informatika árával mindenképpen számolni kell. Az elképzelés szerint a jelöltek kampányát minden jelöltnek és pártnak magának kell megoldania a törvények tiszteletben tartásával. Az előválasztás időpontja ugyanúgy kérdőjel marad, de mivel 2017 őszén már az igazi kampányt el kell indítani, 2017 nyárig le kell bonyolítani ezt a két hónapos történetet.
Forrás: csepel.info; kezdőkép: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS