A FIFA végrehajtó bizottsága jóváhagyta a világbajnokság mezőnyének 32-ről 48 csapatosra bővítését. Gianni Infantino szerint nem a több pénzért csinálják, hanem azért, hogy az eddig alulreprezentált földrészek is több lehetőséget kapjanak, de azért pluszpénzt is jócskán hoz majd a FIFA konyhájára a sokkal több csapatot felvonultató rendezvény. Az európai élklubok A FIFA kongresszusának jóváhagyásáig mindent elkövetnek a bővítés ellen, sok esélyük viszont nincs, mivel a bővítés iránt nagyon lelkes afrikai és ázsiai országok adják a tagszervezetek több, mint felét.
A futball vébék lebonyolítási rendje több ízben is változott korábban, a létszámemelés viszont csak kétszer, illetve háromszor történt. Már az első alkalommal is 16 csapattal számoltak, de a nagy távolság miatt végül csak 13 csapat jelent meg Uruguayban. A következő vb-ken hosszú évtizedeken át tizenhat ország vehetett részt, majd 1982-től emelték 24 csapatosra a létszámot. Ez azonban csak négy ciklust ért meg, hiszen az 1998-as franciaországi világbajnoksággal kezdődően, már öt vébét rendeztek 32 csapattal. A mostani döntés értelmében további két világbajnokság fut még le ebben a rendszerben, majd 2026-tól már 48 csapat verseng majd a győzelemért egy teljesen új lebonyolítási rendben.
Az eddigi három helyett két biztos meccs jut mindenkinek
A jelenlegi rendszerben nyolc négycsapatos csoportban kezdődnek a küzdelmek, mindegyikből az első kettő jut tovább, és a nyolcaddöntővel induló egyenes kieséses szakaszban jutnak el a döntőig. Gianni Infantino FIFA-elnök korábbi terve egy selejtező körrel számolt, amely a csoportkör előtt szűkítette volna 32-re a bennmaradók létszámát.
Az új rendszerben háromcsapatos csoportokat hoznak létre, és nagyobb hangsúlyt kap az egyenes kieséses szakasz. A két csoportmeccs után a csoportok első két helyezettje továbblép a legjobb harminckettő közé, ahol a nyolcaddöntő előtt egy további egyenes kieséses kör lesz. Noha a döntős csapatok az eddigihez hasonlóan hétszer játszanak majd, az eddigi 64 helyett így már 80 meccset nézhetünk majd végig – ez feltehetően nem hoz magával drasztikus színvonalemelkedést…
Nem a pluszpénzért csinálják, de azért azt is hoz jócskán
Az új rendszer a kis nemzeteknek és a kijutás határán billegőknek kedvez. A FIFA szerint egyhangúlag fogadták el a javaslatot, és a földrészek szövetségei is „túlnyomórészt” támogatták. Az afrikai és ázsiai országok szövetségei 110-et tesznek ki a FIFA 211 tagszervezetéből, így ők különösen lelkesek, hiszen eddig alulreprezentáltak voltak a világbajnokságokon. Afrika öt, Ázsia pedig négy országgal lehet ott jelenleg, ami persze a két említett földrész futballjának általános színvonalát tükrözi. A 16 új hely földrészek közti kiosztása még a jövő zenéje, ezekről akkor lesz szó, ha a FIFA kongresszusa is elfogadja az új lebonyolítást. Feltehetően azonban Afrika, Ázsia, Észak-Amerika és a karibi országok kapják a helyek nagy részét, így magyar szempontból nem számíthatunk komoly könnyítésre a kijutásunkat illetően.
Infantino hangsúlyozta, hogy nem pénzügyi szempontok vezettek a változtatáshoz, de azért véletlenül egymilliárd dollár pluszbevételt is termel majd a kibővített világbajnokság. Nem beszélve arról, hogy így még több, focilázban égő országot lehet majd bevonni a futballal kapcsolatos kereskedelmi termékek piacára.
Az európai élklubok ellenkeznek
A terv egyik nagy támogatója José Mourinho, a Manchester United vezetőedzője, aki szerint jó, hogy tizenhattal több meccs lesz, több ország csaphat össze, és mégsem növekszik a játékosok terhelése. „A bővítés azt jelenti, hogy a világbajnokság még hihetetlenebb társadalmi esemény lesz. Több ország, több beruházás különböző országokban az infrastruktúrába és az utánpótlásba.”
Ellenzők is akadnak viszont bőven. A Német Labdarúgó Szövetség elnöke, Reinhard Grindel a felhígulás miatti minőségromlástól és a játékosok túlterhelésétől tart, utóbbiban osztják a véleményét Európa élklubjai is. Az Európai Klubszövetség fel is szólította a FIFÁ-t a döntés felülvizsgálatára, mondván az egy évben játszott mérkőzések száma már így is elfogadhatatlanul magas.
forrás: cnn.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS