Gyáva, de hatásos – így minősítette az olimpiai pályázat visszavonásának bejelentését Horváth Csaba. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője a PestiSrácok.hu-nak azt nyilatkozta: 2015 decemberében helyi népszavazás kezdeményezésére kérte a Fővárosi Közgyűlést, ám javaslatát leszavazták. Szerinte a kormánynak választ kell adnia a korrupciót, az egészségügyet, az oktatást vagy épp a szociális válságot érintő kérdésekre, különben jövőre bukni fog.
Nyilvánvalóan nem mert a kormány szembenézni a választók véleményével. Nyilván, ők is nézegetnek közvélemény-kutatásokat. Ahogy a Gyalog galoppban mondják: bátran megfutamodtak
– így értékelte a pályázat visszavonásának hírét portálunknak nyilatkozva Horváth Csaba. Ezután azt kérdeztük a szocialista politikustól, szerinte a Momentum Mozgalom által összegyűjtött több mint negyedmillió aláírás fényében maradt volna-e esélye a budapesti pályázatnak. Erre azt felelte:
Csak abban az esetben, ha a népszavazást a limai döntés elé vitték volna, és az olimpiapárti szavazatok lettek volna többségben. Ha a kormány jogászkodott, trükközött volna, hogy csak a szeptemberi limai döntés után legyen a népszavazás, akkor biztosan bukás lett volna az eredménye.
Horváth Csaba szerint egyetlen esélye lett volna a kormánynak: ha „beleáll”, és fölvállalja, hogy „mi ezért és ezért szeretnénk olimpiát rendezni, ezért és ezért lesz jó az itt élőknek – megelőzve mondjuk a kórházak rendbetételét”. A frakcióvezető hazugságnak nevezte Orbán Viktor miniszterelnök állítását, amely szerint majd az olimpia hasznából költenek a kórházakra. Az ellenzéki politikus fölidézte: 2015. december 2-én azt kezdeményezte a Fővárosi Közgyűlésben, hogy az önkormányzat írjon ki helyi népszavazást az olimpiarendezésről, ezt a javaslatát azonban leszavazták.
Ha én lettem volna a főpolgármester, biztos, hogy helyi népszavazást írok ki
– fogalmazott Horváth Csaba, aki úgy látja, az volt a legnagyobb gond, hogy a városvezetés, az olimpiai pályázat felelősei és a kormány sem nyitott érdemi társadalmi párbeszédet. Végül azt tudakoltuk, szerinte milyen politikai következményei lehetnek a pályázat visszavonásának. Erre azt válaszolta:
Azok a problémák az olimpia-nemrendezésétől még nem oldódtak meg, amelyek miatt egyébként a kormány elvérzett. Nem önmagában az olimpia, hanem az olimpiához köthető korrupciós kockázat, ami ma már inkább inkább garancia, mint kockázat, a megoldatlan egészségügyi és oktatási válság, és azok a szociális válságjelenségek, mint a gyermekéhezés, a nyugdíjak lemaradó volta – ezekre a kérdésekre a válaszokat a kormánynak továbbra is meg kell adnia ahhoz, hogy sikeresen vegye az akadályokat egy év múlva. Ha nem, akkor könnyen bukhat a kormány 2018-ban.
Szerinte abból lett az embereknek elegük, hogy amikor arról van szó, kellene mondjuk 300 milliárd forint az egészségügy rendbetételére, akkor arra valahogy sosincs pénz, ha meg valamilyen luxuskiadásra kell, akkor számolatlanul dőlnek a százmilliárdok, akár a Liget Projektre (amelyet épp a napokban választottak a világ legjobb nagyprojektjei közé – A szerk.), akár a kormány Budai Várba költözésére.
Vezető képünkön Molnár Gyula MSZP-elnök és Horváth Csaba látható idén januárban, amikor bejelentették, maguk is aláírják a Momentum Mozgalom olimpiaellenes népszavazási kezdeményezését. Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS