Bár csak tavaly jött létre a budapesti olimpia megfúrásával kampányoló, csütörtöktől aláírásgyűjtésbe kezdő Momentum Mozgalom (MoMo), amely a szokásos ballib forgatókönyv szerint függetlennek és civilnek mondja magát, máris komoly törésvonalak látszanak a szervezetben. A MoMo egyik viharos körülmények között távozó tagja révén a PestiSrácok.hu bepillantást nyerhetett a mozgalom belső életébe, hátországába. A fiatalember elmondása szerint azért hagyta faképnél a csoportot, mert „leszerepelt kommunisták” kezdték el mozgatni a szálakat a háttérből. Az egyik kulcsembernek az MSZP választmányának egykori helyettes vezetőjét, Haris Évát nevezte, aki Bajnai Gordon és Falus Ferenc fölépítésén is fáradozott már – az ismert eredménnyel.
A fiatalember – aki kérte, hogy nevét ne hozzuk nyilvánosságra – a PestiSrácok.hu-nak azt írta, sok barátjával együtt a kezdetektől, 2015-től ott volt a szárnyait bontogató szervezetnél, amelynek ma reggel startol a NOlimpia aláírásgyűjtő kampánya. A MoMo főként végzős vagy frissen diplomázott szakkollégista fiúkból és lányokból állt, akik az Y és a Z generáció politikai szervezetét akarták létrehozni. Mint fogalmazott:
Tetszett, hogy fiatalok a nemzet ügyeivel akarnak foglalkozni, de nem jobbikos hőzöngéssel vagy fidelitasos hataloméhséggel. Egy ponton viszont elment a kedvem az egésztől. Ez a pont akkor jött el, amikor a Momentum vezetői sokszorosan leszerepelt ballib öregek befolyása alá kerültek. Nem tudom, mennyire tudatos döntés ez a részükről, és mennyire naivitás. Mindenesetre egyik sem ígér sok jót egy olyan szervezettől, amely az elmúlt 25 évvel szemben határozza meg magát, és a választásokon akar indulni. Az volt a félelmem, hogy az önmagát túlélt szocialista és liberális régi elit trójai falova lesz az egész, ebben pedig semmilyen formában nem akartam részt venni. A kulcsember ebben a kapcsolatban Haris Éva.
„Kellően erőszakos”
A közélet iránt érdeklődőknek nem lehet ismeretlen a Haris név. Haris Éva a rendszerváltás előtt az állampárt vezetőképzőjében tevékenykedett. A váltás után az MSZP választmányának elnökhelyettese volt, majd 2010 és 2012 között Falus Ferenccel (a balliberálisok nyakon öntött 2014-es főpolgármester-jelöltjével) egy Mátyás Király nevű politikai mozgalmat szervezett. Ezután Bajnai Gordon körül kezdett mozgolódni, és egyik szervezője volt a mára szintén köddé vált Haza és Haladás Egyesületnek. Állítólag tőle származik az a korszakos gondolat, hogy a politikai antitálentum, Falus Ferenc legyen a balliberálisok főpolgármester-jelöltje 2014-ben. A MoMó-ból kilépő informátorunk szerint Haris Éva a „minden ellenzéki párt felé meglevő csápjaival” érte el, hogy Falus legyen a jelölt. Mígnem jött a hidegzuhany.
A volt MoMo-tag szerint Haris Éva támogatja és trenírozza a Momentum vezetőit.
Elsőként lájkolják, és osztják meg ő és az emberei a Momentum eseményeit és Facebook bejegyzéseit. Ő koordinálja a vidéki szervezetépítést, persze csak egy pszichiáterhez illően finoman és óvatos manipulációkkal. Hogy a srácok elhiggyék, ők csinálják az egészet.
Haris Évát így jellemezte:
Kellően erőszakos, lehengerlő és manipulatív (diplomájára nézve pszichiáter…), talán nem véletlen, hogy minden szervezettel előbb-utóbb összeveszett, akikkel kapcsolatban állt. Pénze és ideje viszont van, így újabb és újabb társaságok kerülnek a hálójába.
Haris Évát a Heti Válasz 2009-ben „az MSZP egyik képviselőjelölt-felkészítésben jártas pszichológusának” nevezte. A hölgy neve a tiszavirágéletű Kontroll Csoport nevű szervezet 2015-ös fölbukkanásakor is bekerült a hírekbe. Akkor az Index tette közzé, hogy Haris mellett Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter, Bitó László, a Haza és Haladás egyik alapítója, Kincses Gyula, a Gyurcsány-kabinet volt egészségügyi államtitkára vagy éppen Felcsuti Péter volt bankvezér, a 2009-es baloldali miniszterelnök-jelölti casting egyik hírbe hozottja is szervezkedik a Kontrollban, hogy új víziójukkal legyőzzék a Fideszt.
Haris Éva férje nem más, mint a budapesti autószalonjairól és spanyolországi ingatlanbefektetéseiről ismert Haris György, az egykori SZDSZ farvizén mozgó nagyvállalkozó, aki a 100 leggazdagabb magyar listáján is szerepelt.
Átmentenék magukat
Levélírónk jelezte, nincs baja azzal, ha baloldali és liberális fiatalok politikai szervezetet csinálnak. Sőt, örülne is, ha nem „kommunista dinoszauruszok” állnának az ellenzéki oldalon.
De hihetetlenül gusztustalannak tartom, ha a leszerepelt kommunisták így akarják átmenteni magukat. Akik pedig ehhez akár tudattalanul is asszisztálnak, azok ne lépjenek fel úgy, mint ha az egész generációjukat képviselnék
– fogalmazott.
Márpedig úgy lépnek föl. A MoMo vezetői a napokban végighaknizták a média egyik felét (lásd: itt, itt, vagy itt). A 444-nek adott interjúban a szervezet elnöke, Fekete-Győr András a balliberális pártok unalomig ismételgetett kliséivel támadott:
romokban hever az egészségügy, romokban az oktatás. A legtöbb gazdasági mutatóban labdába sem rúgunk már a régiós versenytársaink mellett. 4 millióan élnek ma Magyarországon a létminimum körül.
A sajtó már korábban föltárta, hogy a szervezet elnökének apja, az azonos nevű Fekete-Győr András 2010 óta az Országos Betétbiztosítási Alap ügyvezetője. A mozgalom egyik tagja Radnóti András, Radnóti Sándor SZDSZ-es filozófus fia, de a Momentum tagja még az SZDSZ-es, majd MSZP-s Mécs Imre egyik fia. Ennek kapcsán (az ifjabbik) Fekete-Győr András a 444-nek azt ecsetelte:
Nem kell, és nem lehet azt szégyellni, hogy te ilyen vagy olyan családba születtél, és neked esetleg több jutott.
Az interjúból egyébként az is kiderült, hogy „nagyon feszült” a MoMo, mert már másfél éve működnek, és már valamit csinálni akartak, hogy „ne csak l’art pour l’art menjen ez az egész”. Így kapóra jött nekik az olimpia, amit most megpróbálnak meghiúsítani, mert szerintük fontosabb dolgokra kéne költeni az adófizetők pénzét, mint velodromra.
Kérdéseinkkel megkerestük Fekete-Győr Andrást, ám egyelőre nem reagált. Amint válaszol, cikkünket frissítjük.
Baklövésnek tűnik
A fővárosi népszavazás aláírásgyűjtése csütörtökön indul, és 138 ezer aláírásra van szükségük. Bár hitük szerint egy eredményes és érvényes népszavazással megfúrhatják az olimpiát, a valóságban még a referendum kiírása is erősen kétséges. Az Átlátszó.hu újságírója által kezdeményezett, hasonló témájú referendum egyszer már elvérzett a Kúrián. Jogi nonszensznek tűnik, hogy egy helyi népszavazással miként akarják annulálni az Országgyűlés által elfogadott törvényt. Erre legfeljebb egy országos ügydöntő népszavazással lenne halvány reményük.
A MoMo kezdeményezése azért is tűnik baklövésnek, mert a felmérések szerint a magyar emberek elsöprő többsége szeretné, ha Budapest rendezné a 2024-es nyári olimpiát. A Kód Piac-, Vélemény- és Médiakutató Intézet által tegnap közzétett közvélemény-kutatás szerint tavaly májushoz képest jelentősen megugrott a budapesti olimpiát támogatók aránya. A december elején készült felmérés szerint az emberek csaknem 63 százaléka támogatja a magyar pályázatot. A legnagyobb mértékben a fővárosiak és a fiatalok körében nőtt meg az olimpia támogatottsága. A budapestiek esetében ez az arány még mindig az országos átlag alatti, de így is 55 százalékos.
Vezető képünkön Fekete-Győr András látható. Fotó: Mandiner.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS