Ahol a szükség ott a segítség, szokták mondani. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkatársai pedig valóban olyan helyekre viszik a segítséget, ahol a legnagyobb szükség van rá, hiszen a legvédtelenebb korosztálynak nyújtanak országhatárokat átívelő oltalmat. A szolgálat célja a fizikailag és értelmileg sérült, az árva, a nagyon tehetséges, de szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek felkarolása, életkörülményeinek javítása. A Szerencsés találkozások rovatunkban ezúttal a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat mutatkozik be, amely azért működhet eredményesen huszonhat éve, mert olyan biztos alapokon áll, mint az orvosok gyermekszeretete, elhivatottsága, szakmai felkészültsége, valamint egy minden elemében alaposan kidolgozott, folyamatos munkaterv.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapító elnöke Edvi Péter épp 27 éve engedte ki a segítségnyújtás szellemét a palackból. “A ’80-as évek végén Hannoverben éltem, több barátommal, ismerősömmel segítettünk az NDK menekülteknek, akik Magyarországon keresztül akartak Nyugat-Németországba disszidálni. De számos segélycsomagot vittünk Romániába is. 1989-ben egy ilyen út alkalmával jutottam el a csegődi árvaházba, ahol borzalmas állapotok fogadtak minket. Több mint száz haldokló gyermekre akadtunk ebben a romániai intézetben. A döbbenetből felocsúdva a segítségnyújtási szándékunk azonnal körvonalazódott, amelyben társaim is akadtak. Így alakult meg először Hannoverben a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, majd 1990 májusában a szervezet magyar, 1991-ben pedig romániai egyesülete. A nemzetközi sajtóban gyorsan elterjed a román árvák helyzete és nagyon sokan akartak segíteni. Egyre többen álltak mellénk, de egyre több segítségkérés is érkezett ezzel egy időben. Így elhatároztuk, hogy nem hagyjuk abba. Egyébként a csegődi gyerekek közül néhánnyal időnként találkozunk még mindig.”– kezdi a történetet Edvi Péter.
A szervezet több mint két évtizedes múlttal a háta mögött immár számos programot működtet. Ha csak a főbb projekteket számoljuk, akkor is tizenkettőt tudunk felsorolni. Ezek között is a leghangsúlyosabbak az egészségügyi ellátás az oktatási és a törvényelőkészítési programok. “2015-ben negyven magyarországi és külföldi gyermek kivizsgálásának, gyógykezelésének és műtétjének költségét fedeztük. Ötvenöt gyermeket láttunk el gyógyászati segédeszközökkel, valamint több mint tizenötezer gyermek vett részt orvosi szűrővizsgálatainkon. Mindennapos kapcsolatban állunk a Heim Pál Gyermekkórházzal, az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézettel és a Semmelweis Egyetemmel. A Szerencsejáték Zrt. harmincmillió forintos támogatása az évben egészségügyi programunkba épült be, ugyanis gyermekorvosi szakrendelőnk és a fóti Lovásterápiás Központunkat fenntartására, működtetésére fordítottuk. Ez az összeg lehetővé tette, hogy több ezer ingyenes kezelést, fejlesztést tudtunk biztosítani rászoruló csemetének. Fontos hangsúlyoznom, hogy a szolgálat működését, fenntartását megkönnyítené az, ha az Országos Egészségügyi Pénztár befogadná akár orvosi rendelőnket, netán fóti Lovásterápiás Központunkat vagy fogorvosi illetve nőgyógyászati buszunkat, sajnos ez idén sem történt meg.” -elemzi az alapító elnök a szolgálat munkáját valamint finanszírozási helyzetét.
A határokon átívelő segítség
Edvi Péter szerint nehéz számszerűsíteni azt, hogy hány gyermeket támogattak az alapítás óta. “A segítségnyújtásnak rengetek formája létezik. Mi is a lehető legtöbb módon igyekszünk a hátrányos helyzetű vagy épp beteg gyermekeknek illetve családjuknak segíteni. Ha az elmúlt évtizedek műtéteit, orvosi kezeléseit, az üdültetési programunkat vagy akár a gyermeknek tartott, őket érintő előadásokat összesítem, nagyjából egy millió gyerek életében volt jelen a szolgálat valamilyen formában, de ha csak a szó hagyományos értelemben vizsgáljuk a segítségnyújtást, akkor is legalább ötszázezer gyermekről van szó.”
A gyermekek megsegítését nem lehet országhatárok közé szorítani. Jól példázza ezt, hogy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a határontúli gyermekek felkarolásról, egészségügyi ellátásról is gondoskodik. Idén október elején is egy tizenkilenc fős orvoscsapat indult Székelyföldre egy egy hetes körútra. Ezen idő alatt több ezer rossz anyagi körülmények között élő gyermek vett részt ingyenes orvosi vizsgálatokon. Az orvoscsoportban csecsemő- és gyermekgyógyászok, gyermekneurológus, gyermek fül-orr-gégész, gyermekszemész, szülész-nőgyógyászok, gyermekurológus, gyermek-bőrgyógyász, kézsebész, mentőápolók, medikus- és szakorvosjelöltek dolgoztak.
Idén is többszáz gyermek kapott karácsonyi élményt a szolgálattól
A testi gyógyuláshoz valamint az egészséges fejlődéshez szükséges feltételek megteremtése mellett a szolgálat élményekkel is igyekszik a hátrányos helyzetű csemeték mindennapjaiba egy kis fényt vinni. Az év egyik legnagyobb rendezvénye idén is az Országházi Gyermekkarácsony volt, amikor 850 általános iskolás vendégeskedhetett a Parlamentben. 68 magyarországi településről, valamint a Kárpát-medencéből, Erdélyből, a Felvidékről, a Vajdaságból, Horvátországból, Kárpátaljáról és Burgenlandból, összesen 79 határon túli településről érkeztek gyerekek.
“A többszáz gyermek a Parlamentben kiválóan érezte magát. Csodálták a ház szépségét, tátott szájjal hallgatták az ismert énekeseket és nem győztek kérdéseket feltenni a világ- és olimpiai bajnok sportolóknak. A rendezvény végén pedig szép ajándékokkal távoztak a hazafelé vezető útra. December 18-án 1200 gyermeket láttunk vendégül az Operaházban. A gyerekek a Diótörő mesebalettet nézhették meg. A gyönyörű előadás az 1200 gyermeket elbűvölte. Innen is szép ajándékokkal indultak a gyermekek hazafelé.”
Vezető kép: ngysz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS