Nem befolyásolja a magyar–lengyel szövetséget, hogy Magyarország megszavazta Donald Tusk elnöki tisztségének meghosszabítását az Európai Tanács élén – mondta Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcson. A magyar kormányfő ugyanitt elutasította a kétsebességes Európa gondolatát.
Tudomásul kell venni, hogy az európai politika pártpolitikai alapon működik, márpedig a magyar kormányzó pártok – a Fidesz és a kereszténydemokraták is – az Európai Néppárthoz (EPP) tartoznak, ezért annak egyetlen jelöltjét támogatta Magyarország – fogalmazott Orbán. A kormányfő elmondta, nem tudta megtartani a lengyel kormánypártot vezető Jaroslaw Kaczynskinak tett ígéretét, mert Varsó ellenjelöltje, Jacek Saryusz-Wolski európai parlamenti képviselő még az ülés előtt kilépett a néppártból, és Tusk személyében így már csak egyetlen EPP-s jelölt maradt. Hozzátette, a helyzetről napokkal az uniós állam- és kormányfők csúcstalálkozója előtt levélben tájékoztatta lengyel kollégáját, Beata Szydlót, „tehát senkit semmilyen meglepetés nem érhetett”.
A miniszterelnök szerint ez olyan csata volt, amely nem volt megnyerhető lengyel részről, azonban bele kell törődni a döntésbe akkor is, ha van olyan tagállam, amely számára az nem fogadható el.
A mostani döntés nem befolyásolja a lengyel-magyar szövetséget, továbbra is szilárdon állunk Lengyelország mellett minden olyan ügyben, amely méltánytalan támadásokat jelent Lengyelország ellenében, ilyenből szép számmal vannak itt az Európai Unióban
– szögezte le a kormányfő, aki elmondta, Lengyelország ettől függetlenül számíthat Magyarország szolidaritására, „a lengyelek iránti megbecsülésünk és Kaczynski elnök úr iránti baráti érzelmeink változatlanok”.
Európa új helye a világban
Pénteken már csak az Egyesült Királyság kilépése után bennmaradó „huszonhetek” vezetői maradtak Brüsszelben, hogy informális tanácskozásukon egyeztessenek a március végi római csúcsról és az EU jövőjéről. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor kiemelte, definiálni kell, hol van Európa helye az új világrendben azután, hogy Nagy-Britannia elhagyja az EU-t, mit jelent mindez a számunkra, milyen következményei lesznek.
Európa minden nehézség ellenére továbbra is a világ legjobb helye, s ennek a pozíciónak a megőrzése a cél. Az európai kultúra, civilizáció és gazdaság a második világháború óta eltelt időszakban példátlan eredményeket ért el, Európa jó eséllyel pályázik arra a címre, hogy hol lehet a világon a legjobban, legboldogabban élni – vélekedett. Kiállt ugyanakkor amellett, hogy az uniós tagállamok jogai nem vonhatók el. A kétsebességes Európát elutasította Orbán Viktor, mondván nincs elsőrendű és másodrendű Európa, ugyanakkor egyes tagországok különböző ügyekben való erősebb együttműködését nem ellenzi.
Hagyjuk egymást, hogy mindenki a saját érdekének megfelelően bizonyos keretek között előrébb mozdulhasson mint a többiek.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS