Jövő hét elején ül össze a 4-es metró beruházásaihoz kapcsolódó korrupciós ügyek feltárására megalakult munkacsoport – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Borbély Lénárd, a testület elnöke. A csepeli polgármester szerint a munkacsoport fő célja, hogy kiderítsék, kikhez kerültek az ellopott pénzek és hogy megnevezzék a politikai felelősöket.
Ismert, múlt hét szerdán a 4-es metrós korrupciós ügyeket vizsgáló munkacsoport létrehozásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés. A Tarlós István főpolgármester és Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnok által jegyzett javaslatot 27 igen szavazattal egyhangúlag fogadták el. Az öttagú testület tagjai: Borbély Lénárd (Fidesz–KDNP), Orbán Gyöngyi (Fidesz–KDNP) Geiger Ferenc (civil szervezetek), Karsay Ferenc (Fidesz–KDNP) és Tokody Marcell (Jobbik). Az első három képviselő tagja volt az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló ideiglenes bizottságnak. A testület elnökének Borbély Lénárd csepeli polgármestert választották, ő elnökölt az Alstom-bizottságban is.
Megnevezik a felelősöket
A testületnek május 31-ig kell elkészítenie a jelentést. Mint ismert, az OLAF-jelentés szerint ellopták, elcsalták a 4-es metró beruházási projektje költségvetésének közel harmadát, ezért hazánktól 59 milliárd forintnyi uniós támogatási összeget követelhet vissza az EU. Borbély Lénárd a PestiSrácok.hu-nak elmondta, hogy jövő hét elején ül össze először az általa vezetett munkacsoport, amelynek fő célja, hogy kiderítsék, kikhez kerültek a lenyúlt pénzek és hogy megnevezzék a politikai felelősöket. Hozzátette: át fogják nézni azt a több tízezer oldalnyi iratanyagot, ami a rendelkezésükre áll, de első sorban a meghallgatásokra fognak koncentrálni. Borbély Lénárd utalt arra is, hogy mivel a baloldali politikusok eddig nem jelentek meg a vizsgálóbizottságok előtt, ezért a végrehajtókra, illetve az állami cégek volt vezetőire fognak támaszkodni. A csepeli polgármester hangsúlyozta, már az első ülésen megkezdődhetnek a meghallgatások.
Százmilliárdos lopások
Mint ahogy azt már korábban megírtuk, a kormány által nyilvánosságra hozott OLAF-jelentés szerint a 452 milliárd forintos négyesmetró-beruházás több mint kétharmada, a gyanú szerint 272 milliárd forint érintett csalással vagy szabálytalan felhasználással, 167 milliárdot pedig elloptak. A fejlesztéshez 76 milliárd forintot használtak fel a közlekedési operatív program terhére, ebből 59 milliárd volt az uniós támogatás, utóbbit követelheti vissza az Európai Bizottság. Az OLAF jelentésében Medgyessy Péter korábbi szocialista miniszterelnököt név szerint említi, mint érintett személyt. A jelentés által feltárt visszaélések többsége 2004 és 2010 között történt, és az MSZP-SZDSZ kormánykoalíció és budapesti városvezetés politikusaihoz vezetnek, az “új” információk birtokában pedig felelősségre vonhatják Demszky Gábor volt főpolgármester bizalmasát és politikai főtanácsadóját, Mesterházy Ernőt, Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettest, valamint a BKV egykori vezérigazgatóit. Az ügyet az Országgyűlés gazdasági bizottsága is napirendre tűzte, de a testület előtt február 15-én sem Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnökök, sem pedig Demszky Gábor, Budapest korábbi főpolgármestere nem jelent meg. Őket követte volna a mai napon Gy. Németh Erzsébet, a Fővárosi Közgyűlés MSZP-frakciójának korábbi vezetője, valamint Horváth Csaba és Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes, ám végül ők sem segítették a bizottság munkáját. Bánki Erik, a gazdasági bizottság elnöke szerint, ha nem lett volna takargatni valójuk, megjelentek volna a testület előtt.
Több szálon folyik a nyomozás
Emlékezetes, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a 4-es metró szerződéseivel kapcsolatban több bűncselekmény miatt tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen. A feljelentést a Legfőbb Ügyészség a Központi Nyomozó Főügyészségre továbbította, amely január 23-án hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt nyomozást rendelt el. A KNYF az iratok áttanulmányozása után az Alstom cég szerződéseire vonatkozó eljárást elkülönítette, az ügyészség ugyanis 2016 szeptembere óta már nyomoz a M2-es és az M4-es metróvonalra beszerzett Alstom-metrókocsik ügyében. Ebben az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség vesztegetés gyanúja miatt már két gyanúsítottat kihallgatott 2016 októberében, egy személy, a Strabag-botrányban is érintett Terner Géza pedig ismeretlen helyen tartózkodik, ellene európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A főügyészség a Lázár-féle feljelentéssel érintett többi ügyben elrendelt nyomozást áttette a Fővárosi Főügyészségre, amely a Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg a nyomozással.
Címlapfotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS