Bernie Sanders, vermoni szenátor szerint “mulattató” volt, ahogyan beiktatási beszédében Donald Trump támadta az elitet, amelyik mögötte ült. Az elnök egyébként erre a megjegyzésre nem, de a tőle megszokott szarkasztikus stílusban reagált Twitter-üzenetekben az előző napi, világszerte több mint egymillió embert megmozgató tiltakozó megmozdulásokra.
Bernie Sanders, aki Hillary Clinton vetélytársa volt a demokraták elnökjelöltségéért folytatott választási küzdelemben, a CBS televízió “Szemben a nemzettel” című vasárnap délelőtti televíziós vitaműsorában fejtette ki véleményét Trump beiktatási beszédéről. A szenátor nem mulasztotta el megjegyezni azt sem, hogy a Donald Trump mögötti VIP-szektorban csupa milliárdos ült. Hangsúlyozta, hogy a beiktatáson az ország néhány legbefolyásosabb személyisége vett részt, s hozzátette, hogy ők az elmúlt-tíz-húsz évben csak tovább gyarapították a vagyonukat, miközben a középosztály “összezsugorodott”.
Mulatságosnak találom, hogy támadod az elitet, miközben ez az elit a hátad mögött ül”
– szögezte le Bernie Sanders. A vermonti szenátor kitért az egészségbiztosítás ügyére is. Hangsúlyozta, hogy ha Trump elnök komolyan kiállna a dolgozó családokért, akkor “nem dobná ki húszmilliónyi dolgozó ember egészségbiztosítását” és nem csökkentené az idősek és a szegények orvosi ellátását segítő két program (a Medicare és a Medicaid) költségvetését sem.
A legjobb, amit Trump úr tehetne, hogy még ma Twitter-üzenetet ír és ebben megnyugtatja az amerikai népet, hogy amikor a kampányban ígéretet tett, hogy nem nyúl hozzá a Medicare és a Medicaid-programokhoz, akkor nem hazudott”
– fogalmazott Sanders. Donald Trump a választási kampányban az Obamacare néven ismertté vált egészségbiztosítási törvény visszavonását ígérte, s a beiktatása utáni első cselekedete, pénteken este, az volt, hogy elnöki rendeletben könnyített az Obamacare eddigi szabályain, és megígérte a törvény mielőbbi visszavonását és új törvény elfogadását.
A demokrácia működéseként értékelte Donald Trump az Egyesült Államokban szombaton tartott “nők menete” tüntetéssorozatot
Az elnök vasárnap Twitter-üzenetekben reagált az előző napi, világszerte több mint egymillió embert megmozgató tiltakozó megmozdulásokra. Első bejegyzésében az elnök szarkasztikusan megjegyezte:
Azzal a benyomással néztem a tüntetéseket, hogy éppen most volt egy választás. Ezek az emberek miért nem szavaztak? A celebek károsak”.
Az ezt követő üzenetben már másként fogalmazott.
A békés tüntetések demokráciánk egyik próbáját jelentik. Akkor is, ha nem mindig értek egyet, elismerem az emberek jogát véleményük kifejezésére”
– írta második Twitter-bejegyzésében az új amerikai elnök. A különböző nőjogi szervezetek és csoportok által szervezett megmozdulásra szombaton az Egyesült Államok több szövetségi államából érkeztek résztvevők az amerikai fővárosba.
A tüntetők a Capitolium előtti hosszú téren, a Mallon gyülekeztek, sokan Hillary Clinton vesztes demokrata elnökjelöltet támogató táblákat tartottak a kezükben, mások Trump-ellenes jelszavakat skandáltak, de a legtöbben az abortusz jogának megtartása mellett síkraszálló táblákat emeltek a magasba. Akadtak olyanok is, akik a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságáról beszéltek amerikai televíziós tudósítóknak.
A sokféle céllal érkező tüntetőket egyetlen dolog tartotta össze:, mégpedig a Trump-ellenesség. Egy harmadik, ugyancsak vasárnapi Twitter-üzenetben Trump kiemelte a beiktatás televíziós nézettségét. “31 milió ember nézte a beiktatást, 11 millióval többen, mint négy évvel ezelőtt” – írta.
A Nielsen közvéleménykutató szombati közlése szerint 30.6 millió amerikai követte a televíziós képenyők előtt a beiktatási ceremóniát, többen, mint 2013-ban Barack Obama második beiktatását. Akkor 20.6 millióan figyelték az ünnepségeket. Obama első beiktatásakor a felmérések 38 millió nézőről számolak be. A rekordot Ronald Reagan tartja, akinek első elnöki beiktatását 42 millióan követték a tévéképernyők előtt.
PS/MTI, Fotó: Donald Trump news
Facebook
Twitter
YouTube
RSS