Szó sincs arról, hogy Aleppó bevétele után leálljanak a harcok – jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök a Rosszija 24 orosz állami hírcsatornának nyilatkozva.
Kifejtette, hogy csak olyan területeken lehetséges a tűzszünet, ahol – mint fogalmazott – “a terroristák” jelzik szándékukat a fegyverletételre vagy az adott területet elhagyására.
Azt, hogy a tűzszüneti tárgyalások alatt is zajlanak a harcok, azzal magyarázta, hogy “nem bízunk a terroristákban”. Aszad elmondása szerint a “terroristák” több esetben is mást csinálnak, mint amit mondanak. Példának azt hozta fel, hogy szerinte amikor a “terroristák” fegyvernyugvást sürgettek, valójában rendezni akarták soraikat és feltölteni lőszerkészleteiket.
Aszad leszögezte: Aleppó felszabadításának nincs vége a város visszavételével. Elmondása szerint meg kell erősíteni Aleppónak, valamint az észak-szíriai város környékének a védelmét, mégpedig a felkelőktől – Aszad fogalmazása szerint a terroristáktól – történő “megtisztításával”. A szíriai államfő a “terroristák” Aleppón kívüli jelenlétéről beszélt, amivel kapcsolatban szóba hozta a szomszédos Idlíb tartományt, ahol jelentős számban vannak jelen lázadók.
Iráni politikai és katonai vezetők ugyanakkor gratuláltak a damaszkuszi rezsimnek Aleppó felszabadításához – jelentette az iráni állami televízió.
Teherán emellett feltételeket támasztott az aleppói tűzszünethez és evakuálási megállapodáshoz – közölte két felkelőcsoport és az ENSZ egyik tisztségviselője.
Közlések szerint a megállapodás értelmében a nagyrészt felkelőszervezetek kezén lévő Idlíb tartományba szállítanák Aleppóból azokat, akikre a megállapodás vonatkozik. A rezsimmel szövetséges libanoni Hezbollah síita szervezet azt tudatta: összesen 15 ezer ember – köztük négyezer lázadó – akarja elhagyni Aleppót.
Irán, amely a szíriai kormányerők oldalán Aleppóban harcoló két erős milíciát is támogat, azt szeretné, ha nemcsak Aleppóból evakuálnák a lázadó fegyvereseket és a még az ellenőrzésük alatt lévő városrész civil lakosait, hanem ezzel párhuzamosan két, a lázadók által támadott, Idlíb tartománybeli síita faluból, Fúából és Kefrajából is engednék elszállítani a sebesülteket – mondta a Dzsabhat as-Samíja felkelőcsoport egy Törökországban tartózkodó tisztségviselője.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, kiterjedt aktivistahálózattal rendelkező civil szervezet legfrissebb jelentése szerint az említett két síita falut ágyúzni kezdték a lázadók, a tüzérségi támadásnak áldozatai is vannak.
Recep Tayyip Erdogan török elnök azzal vádolta a szíriai kormányerőket, hogy megsértették az aleppói tűzszüneti megállapodást. Hozzátette, ennek dacára Ankara megpróbál kialakítani egy folyosót, hogy azon kimenekülhessenek a városból a civilek és a lázadók. Beszámolt arról is, hogy telefonon egyeztet Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a “nagyon törékeny” aleppói helyzet lehetséges megoldásáról.
A szíriai kormányerők szerdán egy újabb kerületet foglaltak el a felkelőktől Kelet-Aleppóban, ezzel mindössze 2,5 négyzetkilométernyi területre szorítva vissza őket – jelentette az Interfax orosz hírügynökség az orosz fegyveres erőknél a szíriai fegyverszünet betartásának megfigyelésére létrehozott hmejmími központra hivatkozva.
Az OSDH szerint a damaszkuszi rezsim fegyveres erői több órás tűzszünet után szerdán ismét lőni kezdték a még a felkelők kezén lévő utolsó aleppói övezetet.
A szíriai hadsereg egyik forrása emellett a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a nap folyamán a hadsereg és a vele szövetséges milíciák elűzték az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet harcosait a Palmüra városa melletti katonai repülőtér körüli magaslatokról.
A terroristák vasárnap foglalták el ismét Palmürát kétnapos szakadatlan harcokat követően. A kormányerők orosz segítséggel kilenc hónappal ezelőtt foglalták vissza Palmürát.
Stephen Townsend altábornagy, a Washington vezette nemzetközi koalíció amerikai parancsnoka rávilágított: veszélyt jelentek a terrorellenes koalícióra a dzsihadista szervezet Palmürában zsákmányolt fegyverei. Hozzáfűzte, hogy ez a veszély kezelhető mértékű. A Pentagonban videokonferencia keretében nyilatkozó altábornagy szerint amikor a terrorszervezet legutóbb elfoglalta Palmürát, páncélos járművekre és légvédelmi felszerelésekre tett szert.
Bassár el-Aszad interjújában viszont arról beszélt, hogy az Iszlám Állam nemrégiben Palmüra ellen végrehajtott támadása az bizonyítja, hogy a terrorszervezetet több állam, köztük az Egyesült Államok is támogatja. A szíriai államfő rámutatott, hogy az IÁ fegyveresei nagy számban, az iraki Moszultól több tucat kilométert megtéve, a korábbinál jobb fegyverekkel ellátva bukkantak fel a szíriai Palmüránál.
“Először: hogyan lehet elhozni a nehéztüzérséget Moszultól? Másodszor: miért maradt tétlen a Moszulnál és Rakkánál is működő amerikai légierő? Az igazság az, hogy ezeknek a terroristáknak a nagy része Rakkából és Deir-ez-Zórból érkezett, az amerikaiak közvetlen támogatásával, vagy jobb esetben az amerikaiak tudtával, aki szemet hunytak a dolog felett és megengedték Katarnak, Törökországnak és Szaúd-Arábiának, hogy ezt a küldetést az IÁ támogatása és pénzelése által végrehajtsák”
– mondta Aszad.
Bár Aszad bírálta az Egyesült Államokat, ismét kijelentette, hogy amennyiben Donald Trump amerikai megválasztott elnök valóban fel tud lépni a terrorizmussal szemben, “természetes szövetségesünkké válhat”.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS